Dane GUS: 46 tys. pracowników do zwolnienia

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 11,6 proc. wobec 11,9 proc. w maju - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Bezrobocie

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu czerwca wyniosła 1 mln 843,9 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 64 tys. osób, czyli o 3,4 proc. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była wyższa o 185,3 tys. osób.

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (18,4 proc.), zachodnio-pomorskim (15,4 proc.), kujawsko-pomorskim (15,1 proc.), lubuskim (14,9 proc.) oraz podkarpackim (14,7 proc.). Najniższe było w województwach: wielkopolskim (8,8 proc.), mazowieckim (9,1 proc.), śląskim (9,4 proc.) oraz małopolskim (9,6 proc.).

Reklama

Z danych GUS na koniec czerwca 2010 r. wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 213,2 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 0,3 tys. mniej niż w maju 2010 r. i o 12,5 tys. mniej niż przed rokiem.

GUS podał, że na koniec czerwca 413 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 46,4 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 26,3 tys. osób. Przed rokiem były to odpowiednio 474 zakłady oraz 29,4 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 5 tys. osób.W czerwcu 2010 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 90,8 tys. ofert pracy (przed miesiącem 89,2 tys., przed rokiem 78,9 tys.).

Piątkowe dane GUS ws. spadku bezrobocia w czerwcu to efekt czynników sezonowych, m.in. ożywionego okresu w budownictwie, dobrej sprzedaży materiałów budowlanych i wzrostu zatrudnienia w sektorze rolnym - uważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

Główny ekonomista BCC prof. podkreślił w rozmowie z PAP, że piątkowe dane GUS są zgodne z jego przewidywaniami."Spadek stopy bezrobocia w czerwcu to efekt czynników sezonowych. Chodzi m.in. o ożywiony okres w sektorze budownictwa oraz dobrą pogodę. Dobre dane dotyczące sprzedaży materiałów budowlanych (m.in. cementu, cegły) świadczą o boomie w tej branży. Ponadto można mówić o zwiększonym zatrudnieniu przy zbiorze warzyw, choć sezon rolny, w tym m.in. zbiór zbóż, zacznie się dopiero za tydzień. W sezonie letnim jest również zwiększone zapotrzebowanie na usługi turystyczne" - podkreślił.

Gomułka ocenił, że w ciągu najbliższych miesięcy bezrobocie powinno spadać. Dodał, że w listopadzie i grudniu br. należy oczekiwać powrotu do wzrostu stopy bezrobocia.

Główny ekonomista BCC szacuje, że w całym 2010 r., a także w roku przyszłym bezrobocie nie będzie wyraźnie spadać. Znaczącego spadku stopy bezrobocia należy spodziewać się - w jego ocenie - w 2012 r. oraz rok później.

Gomułka odniósł się również do wyników GUS dotyczących sprzedaży detalicznej. "Wzrost sprzedaży detalicznej w czerwcu o 6,4 proc. jest wyższy niż w poprzednich miesiącach. To świadczy o wyraźnej poprawie tego wskaźnika. Nie jest to jednak wzrost, jakiego należy oczekiwać w sytuacji, w której nie ma efektów spowolnienia gospodarczego. Mamy w końcu bardzo niewielki wzrost płac nominalnych i realnych. Nie ma wyraźnego wzrostu zatrudnienia. W związku z tym popyt konsumpcyjny prawdopodobnie utrzymuje się na podobnym poziomie jak rok wcześniej i dlatego wzrost sprzedaży detalicznej nie może być dwucyfrowy" - wyjaśnił.

Według wiceprezes GUS Haliny Dmochowskiej, wzrost PKB w drugim kwartale br. będzie zbliżony do tempa wzrostu PKB odnotowanego w pierwszym kwartale 2010 r. i czwartym kwartale roku b.r. "To oznacza, że w pierwszym półroczu tempo wzrostu PKB wynosi ok. 3 proc. Jest pytanie o drugie półrocze. Niewykluczone, że w skali całego roku tempo wzrostu PKB wyniesie ok. 3 proc." - wyjaśnił Gomułka.

Wzrost PKB w II kw. '10 zbliżony do tempa wzrostu z I kw. '10

Wzrost PKB w II kwartale tego roku będzie zbliżony do tempa wzrostu PKB odnotowanego w I kwartale 2010 roku i IV kwartale roku ubiegłego - oceniła w piątek na konferencji wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

- Wstępnie oceniam, że tempo wzrostu gospodarczego w II kwartale nie powinno odbiegać od tempa wzrostu z I kwartału 2010 i IV kwartału 2009 - powiedziała Dmochowska.

Z danych GUS wynika, że wzrost PKB w I kw. 2010 roku w ujęciu rocznym wyniósł 3 proc., a w IV kw. 2009 roku 3,3 proc.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata

Poprawia się koniunktura w budownictwie

W lipcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie wyniósł plus 5 wobec plus 2 w czerwcu - podał w piątek GUS.Poprawę koniunktury sygnalizuje 22 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17 proc. (w czerwcu odpowiednio 21 proc. i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

- Oceny dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne, lepsze od zgłaszanych w czerwcu. Odpowiednie prognozy są nadal optymistyczne, choć w przypadku portfela zamówień nieco gorsze od przewidywań formułowanych przed miesiącem - napisano w komentarzu.

Spośród badanych przedsiębiorstw 23 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 18 proc.).

- Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym wolniejszego niż wskazywały prognozy z ubiegłego miesiąca - napisano.

Z badań wynika, że oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w czerwcu.- Odpowiednie prognozy są pozytywne i nieco lepsze od przewidywań formułowanych przed miesiącem - napisano.GUS podaje, że utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe.

GUS pisze również, że należy spodziewać się niewielkiego wzrostu zatrudnienia oraz spadku cen, na poziomie przewidywań z ubiegłego miesiąca.

Stabilizacja koniunktury w lipcu w przemyśle

W lipcu ogólny klimat koniunktury ustabilizował się na poziomie z czerwca i wyniósł plus 6 - podał GUS w piątek.Poprawę sygnalizuje 21 proc. badanych przedsiębiorstw (w czerwcu 22 proc.), natomiast pogorszenie - 15 proc. (w czerwcu 16 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.- Oceny bieżącego portfela zamówień są bardziej optymistyczne od zgłaszanych w czerwcu, na co wpływa bardziej znaczący wzrost krajowego niż zagranicznego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest rozszerzana szybciej niż przed miesiącem. Pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są zbliżone do formułowanych w czerwcu - napisano w komentarzu.

Z badań wynika, że w przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych.

- Nieco szybciej niż przed miesiącem wzrasta poziom należności badanych jednostek. Równocześnie przedsiębiorcy sygnalizują mniejsze niż w czerwcu trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie, podobnie jak przed miesiącem, są optymistyczne - napisano.

GUS podaje, że w najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza, niż przewidywano w czerwcu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu.

Lekka poprawa koniunktury w handlu

W lipcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu wzrósł do poziomu plus 1 z 0 w czerwcu - podał w piątek GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio po 18 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

- Oceny bieżącej sprzedaży w lipcu są mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. Przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość utrzymania się poziomu sprzedaży z czerwca - napisano w komentarzu.

GUS podaje, że zmniejszają się trudności związane z regulowaniem bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych, a poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny.

- W związku z tym ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana, chociaż w stopniu nieco mniejszym niż prognozowano w czerwcu - napisano.

Planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia, nieco mniejsze niż przewidywano przed miesiącem. Przedsiębiorcy sygnalizują wolniejszy wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen towarów.

Optymistyczna ocena koniunktury w usługach

W lipcu w większości badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest optymistycznie, podobnie jak przed miesiącem - podał w piątek GUS.

Z badań wynika, że najlepiej koniunkturę oceniają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa - w porównaniu z lipcem zeszłego roku oceny te są bardziej korzystne.

Negatywnie ogólny klimat koniunktury oceniany jest w jednostkach sekcji edukacja, transport i gospodarka magazynowa oraz - w minimalnym stopniu - sekcji działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca, a także działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją.

Najbardziej niekorzystnie oceniają koniunkturę dyrektorzy jednostek z sekcji edukacja, ich oceny są również bardziej pesymistyczne od zgłaszanych w lipcu ubiegłego roku.

W lipcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 27 (w czerwcu plus 28).

- Poprawę koniunktury odnotowuje 34 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 7 proc. (w czerwcu odpowiednio 33 proc. i 5 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisano w komunikacie GUS.

W tym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie plus 11.

- Poprawę koniunktury odnotowuje 20 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 9 proc. (w czerwcu odpowiednio 22 proc. i 11 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - wynika z badań.

W lipcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie plus 10.

- Poprawę koniunktury odnotowuje 23 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 13 proc. (w czerwcu odpowiednio 24 proc. i 14 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - podaje GUS.

W lipcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 3 (w czerwcu minus 5).

- Poprawę koniunktury odnotowuje 18 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 21 proc. (w czerwcu odpowiednio 16 proc. i 21 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisano.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła w czerwcu o 14,0 proc. w ujęciu rocznym, po wzroście w maju o 11,6 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 8,3 proc.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych wzrosła w czerwcu o 10,6 proc. w ujęciu rocznym, po wzroście o 8,5 w maju, oraz w ujęciu miesięcznym wzrosła o 8,1 proc.

Wydajność pracy

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-czerwiec była o 13 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2009 roku przy mniejszym o 2,1 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,6 proc.

Zamówienia w przemyśle

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w czerwcu w ujęciu rocznym o 20,5 proc., po wzroście o 9,9 proc. w maju.

W ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 1,0 proc. w porównaniu ze spadkiem o 4,5 proc. w maju.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Obroty w handlu detalicznym w czerwcu 2010 r. wzrosły o 2,4 proc. w ujęciu rocznym po wzroście w maju o 0,3 rdr

Sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła o 6,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, po wzroście o 4,3 proc. w ujęciu rocznym w maju, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 4,1 proc.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w czerwcu o 4,5 proc. w ujęciu rocznym.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w czerwcu w ujęciu miesięcznym wzrosła średnio o 2,1 proc., a rdr wzrosła o 4,3 proc.

Poniżej dane o dynamice sprzedaży detalicznej w czerwcu i maju:

VI 2010 V 2010

VI 2009 V 2010 V 2009 IV 2010

ogółem 6,4 4,1 4,3 3,1

pojazdy 8,8 8,7 6,9 5,8

mechaniczne

paliwa 13,6 0,7 18,8 5,4

żywność, napoje, 3,2 4,6 -3,6 -2,4

wyroby tytoniowe

pozostała sprzedaż 14,6 4,6 9,6 1,2

w niewyspecjalizowanych

sklepach

leki, kosmetyki 20,4 4,3 17,9 0,1

odzież, obuwie 12,2 5,8 7,4 7,6

meble, AGD, RTV 19,7 -2,1 24,1 15,3

prasa, książki -8,8 7,5 -14,4 3,7

pozostałe -5,1 6,1 -5,5 4,8

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zamówienia | ekonomista | bezrobocie | PKB | Gomułka | Plus | GUS | zwolnienie | przedsiębiorstwa | handel | klimat | BCC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »