Darmowe leki dla seniorów powyżej 65. roku życia. Jakie koszty ponosi państwo?

Seniorzy, którzy ukończyli 65. rok życia, mogą liczyć na darmowe leki. Pełna lista bezpłatnych środków została zawarta w specjalnym wykazie liczącym około 3800 pozycji. Warto jednak pamiętać, że otrzymanie darmowych leków wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych warunków. O co konkretnie chodzi i jakie koszty ponosi państwo w związku z refundacją bezpłatnych leków? Wyjaśniamy.

Darmowe leki dla seniorów. Kto może je otrzymać?

Zgodnie z treścią ustawy z dnia 13 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, bezpłatne leki przysługują świadczeniobiorcom po ukończeniu 65 roku życia. Co ciekawe, na darmowe leki mogą liczyć również dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia. Rzeczona ustawa zaczęła obowiązywać 30 sierpnia 2023 roku. 

Z informacji podanych na stronie rządowej wynika, że aby otrzymać bezpłatny lek, musi znajdować się on w wykazie D1 lub D2 refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia. Ponadto senior chcący otrzymać dany środek, musi mieć "rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją". 

Reklama

Jakie leki są bezpłatne dla seniorów?

Leki, które są bezpłatne dla seniorów, znajdują się w specjalnym wykazie, który można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Dodatkowo lista poszczególnych leków jest dostępna także w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Rzeczona lista zawiera około 3800 pozycji (w przypadku leków dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia lista jest nieco krótsza i zawiera około 2800 produktów).

Jakie konkretnie produkty znajdują się w owym wykazie? Zgodnie z informacjami podanymi na stronie rządowej, lista obejmuje między innymi leki antyhistaminowe, hormonalne, okulistyczne, hipoglikemizujące, immunostymulujące, immunosupresyjne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe, przeciwzakaźne czy przeciwdrgawkowe. Pacjenci mogą znaleźć w wykazie również środki stosowane w nadciśnieniu tętniczym, chorobach dróg oddechowych czy chorobach urologicznych. 

Jakie koszty ponosi państwo? Tyle kosztuje refundacja bezpłatnych leków

Podczas jednego z ostatnich posiedzeń sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, wiceminister zdrowia Marek Kos wskazał, że po obniżeniu progu wiekowego uprawniającego do otrzymania bezpłatnych leków (przed wejściem w życie wcześniej wspomnianej ustawy z 13 lipca ów wiek wynosił 75 lat), wartość miesięcznych wydatków wzrosła trzykrotnie. Obecnie wynoszą one od 210 do 220 mln zł.

Wiceminister oznajmił również, że trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany obejmą między innymi wystawianie recept.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezpłatne leki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »