Darmowe źródło energii, z którego korzysta się w wielu państwach świata
Coraz więcej mówi się na temat wykorzystywania energii geotermalnej. Wbrew pozorom, jest to rodzaj energii, który wykorzystywano już przed wiekami, jednak dopiero niedawno zaczęto interesować się źródłami geotermalnymi jako sposobem ogrzewania.
Na świecie mamy do czynienia z nieustannymi dowodami na istnienie i całkowitą aktywność energii geotermalnej. Wystarczy przenieść się na Islandię. Właśnie w tym miejscu znajdują się liczne gejzery, które spotykamy również w Ameryce Północnej. Na samym terytorium słynnego Parku Narodowego Yellowstone znajduje się prawie 400 gejzerów, z czego Steamboat Geyser uznany został za najwyższy gejzer świata.
Bardzo silne reakcje Ziemi odgrywają się u wybrzeży Oceanu Spokojnego. Region ten ze względu na energię geotermalną wydobywającą się na powierzchnię w postaci lawy, nazywany jest Pierścieniem Ognia. Na terenie Europy mamy do czynienia z energią geotermalną w Alpach.
W rysie historycznym energia geotermalna w Polsce była wykorzystywana na terenie Sudetów. Dokładniej na obszarze Lądka-Zdroju oraz Cieplic. Obecnie są bardzo optymistyczne wizje rozwoju wykorzystania energii geotermalnej w Polsce. Ponieważ nasz kraj znajduje się w 80 proc. nad trzema wyodrębnionymi prowincjami geotermalnymi: karpacką, przedkarpacką oraz centralnoeuropejską. Na dowód możliwości, jakie dają oraz mogą dawać nam źródła energii geotermalnej, stworzono pod nadzorem prof. Wojciecha Góreckiego atlas wód geotermalnych.
Szacuje się, że wykorzystanie energii geotermalnej na terenie Polski, jest możliwe w około 40 proc. całych zasobów. W tym celu wykonuje się odwierty na głębokość do 2 km. Dzięki temu docieramy do wody geotermalnej o temperaturze 65 st. Celsjusza.
Obecnie źródła energii geotermalnej do produkcji energii wykorzystywane są w ciepłowniach znajdujących się m.in. w: Pyrzycach, Mszczonowie, Stargardzie, Uniejowie, Poddębicach, a także Słomnikach. W ciepłowniach znajdujących się w Poddębicach oraz Stargardzie udział geotermii w całkowitej mocy zainstalowanej wynosi 100 proc. W Polsce nadal źródło energii w skałach nie jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej. Jednak ten temat jest cały czas rozwijany. Na razie na terenie całej Europy do produkcji energii elektrycznej, stworzono 59 elektrowni geotermalnych. W tym 47 znajduje się na obszarze UE. Dzięki geotermii produkuje się energię elektryczną w wysokości ok. 10,9 TWh/rok.
Wykorzystanie energii geotermalnej znajduje swoje zastosowanie również w gospodarstwie domowym. Do produkcji energii cieplnej służą pompy ciepła. Inaczej geotermalne źródła energii, które wykorzystywane są na potrzeby gospodarstwa domowego. Nazywane są płytką geotermią.
Pompa ciepła jest rozwiązaniem, które ma wprowadzić długofalowe oszczędności w ogrzewaniu domu. Jednak zanim właściciel budynku będzie mógł liczyć na niższe rachunki, wcześniej musi zmierzyć się z bardzo dużą inwestycją. W zależności od typu pompy ciepła, mamy do czynienia z innymi kwotami. Więcej na temat cen pomp ciepła znajdziesz tu.
Geotermalne źródła energii, które są wykorzystywane do ogrzania domu, niosą ze sobą bardzo wiele zalet. Do nich zaliczają się:
- niski koszt energii cieplnej - przy zastosowaniu pomp ciepła, średni koszt ogrzewania wynosi od 1700 do 2800 zł w skali roku.
- wykorzystanie energii odnawialnej (dowiedz się więcej o innych odnawialnych źródłach energii) - pompy ciepła wykorzystują głównie energię pochodzącą z wnętrza Ziemi. Jednak w płytkiej geotermii częściej do tego celu wykorzystuje się wody geotermalne, a także powietrze.
- energia geotermalna w domu na pokolenia - średnia żywotność urządzenia wynosi 50 lat. Zatem jedna inwestycja posłuży dwóm-trzem pokoleniom.
- ekologiczne rozwiązanie - pompy ciepła nie tylko wykorzystują energię odnawialną, ale również przy okazji nie powstają żadne zanieczyszczenia.
- korelacja z innymi urządzeniami - pompy ciepła mogą samodzielnie ogrzewać budynek mieszkalny, jak i również być systemem wspomagającym główne źródło ogrzewania. Współpracują z kominkami, a także różnego rodzaju kotłami.
Wykorzystanie energii geotermalnej w ogrzewaniu budynku mieszkalnego posiada kilka słabych stron:
- wysoki koszt początkowej inwestycji - zainstalowanie płytkiej geotermii może wahać się od 29 tys. do 60 tys. złotych. Ostateczny koszt zależy od typu pompy ciepła, powierzchni użytkowej budynku, a także budowy geologicznej działki budowlanej.
- nieduży zwrot przy tradycyjnych kotłach - ogrzewając dom węglem lub ekogroszkiem, zwrot inwestycji może nie być aż tak odczuwalny.
- montaż pompy ciepła działa najefektywniej przy energooszczędnym budynku - zakładanie płytkiej geotermii wskazane jest przy domach będących same w sobie energooszczędnymi. Czyli wykazującymi się optymalnym rozłożeniem instalacji cieplnej, a także doskonałą izolacją termiczną.