Davos 2023. Kto będzie reprezentować Polskę podczas Światowego Forum Ekonomicznego?

W poniedziałek (16 stycznia) zaczyna się Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). Jak co roku do szwajcarskiego Davos przyjadą najważniejsze osoby z całego świata. Nie zabraknie także polskich akcentów.

Tegoroczne Forum w szwajcarskim Davos, odbywające się stacjonarnie po raz pierwszy od 3 lat, upływać będzie pod hasłem "Współpraca w podzielonym świecie".

Udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele 19 banków centralnych, 56 ministrów finansów, a także prezesi największych światowych instytucji finansowych. We wtorek o godz. 11:15 specjalne przemówienie wygłosi w Davos przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a w środę o 15:45 kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Forum zamknie w piątek o godz. 11:00 panel z udziałem prezes EBC Ch. Lagarde i szefowej MFW K. Georgievą.

Reklama

W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które rozpoczyna się w poniedziałek, nie zabraknie polskich akcentów. W specjalnie przygotowanym pawilonie - Polish House Davos - od wtorku do czwartku odbywać się będą przemówienia oraz debaty, w których udział wezmą m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, a także minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zapowiedziano również udział prezesa PFR oraz kierownictwa dużych spółek skarbu państwa, w tym z KGHM-u, PZU-u, Banku Pekao.

W Davos swoje reprezentacje będą mieć także ZE PAK czy InPost. 

Bezpieczeństwo energetyczne i rozwój energetyki jądrowej w Polsce

Wicepremier, szef MAP Jacek Sasin we wtorek, 17 stycznia, około południa oficjalnie otworzy Polish House, w którym w trakcie tegorocznego forum mają się odbywać przygotowane przez Polskę najważniejsze debaty oraz spotkania. Po południu spotka się z przedstawicielami koreańskiego koncernu KHNP, PGE oraz ZE PAK.

"Światowe Forum Ekonomiczne na pewno jest doskonałą okazją do bilateralnych spotkań i rozmów na najważniejsze tematy, z jakimi mierzą się w tej chwili gospodarki Europy i całego świata" - wskazał Sasin cytowany w komunikacie MAP. Minister podkreślił, że wśród tych tematów znajdą się kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, kryzysem czy też innymi wyzwaniami związanymi z wojną w Ukrainie.

W środę, 18 stycznia, wicepremier weźmie udział w debacie poświęconej rozwojowi energetyki jądrowej w Polsce. Panel dyskusyjny "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej" otworzy przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. Jak podał MAP, w dyskusji oprócz Sasina udział wezmą m.in. minister handlu Korei Południowej Dukgeun Ahn, Whang Joo-ho z KHNP, prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, główny akcjonariusz i szef rady nadzorczej ZE PAK Zygmunt Solorz. Konsorcjum tych przedsiębiorstw (ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP) planuje wspólnie budowę komercyjnej elektrowni jądrowej w Pątnowie.

"Na skutek wrogich rosyjskich działań i rosyjskiej agresji na Ukrainę świat oraz Europa zmagają się z bezprecedensowym kryzysem energetycznym na niespotykaną dotąd skalę. Dzięki działaniom rządu, który w ostatnich latach podejmował szereg działań, by uniezależnić nasz kraj od surowców z Rosji Polska jest dziś bezpieczna energetycznie. Kryzys ten dotyka jednak również naszego kraju" - wskazał Sasin.

Długa lista wyzwań. Opublikowano raport zagrożeń na ten rok przed WEF

Światowe Forum Ekonomiczne po raz osiemnasty opublikowało "Globalny Raport o Ryzykach". Podstawą dla niego jest badanie, jak krajobraz zagrożeń postrzegają eksperci zajmujący się profesjonalnie ryzykiem na co dzień. Tym razem zapytano ponad 1200 przedstawicieli środowisk akademickich, biznesowych, rządowych, społeczności międzynarodowej i społeczeństwa obywatelskiego. Wytypowali te, które stwarzają największe zagrożenia dla świata w perspektywie tego roku, dwóch lat i najbliższej dekady.

Większość biorących udział w "Globalnym badaniu postrzegania ryzyka" (GRPS) wybrała jako główne zagrożenia w latach 2022-2023 kryzys dostaw energii, kryzys kosztów życia, rosnącą inflację, kryzys dostaw żywności i możliwość wystąpienia cyberataków na infrastrukturę krytyczną państw i przedsiębiorstw. Te najbardziej prawdopodobne zagrożenia mogą równocześnie mieć największe oddziaływanie w skali globalnej.

Strajk aktywistów. Chcą zdecydowanego odejścia od paliw kopalnych

W niedzielę w Davos aktywiści klimatyczni zorganizowali protest przeciwko roli dużych firm naftowych i gazowych, twierdząc, że przechwytują one debatę klimatyczną dla realizacji swoich egoistycznych celów.

W Davos zebrała się ponad setka zwolenników alternatywnych źródeł energii i zdecydowanego odejścia od paliw kopalnych. Organizatorzy protestu zwrócili uwagę, że główne firmy energetyczne, w tym BP, Chevron i Saudi Aramco, znalazły się wśród 1500 liderów biznesu, gromadzących się na dorocznym spotkaniu w szwajcarskim kurorcie, gdzie w porządku dziennym figurują globalne zagrożenia, w tym zmiany klimatyczne.

- Będą w tym samym pokoju z przywódcami państw i będą forsować swoje interesy - powiedział Nicolas Siegrist, 26-letni organizator protestu, który jest także szefem partii Młodych Socjalistów w Szwajcarii. - Domagamy się konkretnych i prawdziwych działań na rzecz klimatu - dodał.

- Nadal jest zbyt dużo pieniędzy do zarobienia na inwestycjach w paliwa kopalne" - stwierdziła Heather Smith, członkini organizacji 99%.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Davos | Forum Ekonomiczne w Davos | Mateusz Morawiecki | Andrzej Duda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »