DESA Unicum liderem w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej

W rankingu europejskich domów aukcyjnych DESA Unicum utrzymała 8. pozycję. W 2021 roku sprzedała 3 458 obiektów o łącznej wartości 244,4 mln złotych (53,2 mln euro) - wynika z raportu nowojorskiego serwisu Artnet. Wyniki te dają domowi aukcyjnemu 49,7 proc. udziałów w polskim rynku sztuki i pozycję lidera w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Raport o rynku sztuki 2021 zawiera podsumowanie transakcji aukcyjnych w poszczególnych krajach Europy w zakresie malarstwa i rzeźby. Nie są w nim uwzględniane prace twórców  urodzonych przed 1760 rokiem. Ani dzieła sztuki o wartości poniżej 500 dolarów oraz prace anonimowych twórców o wartości poniżej 2 000 dolarów. Nie bierze również pod uwagę designu. Według raportu Artnet podsumowującego rok 2021 na rynku sztuki, wartość polskiego rynku w kategorii malarstwa i rzeźby wyniosła 117,9 mln euro - równowartość 540,8 mln zł (po kursie z 31.12.2021 r.) 

W ciągu roku wielkość obrotów wzrosła o połowę

Całkowity obrót DESA Unicum we wszystkich kategoriach wyniósł w 2021 roku ponad 280 mln zł. Jest to o prawie połowę (43 proc.) więcej w porównaniu z 2020 rokiem.  Juliusz Windorbski, prezes DESA SA, określił rok 2021 mianem kolejnego, bardzo udanego sezonu. - Ogromnie cieszy nas, że polski rynek sztuki dynamicznie się rozwija i dogania rynki zachodnie o dużo dłuższej tradycji i nieporównywalnie większym potencjale finansowym. Polacy docenili także dzieła sztuki jako formę inwestycji - mówił prezes DESA SA. 

Reklama

DESA Unicum liczy na skok z 8. na 5. pozycję

Juliusz Windorbski poinformował, że ambicją DESA Unicum jest nie tylko pozostanie liderem wśród domów aukcyjnych regionu ale też - w perspektywie najbliższych kilku lat - wejście z 8. na 5. pozycję w rankingu największych domów aukcyjnych w Europie. - Po 2021 roku zbliżyliśmy się pod względem obrotów do naszej zachodniej konkurencji. Dzięki aukcji "Portretu damy" Rubensa, zaplanowanej na 17 marca, będzie o nas głośno nie tylko w Polsce, ale także w Europie i poza nią. Z optymizmem patrzymy w kolejny rok - zapewniał Juliusz Windorbski. 

Artnet.com to serwis rynku sztuki obsługiwany przez Artnet Worldwide Corporation z siedzibą w Nowym Jorku. Jego właścicielem jest Artnet AG, niemiecka spółka giełdowa, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie. Baza danych cen dzieł sztuki i wzornictwa Artnet oraz baza cen dzieł sztuki dekoracyjnej Artnet zawierają ponad 10 milionów wyników sprzedaży aukcyjnych sięgających 1985 roku z ponad 1700 międzynarodowych domów aukcyjnych.

Lista 10 największych domów aukcyjnych w Europie w 2021 roku pod względem obrotów wg Artnet:

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dom aukcyjny | domy aukcyjne | DESA Unicum | sztuka | dzieła sztuki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »