Dla kogo prywatny lekarz jest za drogi
Prawie dwie trzecie Polaków korzystało z pomocy prywatnej służby zdrowia i generalnie ma o niej jak najlepsze zdanie. Pacjentom podoba się miła obsługa i atmosfera. Nie podobają się za to ceny i to zdecydowanie. Przytłaczająca większość pacjentów uważa, że są one zdecydowanie za wysokie.
Jak na kraj, gdzie opieka zdrowotna jest bezpłatna (przynajmniej w teorii), zaskakująco wiele osób korzysta z porad prywatnych gabinetów. Z badań przeprowadzonych przez On Board PR we współpracy z PBS DGA, w niepublicznej przychodni nigdy nie było tylko 35,8 proc. Polaków. Reszta społeczeństwa ma za sobą chociaż jedną wizytę u prywatnego lekarza, zwykle u dentysty lub ginekologa. Zwykle chodzi o proste porady i konsultacje. Tylko 7 proc. osób zdecydowało się na drobny zabieg lub zastrzyk w prywatnej klinice, a już zupełnie sporadyczne są przypadki poważniejszych odpłatnych zabiegów i operacji. Zaledwie 2,3 proc. pacjentów wydało na ten cel pieniądze.
Powodem nie jest brak zaufania do lekarzy z prywatną praktyką, lecz ceny. 82.4 proc. Polaków uważa, że koszty leczenia w płatnych ośrodkach zdrowia są za wysokie. Takie zdanie prezentują pacjenci niezależnie od grubości portfela. Wśród kadry kierowniczej, a więc raczej osób zamożnych, odsetek przekonanych o wysokich cenach w prywatnych klinikach wynosi aż 70 proc.
Równocześnie większość Polaków uważa, że płatna opieka zdrowotna pod wieloma względami przewyższa przychodnie, które są na garnuszku NFZ. Co trzeci badany uważa np. że prywatne gabinety oferują znacznie bogatszy zakres usług. Niemniej, ankietowani zgadzają się, że wiedza lekarzy w publicznych ośrodkach i ich kompetencje są takie same jak w ośrodkach prywatnych.
ET