Długi Polaków za internet i telefon to ponad miliard złotych. Na liście jest 250 tys. dłużników

Zaległości Polaków wobec firm telekomunikacyjnych i dostawców internetu przekraczają 1 miliard złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Na liście dłużników znajduje się ćwierć miliona konsumentów i firm.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD) Adam Łącki zwrócił uwagę, że dług wobec operatorów telekomunikacyjnych "raz rośnie, raz maleje, ale średnia za ostatni rok to 1,25 mld zł". "Wyższy był na początku pandemii, kiedy w szczytowym okresie sięgał nawet 1,5 mld zł" - wskazał. Dodał, że wpływ na ustabilizowanie poziomu zadłużenia ma m.in. bardziej skrupulatna weryfikacja potencjalnych klientów. 

Według danych KRD zadłużenie wobec operatorów telekomunikacyjnych i dostawców internetu wynosi obecnie ponad 1 mld zł, a w gronie dłużników jest 250 tys. konsumentów i firm. Średni dług osoby fizycznej to 3 tys. zł, a przedsiębiorstwa blisko 10 tys. zł. 

Reklama

W ocenie Łąckiego rzeczywista wartość długu wobec telekomów jest jednak wyższa. "Analizujemy bowiem wyłącznie zobowiązania wpisane bezpośrednio przez operatorów. Tymczasem część firm telekomunikacyjnych sprzedaje swoje zaległe faktury wtórnym wierzycielom, ze względu na zmiany w polityce zarządzania należnościami" - wyjaśnił.  

Taki dług, jak dodał, znika wówczas z biura informacji gospodarczej jako zobowiązanie wobec operatora, a wraca w postaci wpisu dokonanego przez fundusz sekurytyzacyjny, który zakupił pakiet wierzytelności. 

Firmy odpowiadają za ponad jedną trzecią zadłużenia

W Krajowym Rejestrze Długów jest ponad 37 tys. firm zadłużonych wobec operatorów. Ich łączne zadłużenie stanowi 38 proc. całego długu. Wśród nich jest dłużnik-rekordzista: przedsiębiorstwo z województwa pomorskiego, które zalega telekomom prawie 14,5 mln zł. 

Większość firmowych dłużników to jednoosobowe działalności gospodarcze - prawie 22 tys. podmiotów z długiem sięgającym 140 mln zł - wskazali analitycy KRD. Średnie zadłużenie mikro przedsiębiorcy wynosi 6,5 tys. zł. Mniejszą grupą są duże przedsiębiorstwa i korporacje (15 tys. dłużników). Jednak wartość niezapłaconych przez nich faktur przekroczyła 240,9 mln zł; średnio to prawie 16 tys. zł. 

Analizując liczbę dłużników przez pryzmat branż, można zauważyć, że najwięcej niezapłaconych rachunków ma handel (9 tys. firm). Na drugim miejscu znajduje się budownictwo (6 tys.), a trzeci jest transport i gospodarka magazynowa (4,1 tys.). 

Liczba zadłużonych konsumentów to ponad 200 tysięcy

Z kolei wśród dłużników-konsumentów, których jest blisko 213 tys., przewagę w niepłaceniu rachunków mają mężczyźni (121 tys. zalega z opłatami). Kobiet w tym gronie jest 91 tys., ale średnie zadłużenie oscyluje w okolicach 3 tys. zł. Najliczniejszą grupą zalegających z opłatami telekomunikacyjnymi stanowią osoby w wieku 36-45 lat (57 tys. osób). Ranking zamykają najmłodsi Polacy (w wieku 18-25 lat), wśród nich 18 tys. ma problem z zapłaceniem rachunku za telefon, telewizję czy internet. Z kolei pod względem miejsca zamieszkania największą grupę stanowią mieszkańcy miast od 20 to 50 tys. mieszkańców (46,4 tys. osób) oni też mają największy dług - łącznie 134,5 mln zł. 

W rankingu województw na pierwszym miejscu uplasowało się mazowieckie - gdzie łączne zobowiązania konsumentów i firm wobec operatorów telekomunikacyjnych zsumowały się na 168 mln zł. Drugie jest śląskie (135 mln zł), a trzecie - dolnośląskie (ponad 102 mln zł).  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: firmy telekomunikacyjne | KRD BIG S.A. | długi Polaków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »