Do 100 złotych na dekorację grobów. Wyniki badania PAYBACK Opinion Poll

Z badań PAYBACK Opinion Poll wynika, że niemal połowa Polaków przeznaczy na udekorowanie grobów bliskich do 100 zł. Wydatki związane z obchodami Dnia Wszystkich Świętych nie zmienią się znacząco ? 69 proc. ankietowanych kupi tyle kwiatów i zniczy, ile w poprzednich latach. Mimo dość powszechnego zjawiska kradzieży na cmentarzach, jedynie 23 proc. badanych wyda z tego powodu mniej pieniędzy. 14 proc. respondentów, oprócz odwiedzenia grobów, będzie też obchodzić Halloween.

Według ankiety przeprowadzonej w ramach PAYBACK Opinion Poll, aż 96 proc. Polaków planuje uczcić pamięć zmarłych, odwiedzając groby swoich bliskich. 74 proc. badanych zamierza wybrać się na cmentarz 1 listopada. Ponad 2/3 ankietowanych odwiedzi groby położone poza miejscem swojego zamieszkania. Niezależnie od odległości, jaką trzeba będzie pokonać, aż 78 proc. respondentów preferuje podróż samochodem.

Obchodzenie Dnia Wszystkich Świętych wiąże się z wydatkami na udekorowanie grobów: 26 proc. respondentów przeznaczy na kwiaty i znicze do 50 zł, a niemal połowa (49 proc.) badanych ? od 51 do 100 zł. 1/4 Polaków wyda więcej niż 100 zł.

Reklama

W porównaniu z poprzednimi latami wydatki związane z obchodami święta są stabilne - 69 proc. respondentów deklaruje, że na udekorowanie grobów przeznaczy tyle samo, ile zazwyczaj. Mniej zamierza wydać 18 proc. badanych, więcej - 13 proc. Pieniądze na zakupy zdecydowana większość - bo aż 95 proc. ankietowanych ? weźmie z bieżącego domowego budżetu.

Gdzie po kwiaty i znicze?

Kwiaty i znicze wolimy nabyć na kilka dni przed udaniem się na cmentarz. Na zakupy odpowiednio wcześniej wybiera się 79 proc. badanych, podczas gdy pozostali kupują wszystko w dniu odwiedzenia grobów.

Dlatego też 43 proc. ankietowanych kupuje kwiaty i znicze w hiper- lub supermarketach, a tylko blisko co czwarta osoba ? na stoiskach przy cmentarzu. 13 proc. badanych udaje się w tym celu do kwiaciarni, a 16 proc. robi zakupy w mniejszych sklepach wielobranżowych. Zaledwie 2 proc. korzysta z oferty sklepów i hurtowni online.

Kradzieże na cmentarzach

Na pytanie, czy kiedykolwiek z grobu bliskich zmarłych ukradziono dekoracje, 60 proc. badanych odpowiedziało twierdząco. Jednak zjawisko kradzieży na cmentarzach nie ma znaczącego wpływu na ich decyzje zakupowe. Bez względu na możliwość kradzieży aż 77 proc. respondentów kupi tyle kwiatów i zniczy, iloma zazwyczaj przyozdabia groby bliskich.

Halloween - świetna zabawa czy niepotrzebna moda?

Jak wynika z badań PAYBACK Opinion Poll 14 proc. Polaków zamierza uczestniczyć w zabawach związanych z Halloween. Ponad połowa badanych (58 proc.) ma obojętny stosunek do tego święta w Polsce: nie widzi w nim nic złego, jednak nie podchodzi też do niego z entuzjazmem. Niemal 1/3 badanych podkreśla negatywny wpływ Halloween, które niepotrzebnie wypiera rodzimą tradycję i niszczy nastrój Dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek. 13 proc. respondentów postrzega Halloween jako świetną okazję do zabawy - zwłaszcza dla dzieci.

PAYBACK Opinion Poll

To badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu PAYBACK metodą ankiety online, na grupie 544 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat, dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: badania | mniej pieniędzy | groby | badanie | 100 | dekoracje | 100 zł | wyniki badań | wyniki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »