Reklama

Do Polski może napłynąć 44 mld dolarów gorącego kapitału

Napływ kapitału netto w 2012 roku do Polski może wynieść 44 mld dolarów - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Ekonomiczny NBP, autorzy powołują się na dane Institute of International Finance.

Autorzy raportu uważają, że choć w perspektywie kilku kwartałów bankowe transgraniczne przepływy kapitału mogą być mniejsze, to jednak zmienność kursów walutowych i cen aktywów może pozostać duża na skutek mobilności inwestycji portfelowych. "W perspektywie krótkookresowej o kształtowaniu przepływów kapitału na rynki rozwijające się w większym stopniu zdecydują czynniki zewnętrzne.

Ze względu na kryzys strefy euro Institute of International Finance (IIF, 2012) skorygował w dół wstępne szacunki napływu kapitału na rynki 30 największych gospodarek wschodzących w 2011 r. i obniżył prognozy napływu kapitału w 2012 r.

Reklama

Za główną przyczynę zmian podaje zmniejszenie podaży kapitału bankowego, co przede wszystkim dotknie kraje EŚW, dla których strefa euro jest ważnym źródłem kapitału" - napisano w raporcie.

Przepływy kapitałowe mogą sprzyjać powstawaniu baniek spekulacyjnych

"Niezależnie od faktu, że w perspektywie kilku kwartałów bankowe transgraniczne przepływy kapitału mogą być mniejsze (m.in. na skutek dostosowań do nowych wymagań płynnościowych), zmienność kursów walutowych i cen aktywów może pozostać duża na skutek mobilności inwestycji portfelowych. Ich rola po kryzysie wzrosła we wszystkich krajach rozwijających się, głównie na rynku długu" - napisano w raporcie.

"Napływ ten jest motywowany różnicami stóp procentowych oraz globalną podażą pieniądza. Może to sprzyjać bańkom spekulacyjnym na rynkach walutowych, surowców oraz innych aktywów. Potencjalnym czynnikiem zmniejszającym napływ i zwiększającym odpływ kapitału może być zacieśnianie polityki pieniężnej w krajach G4. Również podwyższona awersja do ryzyka może skutkować wzrostem zmienności przepływów" - napisano.

Napływ kapitału do 30 gospodarek rozwijających się, w mld USD

          2010  2011  2012(prognoza)
Wschodząca Azja   488  372  287 
Ameryka Łacińska  260  258  249
Wschodząca Europa  201  208  146
Polska       63   58   44
Czechy       19   11   5
Turcja       45   54   49
Rosja        48   67   58  
Brazylia      154  137  142
Indie        89   60   65
Chiny       279  241  148
(Źródło: Institute of International Finance)
netto

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »