Dodatkowe zwolnienie od pracy dla poszkodowanych w powodzi. Wydłużono termin
Jak wynika ze znowelizowanego rozporządzenia do ustawy powodziowej, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, pracownicy poszkodowani we wrześniowej powodzi będą mogli skorzystać z dodatkowego zwolnienia od pracy do 30 czerwca przyszłego roku. W pierwotnej wersji wykorzystanie tego środka wsparcia możliwe było do dnia 31 grudnia 2024 r.
Znowelizowane rozporządzenie ws. wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi dostosowuje przepisy wcześniejszego rozporządzenia w tej sprawie do zmian wprowadzonych ustawą nowelizacją tzw. ustawy powodziowej.
Zmienione rozporządzenie wydłuża termin na skorzystanie ze wsparcia dla pracowników poszkodowanych w wyniku powodzi. Chodzi o dodatkowe zwolnienie od pracy na czas do 20 dni na usuwanie skutków powodzi w swoim mieniu lub w mieniu krewnych lub partnera. Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem termin na skorzystanie z takiego zwolnienia zostanie wydłużony do 30 czerwca 2025 r. W pierwotnej wersji wykorzystanie tego środka wsparcia możliwe było do dnia 31 grudnia 2024 r.
Zgodnie z rozporządzeniem do 31 lipca 2025 r. wydłużony zostanie termin okresu sprawozdawczego pomocy udzielanej pracodawcom w trudnej sytuacji ekonomicznej posiadającym siedziby na terenach objętych powodzią, zaś termin udzielenia takiej pomocy - do 15 września 2025 r.
Rozporządzenie wprowadza także przepisy wykonawcze m.in. do instrumentu, zgodnie z którym osoby niepełnosprawne, które uzyskały jednorazowe środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podjęcie działalności w formie spółdzielni socjalnej - po jej założeniu - mogą do końca 2024 r. złożyć wniosek o umorzenie obowiązku zwrotu tych środków w całości lub części, jeśli wskutek powodzi członkostwo w spółdzielni będzie krótsze niż odpowiednio 12 lub 24 miesiące.
W dokumencie określono także okres (do 31 marca 2025 r.), w którym będzie mogło być stosowane rozwiązanie, w ramach którego apteka ogólnodostępna może funkcjonować pomimo niespełnienia określonych wymagań lokalowych. Do tego samego dnia podmiot leczniczy będzie mógł zaopatrywać w produkty lecznicze podmiot leczniczy dotknięty skutkami powodzi.
We wtorek weszła w życie nowelizacja tzw. ustawy powodziowej przewidująca ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.
Zmiany zawarte w noweli mają m.in. umożliwić wszystkim wskazanym w rozporządzeniu o stanie klęski żywiołowej poszkodowanym gminom i powiatom skorzystanie z dofinansowania do 100 proc. kosztów zadań własnych. Do tej pory wkład ten musiał wynosić 20 proc.
Nowe przepisy mają też zapewnić ciągłość udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, wsparcie dla uczelni niepublicznych oraz zapomogi dla ich studentów, wsparcie i możliwe ulgi dla przedsiębiorców. Mają też doprowadzić do uproszczenia procesu wycinki drzew i krzewów, uproszczenia zasad przyznawania zasiłków na cele remontowo-budowlane, przyznania świadczeń interwencyjnych organizacjom porządku publicznego i rolnikom.