Dofinansowanie czeka na właścicieli zwierząt. Urząd wyda nawet 500 zł, wystarczy zgłoszenie

Dofinansowanie dla właścicieli zwierząt czeka nie tylko w dużych miastach, ale rozlicznych gminach na terenie całej Polski. Urzędy w ramach walki z bezdomnością psów i kotów dofinansowują w 100 proc. zabieg sterylizacji tych zwierząt. Ofertą warto się zainteresować, ponieważ zabieg na pupilu i jego zaczipowanie to nierzadko koszt dobijający do pół tysiąca złotych.

Dofinansowanie do zabiegu sterylizacji oraz zaczipowania zwierzęcia to prosta droga do zaoszczędzenia pieniędzy. I nierzadko mowa o istotnych kwotach. Choć pieniędzy nie dostajemy do ręki, to urząd wydaje za nas środki na wybrany zabieg i czipowanie, które jest obowiązkiem po sterylizacji. Należy też zwrócić uwagę na to, że dofinansowanie nie jest jednokrotne.

Dofinansowanie dla właścicieli zwierząt. Warunki po stronie zwierzaka i właściciela

Bezpłatna sterylizacja zwierzęcia i czipowanie oferowane są przez szereg gmin i miast, jak chociażby Lublin, Wrocław, Poznań czy Warszawa. I choć program dofinansowania zabiegów jest prowadzony przez różne urzędy, to działanie i cel jest ten sam - 100 proc. pokrycie kosztów operacji, która ma zwalczać problem bezdomności czworonogów.

Reklama

Aby postarać się o dofinansowanie, najlepiej sprawdzić ofertę urzędu lub bezpośrednio zgłosić się do jednostki odpowiedzialnej za ochronę środowiska w gminie lub mieście. Warunki stawiane po stronie zwierzaka zazwyczaj są te same - zwierzę musi mieć przynajmniej pół roku i być zakwalifikowane do znieczulenia ogólnego. 

Natomiast warunki stawiane po stronie właściciela różnią się w poszczególnych lokalizacjach, ale generalnie obracają wokół tych samych wytycznych: dowód poświadczający zamieszkanie w danym obszarze, status studenta lokalnej uczelni czy faktury lub karty poświadczające odprowadzanie podatków w wyznaczonej gminie czy mieście.

Ile dofinansowania dla właścicieli zwierząt? Kwoty zależą od cen weterynarzy

Kwota 500 zł podana w tytule artykułu nie jest sztywna. Koszt zabiegu sterylizacji różni się w zależności od tego, czy mówimy o psie czy kocie, a także o tym, jakiej dany zwierzak jest płci. Rzut oka na cenniki placówek weterynaryjnych, które w ramach akcji współpracują z urzędami pozwala wskazać, że kastracje kocurów zwykle kosztują od 100 do 150 zł, podczas gdy w przypadku psów to 100 - 200 zł.

Zdecydowanie kosztowniejsze są zabiegi na samiczkach. Sterylizacja kotki to koszt od 150 do nawet 300 zł w zależności od złożoności zabiegu. Natomiast w wypadku suczek to jeszcze więcej, ponieważ tutaj ceny zaczynają się od 200 zł, a górne kwoty oscylują wokoło 400 zł.

W tym miejscu należy dodać, że zabieg sterylizacji powiązany jest z czipowaniem, które jest obowiązkiem przy bezpłatnej operacji. Koszt czipowania, na który również obowiązuje dofinansowanie, to od 50 zł do nawet 200 zł, a ceny różnicuje jakość oraz cennik danego specjalisty. Jak widać, wartość dofinansowania zabiegów może być więc niższa niż 500 zł, ale również przekraczać tę sumę.

Nie jedno, a dwa dofinansowania, a nawet więcej. Jest jednak limit

Nie brakuje urzędów, które dofinansowują więcej niż jeden zabieg sterylizacji i zaczipowania. Na przykład w Poznaniu każdy właściciel czworonogów, który odprowadza podatki w mieście lub jest studentem na lokalnej uczelni, może zgodnie z limitem jedynie dwukrotnie w ciągu roku skorzystać z dofinansowania na sterylizację. W następnym roku znów jednak może skorzystać z dwóch dofinansowanych zabiegów.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dofinansowanie | budżety domowe | zwierzęta | urząd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »