Dofinansowanie na remont. Możesz dostać nawet 136 tys. zł, ale nie możesz za dużo zarabiać

Dofinansowanie do remontu w domu nawet do 136 tys. zł to forma wsparcia w ramach programu "Czyste powietrze". Program ten szeroko otwiera drogę do termomodernizacji swojej własnej nieruchomości. Dzięki środkom z programu nie tylko przeprowadzimy remont w domu i ocieplimy nieruchomość, ale również wymienimy piec i założymy panele fotowoltaiczne. Głównym warunkiem jest jednak próg dochodowy. Żeby dostać dofinansowanie, nie można za dużo zarabiać.

  • Dofinansowanie nawet 136 tys. zł czeka chętnych przeprowadzić w domu remont termomodernizacyjny.
  • Program "Czyste powietrze" prowadzony jest przez NFOŚiGW od 2018 roku, a w 2024 budżet zaplanowano na 5,4 mld zł.
  • Dotychczas w ciągu ostatnich lat z programu skorzystało 700 tys. budynków, które przeszły termomodernizację.

Dofinansowanie nawet do 136,2 tys. zł do remontu, którego celem jest termomodernizacja domu jednorodzinnego, czeka na chętnych. Wniosek o udział w programie "Czyste powietrze" złożyć może każdy, kto spełni warunki, jakimi obwarowana jest dotacja. Program prowadzony jest pod pieczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w 2024 roku planuje na jego przeznaczenie 5,4 mld zł.

Reklama

Dofinansowanie na remont domu. Nawet 136 tys. zł z programu "Czyste powietrze"

Na oficjalnej stronie programu "Czyste powietrze" czytamy, że oferowana jest kwota nawet 136,2 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania do remontu. Dzięki niej przeprowadzić możemy "kompleksową termomodernizację oraz wymienić stare i nieefektywne źródła ciepła na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy" - wskazuje NFOŚiGW. 

Aby przystąpić do programu należy spełniać przede wszystkim kryteria dochodowe, ale generalnie nie można uzyskiwać rocznych dochodów przekraczających 135 tys. zł. Na podstawowym poziomie dofinansowania mowa o kwotach mogą dostać od 41 tys. zł do 66 tys. zł dotacji.

Z kolei przy podwyższonym dofinansowaniu do remontu próg dochodowy wynosi 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Natomiast w przypadku gospodarstwa jednoosobowego próg ustalono na kwotę 2651 zł na głowę. W ramach podwyższonego dofinansowania możemy liczyć na od 47 tys. zł do nawet 99 tys. zł dotacji.

Jeszcze większe pieniądze czekają na tych, którzy zarabiają skromniejsze kwoty. Polacy, których dochody nie przekraczają kolejno 1090 zł i 1526 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i jednoosobowym mogą liczyć na najwyższą dotację. Ta grupa w ramach najwyższego poziomu dofinansowania z programu "Czyste powietrze" ma szansę na dotację od 79 tys. zł do 136,2 tys. zł.

Na co dofinansowanie z programu "Czyste Powietrze"?

Dofinansowanie z programu "Czyste powietrze" przeznaczyć można na rozliczne cele. Zgodnie z informacją zamieszczoną na oficjalnej stronie programu, pieniądze możemy dostać między innymi na:

  • wymianę kopciucha, czyli nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy efektywny i ekologiczny kocioł,
  • modernizację instalacji grzewczej,
  • ocieplenie budynku,
  • wymianę okien i drzwi,
  • zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • montaż instalacji PV, czyli instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych).

Pieniądze z "Czystego powietrza" przysługują jednak wyłącznie osobom, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów mieszkalnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych w budynkach jednorodzinnych. Konieczne jednak jest posiadanie wyodrębnionej księgi wieczystej.

Zanim dadzą dofinansowanie, trzeba pokazać zaświadczenie. Konieczny także audyt

W wypadku osób kwalifikujących się do programu w stopniu podwyższonym i najwyższym występuje jeszcze jedno kryterium udziału. Konieczne jest bowiem przedstawienie zaświadczenia o dochodach z GOPS lub MOPS. 

Natomiast wszystkich chętnych dotyczy konieczność przeprowadzenia audytu energetycznego budynku, o ile taki audyt nie został dotąd przeprowadzony. Ten, kto chce przeprowadzić pełną termomodernizację nieruchomości (nowy piec, ocieplenie, fotowoltaika). Co ciekawe, na audyt także można otrzymać dofinansowanie - mowa o 1,2 tys. zł.

Dofinansowanie jeszcze przed remontem. Połowę dadzą od razu, drugą już po fakcie

Od 2023 roku w ramach programu "Czyste powietrze" jest możliwość, aby starać się o prefinansowanie inwestycji. Połowę przyznanej dotacji można otrzymać jeszcze przed rozpoczęciem termomodernizacji i to niezależnie od progu dochodowego i przyznanego poziomu dofinansowania. Uczestnik programu "Czyste powietrze", który otrzymał prefinansowanie, ma jednak 18 miesięcy od momentu złożenia wniosku na przeprowadzenie termomodernizacji. Drugą część pieniędzy uczestnik programu zobaczy natomiast już po wykonanym remoncie.

Wnioski o dofinansowanie z programu należy składać do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie papierowej i elektronicznej za pośrednictwem Portalu Beneficjenta, który znajduje się na stronach internetowych wojewódzkich ośrodków NFOŚiGW. Zgłoszenie elektroniczne wymaga jednak dopełnienia formalności w postaci wydrukowania elektronicznego wniosku, podpisania go i dostarczenia do odpowiadającej naszemu miejscu zamieszkania placówki. Wnioski złożone do oddziałów wojewódzkich FOŚiGW niewłaściwych względem miejsca zamieszkania nie będą rozpatrywane. 

Przypomnijmy, że program "Czyste powietrze" wystartował w 2018 roku. W sumie dotąd udzielono wsparcia na remonty termomodernizacyjne w 700 tys. domów w całej Polsce.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyste powietrze | dofinansowanie | dotacja | remont
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »