Dostęp do wody jest podstawowym prawem człowieka - uznał Parlament Europejski
Europarlament przegłosował uznanie dostępu do wody pitnej za podstawowe prawo człowieka. Za przyjęciem wniosku opowiedziało się 550 eurodeputowanych. Zwrócili oni uwagę, że dostęp do wody pomaga uniknąć chorób, wykluczenia społecznego i nawet może wspierać pokój na świecie.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Ziemia pokryta jest wodą aż w 70 proc., jednak zaledwie 0,4 proc. jej zasobów nadaje się do picia. Dostępu do bezpiecznej wody pitnej nie ma na świecie blisko 2 miliardy 200 milionów osób. Z jej brakiem boryka się coraz więcej krajów, również w Europie. Susza najbardziej uderza w rolnictwo. Odczuwa ją jedna trzecia gruntów w Unii Europejskiej - wynika z danych Brukseli. W Polsce, gdzie na jednego mieszkańca przypada rocznie 1800 metrów sześciennych słodkiej wody. Średnia unijna to 5000 metrów sześciennych.
Aby braku wody nie odczuli mieszkańcy Unii Europejskiej, Parlament Europejski uznał dostęp do wody pitnej za podstawowe prawo człowieka. Ideę poparło 550 eurodeputowanych. Głosowanie odbyło się po przedstawieniu przez Podkomisję Praw Człowieka raportu „Dostęp do wody jako prawo człowieka – wymiar zewnętrzny”. W dokumencie zawarto m.in. zapis, że odpowiedni dostęp do wody, higieny i urządzeń sanitarnych oraz prawo do zdrowia i życia są podstawowymi warunkami wstępnymi zdrowia publicznego i rozwoju człowieka. Zwrócono też uwagę, że dostęp do czystej wody pozwala uniknąć chorób, walczyć z wykluczeniem społecznym a nawet wspierać pokój na świecie.
To nie pierwsza decyzja Brukseli dotycząca wody. Z inicjatywy obywatelskiej pod którą podpisało się 1,8 miliona osób, od dwóch lat obowiązuje dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie jakości wody pitnej. Oznacza ona, że państwa członkowskie muszą zapewniać nieodpłatny dostęp do wody pitnej w budynkach publicznych. A klienci restauracji i lokali powinni otrzymywać wodę do picia za darmo lub za niską opłatą. Nowe przepisy uaktualniają też normy jakości wody z kranu i ustalają maksymalne limity dla niektórych substancji zanieczyszczających, takich jak ołów i szkodliwe bakterie.
Na temat wody wypowiedziała się też Organizacja Narodów Zjednoczonych. W lipcu 2010 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, która uznała, że dostęp do bezpiecznej, czystej i zdatnej do picia wody oraz do urządzeń sanitarnych jest prawem niezbędnym do zapewnienia korzystania w pełni z życia i praw człowieka. Zapis uznający słodką wodę za własność wszystkich obywateli kraju wpisała do swojej konstytucji Słowenia. Zgodnie z ustawą, woda pitna jest „bogactwem publicznym zarządzanym przez państwo”, a nie „towarem handlowym”.
Ewa Wysocka