Draka o deputaty. Przyznało państwo i ono je musi wypłacać

Kompania Węglowa nie może ponosić kosztów deputatów. To jest obowiązek państwa, które te prawa przyznało i gwarantuje je.

Związki zawodowe z Kompanii Węglowej (KW) zaapelowały we wtorek do zarządu spółki, by zrezygnował z pozbawiania prawa do bezpłatnego węgla emerytów i rencistów górniczych. W zamian związkowcy proponują, aby w 2015 r. deputat był realizowany wyłącznie w naturze.

W piśmie do zarządu KW przedstawiciele górniczych central związkowych wskazali, że toczą się rozmowy dotyczące przejęcia tego rodzaju zobowiązań spółek węglowych przez Skarb Państwa.

- Taka propozycja została złożona przez związki zawodowe, a strona rządowa nie odrzuciła tego pomysłu. Jednak w sytuacji, gdy zarząd Kompanii Węglowej pozbawi emerytów bezpłatnego węgla, rząd może uznać, że problem został rozwiązany i nie ma o czym dalej dyskutować - powiedział szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

Reklama

Związkowcy zaproponowali, aby bezpłatny węgiel w przyszłym roku był wydawany osobom uprawnionym wyłącznie w naturze. Przypomnieli, że na zwałach kopalń zalegają miliony ton niesprzedanego węgla (na koniec sierpnia wszyscy krajowi producenci węgla mieli ponad 9 mln ton zapasów tego surowca).

- Skoro na kopalnianych zwałowiskach zalega węgiel, którego zarząd nie potrafi sprzedać, to jego część może zostać przeznaczona na realizację zobowiązań spółki wobec jej byłych pracowników. W ten sposób zyskamy czas na dokończenie negocjacji z rządem, a emeryci nie stracą swoich uprawnień - wskazał Grzesik.

Uchwałę dotycząca pozbawienia górniczych emerytów i rencistów prawa do bezpłatnego węgla zarząd KW przyjął we wrześniu. Jej zapisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Jak podkreślał zarząd, to trudna, ale niezbędna decyzja, podyktowana sytuacją ekonomiczno-finansową spółki, a alternatywą byłaby utrata kapitałów własnych i złożenie wniosku o upadłość.

Prezes KW Mirosław Taras przekonywał wówczas, że spółka szanuje prawa nabyte emerytów i rencistów do bezpłatnego deputatu węglowego. - Kompania nie może jednak ponosić dalej kosztów tego świadczenia. To jest obowiązek państwa, które te prawa przyznało i gwarantuje. Tak jak w przypadku kolejarzy ich uprawnienia do deputatu węglowego realizowane są przez państwo, tak powinno być też z górnikami - wskazał Taras.

Likwidację od przyszłego roku uprawnień emerytów i rencistów do bezpłatnego węgla rozważa także Jastrzębska Spółka Węglowa.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: państwo | Kompania | deputat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »