Drastyczna podwyżka stóp procentowych. Inflacja dusi Turcję

Stopy procentowe w Turcji rosną z 17,5 do 25 proc. Zadecydował o tym w czwartek Komitet Polityki Pieniężnej tureckiego banku centralnego. Inflacja w Turcji w lipcu sięgnęła 47,8 proc. licząc rok do roku.

"Najnowsze wskaźniki wskazują na kontynuację trendu inflacyjnego" - tak decyzję o podniesieniu stóp procentowych uzasadnił Komitet Polityki Pieniężnej. Głównymi przyczynami inflacji mają być silny popyt krajowy oraz presja kosztowa wynikająca z płac i kursów walut.

To kolejna podwyżka stóp procentowych w Turcji. W lipcu turecki bank centralny podjął decyzję o podwyższeniu stóp  procentowych o 250 pkt bazowych do poziomu 17,5 proc.

Turcja nie może sobie poradzić z hiperinflacją, która od wielu miesięcy pustoszy portfele obywateli i niszczy gospodarkę. Nie powiódł się eksperyment polegający na obniżaniu stóp (w ub. roku) mimo rosnącej inflacji. W lipcu inflacja w Turcji wzrosła do 47,83 proc. (w ujęciu rocznym), choć w w czerwcu wskaźnik wzrostu cen towarów i usług spadł nad Bosforem do 38,2 proc. W listopadzie ubiegłego roku Turcja miała inflację na poziomie 84,4 proc.

Reklama

Turcy nie radzą sobie z inflacją

W walce z inflacją na razie nie pomógł "reset" tureckiej polityki pieniężnej, jaki miał nastąpić wraz z objęciem stanowiska szefowej banku centralnego przez Hafize Gaye Erkan - byłą dyrektorkę z amerykańskich banków First Republic i Goldman Sachs. Miało to zwiastować pożegnanie Turcji z polityką utrzymywania niskich (realnie ujemnych) stóp procentowych.

Turcji w walce z inflacją nie pomogły tegoroczne obietnice dotyczące m.in. podniesienia płacy minimalnej. Wybory prezydenckie ponownie wygrał Recep Tayyip Erdogan.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Turcja | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »