Droga energia. Akcyza może spaść jeszcze przed świętami

Obniżenie akcyzy z prawnego punktu widzenia może nastąpić bardzo szybko, w drodze nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Nowe stawki mogłyby zostać wprowadzone z dniem 1 stycznia, albo nawet jeszcze wcześniej - mówi Interii Łukasz Batory, adwokat, szef działu energetyki w Modrzejewski i Wspólnicy Sp. j. Zmniejszenie podatku może dotyczyć nie tylko energii elektrycznej, ale też gazu ziemnego i paliw.

- Zapowiedzi premiera wskazują, że rozważane będzie zmniejszenie podatku akcyzowego na wszystkie nośniki - energię elektryczną, gaz ziemny, paliwa. Na pewno jest to jakiś kierunek zmierzający do zmniejszenia cen. Pytanie tylko, jakiej skali miałaby być ta obniżka - mówi Batory.

Prawnik zakłada, że zmiana dokona się w drodze nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Może to nastąpić praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście ustawa będzie musiała zostać przyjęta przez Senat i podpisana przez prezydenta. - Nie spodziewam się w tym zakresie sprzeciwu strony opozycyjnej. Sądzę, że pojawiłoby się vacatio legis, a obniżka mogłaby zacząć obowiązywać 1 stycznia 2022 r., choć nie można wykluczać i wcześniejszego terminu, na przykład 15 grudnia, gdyby rząd chciał wprowadzić zmiany jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia - powiedział.

Reklama

Z prawnego punktu widzenia, nowa stawka akcyzy mogłaby obowiązywać od momentu przyjęcia ustawy. To może być więc bardzo szybki proces.

Część państw wprowadziło już obniżki, również w Polsce było to wcześniej postulowane. - Obniżka akcyzy to jeden ze sposób obniżenia kosztów zakupu szeroko rozumianej energii. Na ile będzie to miało realny wpływ na spadek cen - nie wiem, nie znamy szczegółów. Może to być symboliczny spadek. Akcyza na energię elektryczną już dzisiaj wynosi zaledwie 5 zł za 1 MWh. Mając na uwadze, że energia elektryczna kosztuje 400 czy 500 zł za MWh, różnica nie będzie duża. Inaczej może to wyglądać w przypadku paliw - powiedział.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek, że obniżka akcyzy na nośniki energii ma być jednym z elementów rządowego pakietu antyinflacyjnego. Premier nie przedstawił jednak szczegółów.

Kilka dni temu przeprowadzony został sondaż wykonany przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu", z którego wynika, że 90 proc. Polaków oczekuje obniżenia akcyzy na paliwo. Tylko 3 proc. respondentów zapytanych, czy rząd powinien obniżyć akcyzę na paliwo, odpowiedziało przecząco, a 7 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.

Jak wynika z wyliczeń e-petrol, akcyza stanowi ok. 25 proc. ceny benzyny 95 i ok. 19 proc. oleju napędowego. 

Monika Borkowska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: energetyka | ceny energii | akcyza | podwyżki cen | ceny gazu | ceny paliw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »