Drugi bank w Rosji z gigantyczną stratą. Efekt sankcji i odcięcia od systemu SWIFT

Drugi co do wielkości rosyjski bank VTB, jeden z pierwszych banków, które zostały wykluczone z globalnego systemu płatności SWIFT w związku z rosyjską agresją w Ukrainie, odnotował stratę w wysokości 612,6 mld rubli (7,7 mld USD) za 2022 rok.

 "W 2022 roku grupa VTB stanęła w obliczu bezprecedensowych trudności i wyzwań. Byliśmy pierwszym celem maksymalnych możliwych sankcji, co doprowadziło do znacznych strat" - powiedział w oświadczeniu wiceprezes banku ds. finansowych Dmitrij Pianow, którego wypowiedź przytacza AFP.

Sankcje uderzyły w rosyjski system bankowy

Z kolei jak podaje Kommersant, ujemny wynik finansowy za ubiegły rok, to efekt strat na transakcjach walutowych w warunkach zawirowań na rynku, faktycznym wykupem spółek zależnych za granicą, tworzeniem rezerw na dużą skalę i realizacją ryzyka stopy procentowej.

Na koniec 2022 r. VTB Bank miał 756,8 mld rubli straty (ok. 7,7 mld dol.). Jeszcze w 2021 r. bank wykazał 186,3 mld rubli zysk netto. 

Wynik odsetkowy banku spadł o ponad połowę do 271,6 mld rubli, podczas gdy wynik z tytułu opłat i prowizji banku spadł o 20,6 proc. do 117,4 mld rubli - wylicza Kommersant. 

Reklama

Od końca lutego 2022 r. do końca marca 2023 r. bank stracił 40 proc. zobowiązań klientów w dolarach amerykańskich (19 mld dol.) i 68 proc. zobowiązań w euro (7 mld euro), mimo że w standardowych stress testach do 2022 r. prognozowano odpływ w wysokości około 10 proc. 

Rosyjski dziennik przypomina, że za 2022 r. tylko Raiffeisen Bank Rosja,  Unicredit Bank i Rosyjski Bank Rolny zwiększyły swoje zyski. Sbierbank zarobił 270,5 mld rubli w ujęciu skonsolidowanym w 2022 roku., co oznacza 4,6-krotny spadek w porównaniu do 2021 r.

Rosyjskie banki odcięte od SWIFT

System SWIFT (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej), który powstał w 1973 r. to sieć telekomunikacyjna służącą do wymiany informacji między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi.

Obecnie wykorzystywany jest przez ponad 11 tysięcy instytucji finansowych do wysyłania bezpiecznych wiadomości i zleceń płatniczych.

Po ataku Rosji na Ukrainę państwa zachodu zdecydowały o stopniowym odcinaniu kolejnych rosyjskich banków od systemu SWIFT. Na początku marca 2022 r. były to: VTB, Otkrytije, Nowikom, Promsvyazbank, Rossiya, Sovcombank i VEB - zostały objęte sankcjami.

Natomiast na początku marca tego roku, Komisja Europejska w 10. pakiecie sankcji, wskazała kolejne rosyjskie banki, które mają być odcięte od SWIFT. Wśród nich jest największy prywaty bank Alfa-Bank.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: swift | sankcje | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »