Duże zainteresowanie przyłączaniem do sieci geotermalnej na Podhalu

Podhale to jeden z najbogatszych obszarów Polski w źródła geotermalne. Istniejąca od lat Geotermia Podhalańska, notuje kilkukrotny wzrost zainteresowania przyłączeniami domów do geotermalnej sieci ciepłowniczej. Sytuacja ma związek z trudną sytuacją na rynku energii i paliw, ale możliwości przyłączenia domów do sieci geotermalnej są ograniczone - powiedział PAP prezes spółki Wojciech Ignacok. Rocznie geotermia zyskuje od 50 do 60 nowych użytkowników.

Geotermia Podhalańska wykonuje od 50 do 60 przyłączy

Kilkukrotny wzrost zainteresowania przyłączeniami domów do geotermalnej sieci ciepłowniczej odnotowała w ostatnim czasie Geotermia Podhalańska. Sytuacja ma związek z trudną sytuacją na rynku energii i paliw, ale możliwości przyłączenia domów do sieci geotermalnej są ograniczone - powiedział PAP prezes spółki Wojciech Ignacok.

"W związku z trudną sytuacją na rynku energii i paliw obserwujemy kilkukrotny wzrost liczby zainteresowanych przyłączeniem do naszej sieci ciepłowniczej, na co zapewne wpływ mają wysokie ceny nośników energii" - powiedział PAP Ignacok.

Reklama

Prezes spółki wyjaśnił, że rocznie Geotermia Podhalańska wykonuje od 50 do 60 nowych przyłączy. W tym roku liczba wykonanych nowych przyłączy będzie jednak zdecydowanie niższa z uwagi na wzrost kosztów budowy przyłączy i kosztów bezpośrednich dostaw ciepła. W bieżącym roku zostały lub będą podłączone do sieci geotermalnej głównie domy z istniejącymi, a dotychczas nie wykorzystywanymi przyłączami tzw. bypassami.

"Na przyłączenie mogą liczyć właściciele nieruchomości w przypadku których indywidualnie ustalimy, że posiadamy możliwości techniczne dostawy ciepła i istnieją warunki ekonomiczne, czyli że dana inwestycja zwróci się w ciągu 20 lat. Przy wysokich obecnie cenach materiałów i usług w branży budowlanej i ciepłowniczej oznacza to, że możemy przyłączyć do sieci tylko budynki znajdujące się w niewielkiej odległości od istniejącej sieci ciepłowniczej" - wyjaśnił w rozmowie z PAP prezes Geotermii Podhalańskiej.

Inwestycja zwróci się w ciągu 20 lat

Taka sieć geotermalna jest na terenie Zakopanego, Poronina, Białego Dunajca i Bańskiej Niżnej, ale w jej zasięgu nie znajdują się wszystkie osiedla w tych miejscowościach. Prezes Ignacok dodał, że spółka stale inwestuje w źródło ciepła, dzięki czemu zwiększa dostępne moce cieplne w systemie i możliwości techniczne dostaw ciepła.

Aby uruchomić dostawy ciepła z sieci geotermalnej, oprócz wykonania przyłącza, potrzebne jest zamontowanie przy budynku węzła tzw. wymiennika ciepła. Po stronie klienta - gospodarstwa domowego jest zakup i montaż takiego węzła. Ceny takich urządzeń dla odbiorców indywidualnych zaczynają się od 13,5 tys. zł. Miesięczne rachunki za ogrzewania domu o pow. 120 m wynoszą około 450 - 500 zł.

Rachunki za ogrzewania domu około 450 - 500 zł

"W ostatnich kilku latach korzystaliśmy z dwóch programów pomocowych w formie dotacji na budowę sieci z przyłączami dzięki czemu Spółka ponosiła tylko część kosztów związanych z wykonaniem przyłącza, a reszta pochodziła z dotacji. Dzięki temu z kolei mogliśmy zwolnić naszych odbiorców w całości z ponoszenia kosztów opłat przyłączeniowych. Dzisiaj nie mamy już takich środków i ponosimy około 90 proc. kosztów budowy przyłączy, 10 proc. to opłata przyłączeniowa, którą ponosi odbiorca" - wyjaśnił prezes Ignacok.

Sieć geotermalna na Podhalu jest zasilana z trzech odwiertów zlokalizowanych w Bańskiej Niżnej. Aktualnie do sieci geotermalnej jest tu przyłączonych ponad 1830 budynków, w tym budynki użyteczności publicznej, a moc cieplna w systemie wynosi ponad 76 MW.

NIK pesymistyczne oceny

Możliwości zagospodarowania ciepła z wód termalnych w Polsce nie były wykorzystane w stopniu adekwatnym do posiadanych zasobów tej energii oraz do korzyści wynikających z jej zastosowania. W latach 2015-2021 nie osiągnięto planowanego wykorzystania zasobów geotermalnych podkreśla w raporcie NIK.

Udział energii geotermalnej w pozyskaniu OZE w Polsce jest najniższy spośród dziewięciu podstawowych nośników tej energii i od 2014 r. ulega on niewielkim zmianom (poza 2020 r.).  Główne krajowe nośniki energii odnawialnej (ich udział w pozyskaniu OZE w 2019 r.) to: biopaliwa stałe (65,56 proc.), energia wiatru (13,72 proc.), biopaliwa ciekłe (10,36 proc.), biogaz (3,15 proc.), pompy ciepła (2,69 proc.), energia wody (1,78 proc.), energia słoneczna (1,40 proc.), odpady komunalne (1,08 proc.) i właśnie energia geotermalna (0,26 proc.). Także w krajach Unii Europejskiej wkład energii geotermalnej w pozyskanie OZE jest najniższy, jednak tam energia ta ma ok. 10-krotnie wyższy udział w strukturze OZE (2,9 proc. w UE wobec 0,3 proc. w Polsce).

 Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarczePAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »