Reklama

"Dużo tańszy prąd dla samorządów i małych firm". Premier zapowiada nową taryfę

Prąd dla samorządów i małych firm będzie tańszy - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z samorządowcami. Dla nich cena ma wynosić około 740 za MWh, aby uniknąć drastycznych podwyżek zaproponowanych przez firmy energetyczne. Szef rządu mówił także o dopłatach do węgla, które mają ograniczyć jego cenę do 2 tys. zł za tonę.

  • Samorządy mają otrzymać pomoc rządową w zakresie cen energii.
  • Jak poinformował premier, cena prądu ma oscylować w granicach 740 zł za MWh.
  • Powiedział także o dopłatach do węgla, dzięki którym tona surowca ma kosztować nie więcej niż 2 tys. zł.
  • Wsparcie w zakresie energii mają otrzymać także małe i średnie przedsiębiorstwa.

Premier Morawiecki podczas czwartkowego wystąpienia podczas spotkania z samorządowcami zapowiedział, że rząd wprowadzi nową taryfę cen prądu dla samorządów. Poinformował także o nowych rozwiązaniach dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, których szczegóły mają być znane na początku przyszłego tygodnia.

Reklama

Nowa taryfa cen prądu dla samorządowców

Jak przekazał premier, wsparcie w zakresie cen prądu otrzymają nie tylko gospodarstwa domowe, czy podmioty wrażliwe, ale również samorządy.

- W ramach całego nowego schematu wam, samorządowcom, również postaramy się zapewnić poprzez odpowiednie rozwiązania ustawowe dużo tańszy prąd niż ten, który był proponowany. Wiem, że były miasta i gminy, dla których spółki energetyczne proponowały cenę 600-800 proc wyższą niż w ostatnich kwartałach. Po naszych zmianach i dopłatach ze strony państwa ta cena będzie niewiele wyższa niż w drugim kwartale - średnia cena nieco powyżej 740 zł  (za MWh - red.) - mówił premier.

Morawiecki podkreślał, że celem rządu jest, aby nowa cena, zaproponowana na kolejne 12 miesięcy była niewiele wyższa niż obecnie, "na pewno nie kilkaset proc więcej za MWh."

Będą kolejne ustawy

Jak zapowiedział premier, dziś zostaną zaprezentowane szczegóły zamrożenia do pewnego poziomu wzrostu cen energii elektrycznej, tak żeby nie były to przyrosty 200-300 czy nawet 1000 proc , jakie były proponowane przez firmy energetyczne.

Poinformował też, że na początku przyszłego tygodnia rząd zaprezentuje specjalną taryfę cen dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Będą dopłaty do węgla

Morawiecki wspomniał także o dopłatach do węgla, jakie mają otrzymać samorządy.

- Dopłata będzie powodowała, iż cena ma oscylować wokół 2 tysięcy zł. Jeżeli więc importowany węgiel będzie kosztował 2500 zł brutto, to dopłacimy tę różnicę samorządom, aby wystarczyło na transport do miejsca, które samorząd wybierze, lokalnej dystrybucji - mówił premier.

Zwrócił uwagę, że obecnym problemem, z jakim mierzy się Polska, to nie zakontraktowanie węgla, ale jego dystrybucja po kraju. Podkreślał, że liczy w tym zakresie na pomoc gmin. Wspomniał też, że są już gminy, które między sobą współpracują w zakresie wzajemnej pomocy przy dostarczeniu węgla do końcowych odbiorców.

PB

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »