Reklama

Duży atak hakerski na łotewską agencję informacyjną LETA

Na łotewską agencję informacyjną LETA przeprowadzono jeden z największych w ostatnich latach ataków hakerskich. Stoi za nim "grupa aktywistów popierających rosyjską narrację" i najpewniej finansowanych przez Rosję.

Na Łotwie rośnie liczba ataków cybernetycznych na podmioty publiczne i prywatne. 

W miniony weekend agencja LETA padła ofiarą jednego z najsilniejszych ataków na ten serwis w ostatnich latach. Strona agencji nie działała przez kilka godzin w efekcie ataków DDoS.

- Ostatni duży atak był, jeśli się nie mylę, na początku 2018 roku. Później była względna cisza i spokój, a teraz się zaczęło. Na początku ataki były bardziej amatorskie, a ten był już silny i dużo bardziej zdecydowany - powiedział przedstawiciel agencji Juris Mendzinsz.

Według CERT.lv, instytucji powołanej do reagowania na incydenty dotyczące bezpieczeństwa technologii informatycznych, za atakami stoi "grupa aktywistów popierających rosyjską narrację" i najpewniej finansowanych przez Rosję.

Reklama

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Od około roku Łotwa doświadcza zwiększonej liczby ataków cybernetycznych; ostatnio stają się one coraz silniejsze. Atakowane są zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne przedsiębiorstwa. Hakerzy próbują też wpływać na działanie mediów.

Zasoby internetowe Sejmu zaatakowane przez prorosyjskich hakerów

Na zasoby internetowe łotewskiego Sejmu przeprowadzono duży atak hakerski - poinformował w czwartek CERT, przypominając, że wcześniej tego dnia Sejm uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Według CERT za atakiem stoją aktywiści popierający rosyjską agresję.

"Sejm przyjął uchwałę, w której Rosja uznana została za państwo sponsorujące terroryzm. Trwa duży atak DDoS na sejmowe zasoby ze strony aktywistów popierających rosyjską agresję" - napisał na Twitterze CERT.lv, instytucja reagowania na incydenty dotyczące bezpieczeństwa technologii informatycznych.

Zaznaczono, że dzięki poczynionym przygotowaniom w zakresie cyberobrony praca Sejmu nie została zakłócona.

Wcześniej w czwartek Sejm Łotwy przyjął uchwałę, w której stwierdził, że Rosja jest państwem sponsorującym terroryzm i wezwał kraje członkowskie UE do jak najszybszego zaprzestania wydawania obywatelom Rosji i Białorusi wiz wjazdowych i turystycznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »