Duży inwestor Baltic Hub i CPK otwiera siedzibę w Polsce. Z Warszawy skoordynuje cały region
Na co dzień sięga po projekty warte co najmniej 500 mln euro. Dziś otwiera satelicką siedzibę w Warszawie. IFM Inverstors, finansowy gigant deklaruje zainteresowanie inwestycjami w infrastrukturę w Polsce.
Fundusz infrastrukturalny IFM ma na świecie trzy biura główne: w Melbourne, Nowym Jorku i Londynie - skąd obsługuje Europę. "Puls Biznesu" podaje, że teraz jedno z biur satelickich powstanie także w Warszawie.
IFM Investors otworzył satelicką siedzibę w Warszawie. Szykuje się także na inwestycje infrastrukturalne w Polsce. Jak informuje "Puls Biznesu" funduszu deklaruje zainteresowanie nie tylko Baltic Hubem i CPK w naszym kraju.
Fundusz infrastrukturalny IFM ma na świecie trzy biura główne: w Melbourne, Nowym Jorku i Londynie - skąd obsługuje Europę. Biura satelickie funkcjonowały dotychczas w Madrycie, Mediolanie, Zurychu, Berlinie i Amsterdamie:
- Otworzyliśmy siedzibę w stolicy Polski, bo kraj rozwija się dynamicznie i rośnie zapotrzebowanie na inwestycje infrastrukturalne. Zakładamy, że zapotrzebowanie na prywatny kapitał do ich sfinansowania, który nasz fundusz może zapewnić, też będzie się zwiększać - mówi, cytowany przez "Puls Biznesu", Marcin Piasecki, dyrektor wykonawczy IFM Investors.
Dodaje także, że w Warszawie IFM planuje koordynować realizację projektów infrastrukturalnych w całej Europie.
IFM jest także akcjonariuszem spółki Baltic Hub, będącej operatorem dwóch terminali kontenerowych w Gdańsku. Gazeta donosi, że już 5 czerwca zostanie wmurowany kamień węgielny pod budowę trzeciego.
- Dzięki budowie terminala będziemy mogli przeładowywać nie tylko towary dostarczane na polski rynek, ale także w większym stopniu obsługiwać cały region. Spodziewamy się, że zapotrzebowanie na przeładunki będzie wzrastać, bierzemy pod uwagę budowę w przyszłości czwartego i piątego terminala - mówi Piasecki.
Gazeta zwróciła uwagę, że fundusz IFM nie zamierza poprzestać na inwestowaniu w przeładunek kontenerów. Wraz z francuską grupą Vinci został wybrany przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny (CPK) do współfinansowania, budowy i zarządzania lotniskiem w Baranowie.
Już 1,5 roku IFM poświeciło na przygotowanie do inwestycji w CPK. Teraz gigant ma nadzieję na kontynuowanie inwestycji.
- Polska ma duży potencjał rozwoju gospodarczego, co będzie generowało także wzrost popytu na usługi lotniczego transportu pasażerskiego. Budowa CPK, podobnie jak rozbudowa Baltic Hubu, pozwoli na zagospodarowanie dynamicznie rosnącego popytu na usługi transportowe w regionie i tym samym zwiększy znaczenie Polski jako regionalnego hubu - dodał Piasecki.
Na ten moment IFM czeka na decyzję rządu w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego.