Dwucyfrowy wzrost pensji w przemyśle. Największy w górnictwie

W dwóch pierwszych kwartałach 2023 r. wyprodukowano m.in. mniej rowerów, telewizorów, cementu i energii elektrycznej. Więcej - samochodów ciężarowych, zamrażarek i masła - informuje GUS w raporcie “Nakłady i wyniki przemysłu - I-II kwartał 2023 r.” Z opublikowanych danych wynika, że o 0,6 proc. spadło zatrudnienie w przemyśle, nieznacznie spadła też wydajność pracy. Pensje zaś wzrosły o 12 proc., o 8,5 proc. obrót, a o ponad 25 proc. nakłady inwestycyjne.

GUS zaprezentował dane o produkcji dla 4521 wyrobów. W I-II kwartale w przypadku 321 wyrobów była ona niższa niż przed rokiem. Wyprodukowano m.in. mniej rowerów, komputerów, zmywarek do naczyń, odkurzaczy, odbiorników telewizyjnych i kuchni elektrycznych. Mniejsza była produkcja nawozów mineralnych, cukru, farb i lakierów. W kopalniach wydobyto mniej węgla, mniejsza była też produkcja energii elektrycznej, a także cementu, tworzyw sztucznych, opon i win owocowych.   

Wyższa była zaś produkcja 130 wyrobów i grup wyrobów. Na przykład samochodów ciężarowych i ciągników drogowych do ciągnięcia naczep, silników spalinowych do pojazdów mechanicznych, samochodów osobowych. Więcej wyprodukowano też chłodziarek i zamrażarek, olejów opałowych, akumulatorów do samochodów, a także benzyny i masła. 

Reklama

Najszybciej rosną ceny prądu

W I-II kwartale ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 9,3 proc. wobec wzrostu o 21,5 proc. przed rokiem. Największy wzrost cen - niemal o połowę (49,5 proc.) - zanotowano w przemyśle w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Zeszłoroczny wzrost wyniósł 38,7 proc. Nieco mniejszą zwyżkę, o 21,0 proc., 4,3 punktu procentowego mniej niż w 2022 r., zanotowano w górnictwie i wydobywaniu. Niższy niż przed rokiem wzrost cen (4,4 proc. wobec 6,1 proc.) objął dostawy wody, gospodarowanie ściekami i odpadami oraz przetwórstwo przemysłowe (3,7 proc. wobec 19,1 proc. przed rokiem). 

Spadło też przeciętne zatrudnienie w przemyśle. W I-II kwartale 2023 r. ukształtowało się ono na poziomie 2 mln 750,9 tys. i było o 0,6 proc. niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Największy, wynoszący 0,7 proc. spadek, odnotowano w przetwórstwie przemysłowym oraz w dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami. O 1,2 proc. wzrosło zaś zatrudnienie w górnictwie i wydobywaniu. 

Pensje poszły w górę

W ciągu pierwszego półrocza przeciętne, miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło w przemyśle 7163,32 zł i było o 12,0 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku. Wzrost wynagrodzeń wystąpił we wszystkich sekcjach przemysłu. O 18,1 proc. w górnictwie i wydobywaniu, o 14,4 proc. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, a o 11,3 proc. w przetwórstwie przemysłowym. 

Nieznacznie spadła zaś wydajność pracy. Jest ona mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego. W pierwszych sześciu miesiącach roku, w stosunku do tego samego okresu 2022 r., kiedy notowano wzrost o 12,3 proc., była ona o 1,1 proc. niższa,  Największy spadek obserwowano w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Wzrost wydajności o 0,4 proc. odnotowano w przetwórstwie przemysłowym.  

Nakłady mocno w górę

Przez pierwsze dwa kwartały 2023 r., w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, o 8,5 proc. wzrósł obrót w przemyśle mierzony w cenach bieżących (w 2022 r. notowano wzrost o 41,2 proc.). Zaś obrót niekrajowy wzrósł o 7,0 proc. - wobec wzrostu o 29,2 proc. przed rokiem. "Tegoroczny wzrost o 7,8 proc. dotyczy jedynie przetwórstwa przemysłowego" - informuje GUS. 

W I-II kwartale 2023 r. nakłady inwestycyjne ogółem przedsiębiorstw przemysłowych (z liczbą pracujących 50 osób i więcej) wyniosły 52 mld zł i były o 25,2 proc. wyższe niż w poprzednim roku, kiedy ich wzrost wyniósł 15,9 proc. Największy wzrost nakładów, o 64,5 proc., wystąpił w górnictwie i wydobywaniu. O ponad połowę (55,2 proc.) zwiększono wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Zaś o 16,3 proc. wzrosły nakłady w przetwórstwie przemysłowym. GUS informuje, że łączna wartość kosztorysowa inwestycji rozpoczętych w przemyśle w I-II kwartale 2023 r. wyniosła 22,6 mld zł i była o 2,2 proc. wyższa niż w I-II kwartale 2022 r., kiedy notowano wzrost o 36,4 proc.

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | przemysł | kwartał | nakłady | wyniki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »