Dziś o 20.30 na całym świecie zgaśnie światło
37 miast zapowiedziało, że w sobotę wieczorem przyłączy się do światowej ekologicznej akcji "Godzina dla Ziemi". Na całym świecie wyłączone zostanie oświetlenie miast, by dać sygnał do efektywnej walki z globalnym ociepleniem.
Światła zgasną w sobotę o godz. 20.30 na całym świecie - zależnie od strefy czasowej.
W Polsce wyłączone zostanie m.in. oświetlenie Pałacu Kultury i Nauki, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, giełdy oraz mostów w Warszawie, Wawelu i Kopca Kościuszki w Krakowie, Spodka w Katowicach, Zamku i Wieży Trynitarskiej w Lublinie.
W Toruniu zostanie wygaszona iluminacja mostu drogowego przez Wisłę im. Józefa Piłsudskiego, Dworu Artusa i ruin zamku krzyżackiego. Zgasną także lampy oświetlające Ratusz Staromiejski, fosę staromiejską i trzy budynku urzędu miasta.
W Bydgoszczy zgasną światła na ratuszu, Teatrze Polskim, dwóch mostach przez Brdę w śródmieściu i wiadukcie na trasie do Torunia. Za apelem o zgaszenie świateł w "Godzinie dla Ziemi" do swoich lokatorów zwróciło się Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
W Poznaniu zgaśnie iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich, oświetlenie fary, ratusza, CK Zamek, Bazaru i Katedry. Wygaszone zostanie też oświetlenie mostu św. Rocha i mostu bpa Jordana. Swój neon wyłączy np. Sheraton Poznan Hotel, zgaśnie także neon w Centrum Wycieczkowym Kompanii Piwowarskiej.
Akcję "Godzina dla Ziemi 2009" zainaugurowano w grudniu 2008 roku w Poznaniu w trakcie ubiegłorocznej Konferencji Klimatycznej. Inauguracja akcji miała uroczysty charakter, zgaszone zostało oświetlenie iglicy targowej wieży. Wydarzenie uświetnił występ chóru Poznańskie Słowiki, który wykonał specjalnie skomponowany na tę okazję utwór.
Oprócz Warszawy, Krakowa, katowic, poznania Bydgoszczy i Torunia, swój udział w akcji potwierdziły: Białystok, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dobre Miasto, Elbląg, Gniewino, Gniezno, Gdańsk, Grodzisk Mazowiecki, Grudziądz, Gryfice, Koszalin, Kielce, Lublin, Łódź, Malbork, Olsztyn, Opole, Ornontowice, Płoty, Pruszków, Rzeszów, Racibórz, Sosnowiec, Starogard Gdański, Szczecin, Toruń, Trzebiatów, Witnica, Wrocław, Zielona Góra i Zakopane
Jako pierwsze w akcji wezmą udział Wyspy Chatham przy wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii. Na świecie swój udział w akcji potwierdziły 64 państwa i 242 miasta, m.in. Sydney, Moskwa, Sofia, Toronto, Hong Kong, Pekin, Kopenhaga, Helsinki, Bogota, Londyn, Chicago, Las Vegas, Kapsztad, czy Kuala Lumpur. Zgaśnie oświetlenie opery w Sydney, mostu Golden Gate w San Francisco, najwyższego hotelu na świecie Burj Dubaiin w Dubaju.
Do akcji, oprócz instytucji i miast, dołączają się zwykli ludzie, którzy wyłączają światło w swoich domach. W tym roku może to zrobić nawet miliard osób - szacują organizatorzy. Również firmy uczestniczące w akcji deklarują wyłączenie swych reklam czy witryn.
Po raz pierwszy "Godzinę dla Ziemi" zorganizowano w 2007 r. w Sydney - zgasło wówczas światło w ponad dwu milionach domów. W Polsce akcję organizuje organizacja ekologiczna WWF.