Dziś płacimy czterokrotnie więcej niż w USA!

Walka z oszustwami podatkowymi i problem wysokich cen energii - to główne tematy rozpoczynającego się dziś w Brukseli unijnego szczytu.

Europejscy przywódcy na kilka godzin zjeżdżają dziś do belgijskiej stolicy.

Walka z tymi, którzy uchylają się od płacenia podatków to temat nośny politycznie, zwłaszcza w czasach kryzysu i wprowadzanych oszczędności.

Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział, że każdego roku Unia traci na oszustwach bilion euro. - To niemal tyle samo, co wartość PKB Hiszpanii, piątej co do wielkości gospodarki we Wspólnocie, albo cały, siedmioletni budżet Unii. Nie możemy sobie pozwolić na tolerowanie takiej sytuacji - dodał szef Rady Europejskiej.

Na szczycie można się spodziewać presji na Austrię i Luksemburg, które blokują wprowadzenie automatycznej wymiany informacji w Unii o oszczędnościach gromadzonych na kontach. To ma pomóc w ściganiu tych, którzy unikają płacenia podatków.

Reklama

Drugi temat szczytu to problem rosnących cen energii w Unii. - W 2012 ceny gazu płacone przez przemysł były niemal czterokrotnie wyższe w Europie niż w Stanach Zjednoczonych. Ceny za energię elektryczną były niemal dwa razy wyższe niż w USA. Tu chodzi o nasze bezpieczeństwo energetyczne i o konkurencyjność - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

W Stanach ceny spadły głównie dzięki wydobyciu gazu łupkowego, z którym Polska wiąże nadzieje, a który w Unii wywołuje kontrowersje w związku z chemikaliami używanymi w tym procesie. Szczyt nie przesądzi o przyszłości łupków, nie należy się spodziewać ani poparcia, ani krytyki.

W projekcie wniosków ze spotkania napisano tylko o konieczności rozwoju rodzimych źródeł energii. Możliwości korzystania z nich ma sprawdzić Komisja Europejska, szanując suwerenne decyzje unijnych państw w tej sprawie. W kontekście cen energii na szczycie mowa też będzie o jej zbyt wysokim opodatkowaniu.

_ _ _ _ _

Ważne

Parlament Europejski domaga się uszczelnienia sytemu podatkowego i zlikwidowania "rajów podatkowych". W przyjętej rezolucji apeluje o natychmiastowe podjęcie działań w tej sprawie.

Posłowie chcą większej przejrzystości w naliczaniu podatków i zobowiązania wszystkich przedsiębiorstw, które działają w więcej niż w jednym unijnym kraju, do publikowania kwoty podatku płaconego w każdym państwie członkowskim.

Europarlamentarzyści zwrócili się do państw o podjęcie skoordynowanych działań przeciwko tak zwanym "rajom podatkowym" oraz o wyrażenie zgody na zlikwidowanie luki prawnej ułatwiającej unikanie rozliczenia się z fiskusem.

Każdego roku z powodu oszustw i uchylania się od rozliczeń z urzędem podatkowym Unia traci około biliona euro, czyli kwotę siedmiu unijnych budżetów. Straty przekraczają kwotę, którą państwa członkowskie wydają na opiekę zdrowotną. Parlament chce, by do 2020 roku suma utraconych pieniędzy zmniejszyła się o połowę.

Ważne

RWE idzie pod prąd. Jak podała Rzeczpospolita , decyzja spółki o obniżce cen energii może doprowadzić do rywalizacji dostawców prądu o klientów i w efekcie do spadku cen.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | ceny prądu | Komisja Europejska | ceny gazu | Raj podatkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »