Dzisiaj RPP zdecyduje o poziomie stóp procentowych. Jakie są prognozy?

Kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. W środę poznamy decyzję RPP dotyczącą poziomu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Tym razem ekonomiści są zgodni w swych prognozach.

Przypomnijmy: główna, referencyjna stopa procentowa od jesieni ub. r. pozostaje na poziomie 6,75 proc. Czy zostanie zmieniona na kwietniowym posiedzeniu?

Analitycy mBanku nie spodziewają się zmian w polityce pieniężnej

"Nie spodziewamy się żadnych zmian, ani w poziomie stóp, ani w retoryce, czy to całej Rady, czy ze strony prezesa NBP - napisali w swojej analizie ekonomiści mBanku.

"Inflacja za marzec nie spadła tak szybko (...) nie spodziewamy się, by mocno zaburzyło to nastroje w RPP, szczególnie, że Rada celuje w dłuższy okres - wyjaśnili eksperci mBanku.

Credit Agricole: Nie będzie zmian

Ekonomiści Credit Agricole również nie spodziewają się zmian stóp procentowych.

Reklama

"Oczekujemy, że RPP utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych. Wsparciem dla status quo w polityce pieniężnej są wypowiedzi prezesa NBP na konferencji prasowej po marcowym posiedzeniu, który stwierdził, że polityka pieniężna znajduje się w trybie wait-and-see i choć cykl podwyżek stóp procentowych nie został oficjalnie zakończony, to jego wznowienie jest bardzo mało prawdopodobne" - napisali.

BOŚ Bank: Inflacja bazowa wyklucza ewentualne obniżki stóp

W analizie makroekonomicznej ekonomiści BOŚ Banku zwracają uwagę na uporczywość inflacji bazowej, która - ich zdaniem - wyklucza obniżki stóp w tym roku.

"W naszej ocenie wstępne marcowe wyniki inflacji wspierają nasz bazowy scenariusz stabilizacji stóp NBP do końca roku na bieżącym poziomie. Uporczywość inflacji bazowej widoczna w danych za I kw. w naszej ocenie nie da przesłanek do obniżenia stóp NBP w tym roku - napisali.

PKO BP: Ekonomiści są przekonani, że cykl podwyżek stóp już się zakończył

RPP jest w trybie pauzy, ale uważamy, że cykl podwyżek już się zakończył - napisali ekonomiści PKO BP. "Do rozpoczęcia ostrożnych obniżek RPP wystarczy spadek inflacji CPI poniżej 10 proc. r/r, przy oczekiwaniach dalszej dezinflacji" - czytamy w analizie PKO BP.

Pekao SA: RPP w najbliższych miesiącach nie zmieni stóp

"Kolejne posiedzenie RPP upłynie pod znakiem stabilizacji stóp procentowych i potwierdzania nastawienia wait-and-see" - uważają analitycy Pekao SA.

"Rada Polityki Pieniężnej w najbliższych miesiącach nie zmieni stóp. Jednakże, utrzymywanie się dłużej i wyżej inflacji bazowej wytrąca coraz bardziej z ręki argumenty skłaniające do pierwszych obniżek stóp pod koniec roku" - tłumaczą.

Inflacja nie skłania do obniżek stóp

Przypomnijmy: inflacja w marcu wyniosła w Polsce 16,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,1 proc.

GUS wskazał, że w ujęciu rocznym najmocniej drożały w marcu nośniki energii (+26 proc.) i żywność (+16,2 proc.). Wzrost cen paliw wyniósł 0,2 proc. W ujęciu miesięcznym jednak, tj. w porównaniu do lutego, żywność zdrożała o 2,3 proc., natomiast nośniki energii i paliwa potaniały: odpowiednio o 0,6 proc. i 1,8 proc.

Ekonomiści spodziewali się nieco mocniejszego spadku inflacji CPI w marcu.

(js)

Zobacz również:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »