EBC i NBP o inflacji w Polsce
Dodatnie i ujemne czynniki ryzyka dla spadku inflacji w Polsce w latach 2012-2013 równoważą się - EBC.
- Obecnie dodatnie i ujemne czynniki ryzyka związane ze scenariuszem spadku inflacji w latach 2012-2013 równoważą się - wynika z opublikowanego w środę przez EBC majowego Raportu o konwergencji. Czynniki dodatnie wiążą się głównie z wyższym od oczekiwanego wzrostem cen surowców, a czynniki ujemne - ze słabszym niż się obecnie przewiduje wzrostem aktywności gospodarczej.
"W okresie referencyjnym - od kwietnia 2011 r. do marca 2012 r. - średnia 12-miesięczna stopa inflacji HICP w Polsce wyniosła 4,0 proc., czyli była wyraźnie wyższa od wartości referencyjnej 3,1 proc. przyjętej dla kryterium stabilności cen" - napisano w raporcie EBC.
"Jeśli chodzi o dłuższy okres, przez ostatnie dziesięć lat roczna inflacja cen konsumpcyjnych w Polsce oscylowała w przedziale między 0,7 proc. a 4,2 proc., głównie w wyniku oddziaływania zewnętrznych szoków cenowych i wahań kursu walutowego" - dodano.
EBC wskazuje, że najnowsze dostępne prognozy głównych instytucji międzynarodowych przewidują, że w latach 2012-2013 inflacja spadnie i wyniesie w 2012 r. 2,5-3,8 proc., a w 2013 r. 2,5-2,9 proc.
"Czynniki dodatnie wiążą się głównie z wyższym od oczekiwanego wzrostem cen surowców, a czynniki ujemne - ze słabszym niż się obecnie przewiduje wzrostem aktywności gospodarczej" - dodano.
"Co do dalszych perspektyw, na inflacji i/lub na kursie nominalnym w nadchodzących latach prawdopodobnie będzie się odbijać proces nadrabiania dystansu rozwojowego, związany z tym, że PKB per capita oraz poziom cen są w Polsce wciąż niższe niż w strefie euro. Jednak dokładne przełożenie tego procesu na inflację trudno jest oszacować" - głosi raport EBC.
Zmiana podejścia w dziedzinie polityki fiskalnej ze stosowanej dotychczas tymczasowej konsolidacji fiskalnej ukierunkowanej bardziej na przychody, na szerzej zakrojone podejście ukierunkowane na wydatki jest konieczna, żeby Polska mogła zredukować bardzo wysoki deficyt strukturalny i trwale ograniczyć wzrost wskaźnika długu publicznego - ocenia Europejski Bank Centralny. EBC podkreśla również wagę utrzymania polityki pieniężnej ukierunkowanej na stabilność cen w średnim okresie.
"Stworzenie w Polsce warunków sprzyjających trwałej konwergencji wymaga m.in. utrzymania polityki pieniężnej ukierunkowanej na stabilność cen w średnim okresie. Choć gospodarce polskiej udało się stosunkowo dobrze przetrwać kryzys światowy, na rozwiązanie nadal czeka wiele problemów fiskalnych i strukturalnych. W szczególności w dziedzinie polityki fiskalnej potrzebna jest zmiana podejścia - ze stosowanej dotychczas, tymczasowej konsolidacji fiskalnej ukierunkowanej bardziej na przychody, na szerzej zakrojone podejście ukierunkowane na wydatki - tak by można było zredukować bardzo wysoki deficyt strukturalny i trwale ograniczyć wzrost wskaźnika długu publicznego" - napisano w majowym Raporcie o Konwergencji, opublikowanym w środę.
EBC w raporcie zwraca również uwagę, że "Prawo polskie nie spełnia wszystkich wymagań dotyczących niezależności banku centralnego, poufności, zakazu finansowania ze środków banku centralnego i integracji prawnej z Eurosystemem".
Stopy proc. NBP bez zmian do końca 2012 - ekonomiści (ankieta)
Zdaniem zdecydowanej większości ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu decyzyjnym w czerwcu, a także w całym 2012 roku, utrzyma stopy proc. na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa proc. NBP wynosić będzie na koniec roku 4,75 proc. - wynika z najnowszej ankiety PAP.
21 z 22 ankietowanych przez PAP ekonomistów uważa, że na posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 5-6 czerwca, RPP utrzyma stopy proc. na niezmienionym poziomie. Jedynie 1 ekonomista oczekuje w czerwcu podwyżki stóp proc. o 25 pb.
16 z 22 ekonomistów prognozujących dalsze decyzje RPP uważa, że w tym roku Rada nie zmieni już parametrów polityki pieniężnej, a referencyjna stopa proc. NBP wynosić będzie na koniec 2012 roku 4,75 proc. 5 ekonomistów spodziewa się jednej podwyżki stóp o 25 pb w tym roku (1 głos za czerwcem, 3 za lipcem, 1 za wrześniem). Jeden ekonomista oczekuje jednej obniżki stóp proc. o 25 pb w listopadzie.
Wyniki ankiety:
Stopa referencyjna NBP liczba po posiedzeniu RPP w VI głosów ----------------------------------- 4,75 21/22 5,00 1/22 Stopa referencyjna NBP liczba na koniec 2012: głosów ----------------------------------- 4,75 16/22 5,00 5/22 4,50 1/22