EBOiR podniósł prognozę dynamiki PKB Polski w 2018 r. do 4 proc. z 3,4 proc.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 r. do 4 proc. z 3,4 proc., a w 2019 r. przewiduje wzrost o 3,3 proc. - wynika z majowego raportu. Ekonomiści zwrócili uwagę, że ze względu na braki w podaży pracy oraz niepewność legislacyjną słabe pozostają inwestycje prywatne.

"Wzrost PKB w 2018 r. powinien być nadal mocny i wynieść 4 proc., a następnie zwolnić 3,3 proc. w 2019 r. ze względu na problemy podażowe oraz szybko umacniającą się walutę, które zaczną ciążyć konkurencyjności kraju" - napisano w raporcie.

Ekonomiści EBOiR zwrócili uwagę na słabość inwestycji prywatnych.

"Po spowolnieniu w 2016 r. i pierwszej połowie 2017 r., w drugiej połowie zeszłego roku absorpcja funduszy unijnych i inwestycje publiczne w końcu przyspieszyły. Jednak inwestycje prywatnych przedsiębiorstw nadal są słabe ze względu na niepewność legislacyjną i napiętą sytuację na rynku pracy" - napisali.

Reklama

W ich ocenie Polska powinna zająć się problemem rynku pracy.

"Bezrobocie spadło w lutym do rekordowo niskiego poziomu 4,4 proc., ale wzrost zatrudnienia w całej populacji powoli ustaje. Wskaźniki zatrudnienia kobiet, które i tak należą do najsłabszych w UE, zostały dodatkowo obniżone przez wprowadzone zmiany legislacyjne (obniżenie wieku emerytalnego i hojne transfery socjalne" - napisali.

"Jeśli braki w podaży pracy nie zostaną zaadresowane przez ustawodawców, to może się to odbić na przyszłym potencjale wzrostu" - dodali.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: prognozy | EBOiR | Produkt Krajowy Brutto (PKB)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »