EBOiR pracuje nad nową strategią dla Polski. W 2017 r. może zainwestować ok. 650-700 mln euro
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) przygotowuje nową strategię dla Polski, dokument powinien być gotowy na początku przyszłego roku. W tym roku wartość inwestycji EBOiR-u w Polsce może wynieść ok. 650 - 700 mln euro - poinformował PAP Biznes dyrektor EBOiR na Polskę, Grzegorz Zieliński.
- Pracujemy nad nową strategią EBOiR dla Polski. Zakładamy, że na jesieni ten proces będzie zakończony i za kilka tygodni dokument zostanie wstępnie zatwierdzony wewnątrz Banku. Potem dokument będzie konsultowany m.in. z polskimi władzami. Oczekujemy, że nowa strategia będzie gotowa i zatwierdzona na początku przyszłego roku - powiedział PAP Biznes Grzegorz Zieliński.
Dodał, że nowa strategia będzie inaczej rozkładać akcenty niż obecna, zatwierdzona w 2013 roku. Zakłada ona wsparcie gospodarki niskoemisyjnej, rozwój rynków kapitałowych i wsparcie prywatnych przedsiębiorstw w innowacyjności i ekspansji zagranicznej.
- Uważamy, że elementy, które uwzględnialiśmy w naszej dotychczasowej strategii nie zostały nadal w pełni zaadresowane. Są ciągle wyzwania, które stoją przed polską gospodarką. Polska ma nadal problem z emisyjnością, jest też dużo do zrobienia w kwestii innowacyjności i ekspansji zagranicznej polskich spółek - powiedział dyrektor.
W 2015 roku EBOiR zainwestował w Polsce 643 mln euro w 24 projekty, w tym w obligacje Cyfrowego Polsatu, GPW, Orbisu, w IPO Wirtualnej Polski, w farmy wiatrowe.
W 2016 roku wartość inwestycji EBOiR wyniosła 776 mln euro. Bank zaangażował się m.in. w listy zastawne PKO Banku Hipotecznego, brał udział w finansowaniu Arctic Paper, Velvet Care, czy w transakcji przejęcia Allegro.
Zieliński poinformował, że dotąd w 2017 roku wartość inwestycji banku wyniosła 475 mln euro. Bank wziął m.in. udział w ponownej restrukturyzacji Telefoniki, inwestycji w Żabkę, czy IPO Griffin Real Estate.
- Zakładamy, że w tym roku wartość inwestycji EBOiR w Polsce może wynieść około 650-700 mln euro - powiedział.
Pytany, jaka może być kwota inwestycji EBOiR-u w kolejnych latach, odpowiedział: "Nie sądzę, by kwota inwestycji w Polsce mogła się w istotny sposób zwiększyć w kolejnych latach. Z drugiej strony, Polska jest nadal jednym z największych spośród 37 krajów, w których działamy i trudno powiedzieć, by po 26 latach transformacji wymagała jakiejś szczególnej uwagi EBOiR-u. Mamy tu jednak nadal co robić".
Dyrektor Zieliński poinformował, że EBOiR chce mocniej niż dotychczas angażować się w projekty kapitałowo.
- Coraz częściej angażujemy się nie przez dług, a kapitał i w tym kierunku raczej pójdziemy. Będziemy próbowali robić coraz więcej inwestycji kapitałowych w prywatnym sektorze - powiedział.
- Przy dużej płynności sektora bankowego jest on w stanie dać finansowanie dłużne. My możemy zaoferować dłuższe tenory, finansowanie strukturyzowane i to będziemy nadal robić, ale przy zwykłym finansowaniu bilansowym na średnie tenory nasza wartość dodana jest niezbyt duża i nasze finansowanie jest mniej atrakcyjne. Dlatego zamierzamy skoncentrować nasze wysiłki na inwestycjach kapitałowych - wyjaśnił.
Poinformował, że EBOiR chce być mniejszościowym inwestorem finansowym w spółkach, które dają potencjał do wzrostu i których strategia jest spójna ze strategią banku.
- Będziemy wspierać firmy inwestujące w nowe technologie, czy w maszyny i procesy efektywne energetycznie. Prowadzimy dużo rozmów - powiedział.
Poinformował, że bank prowadzi także rozmowy z sektorem prywatnym na temat udzielenia finansowania dłużnego. Może przyznać wsparcie o wartości kilkudziesięciu milionów euro dla pojedynczego projektu.
EBOiR nie ma w planach udzielania finansowania hybrydowego, co robi Europejski Bank Inwestycyjny. Ostatnio umowę dot. takiego finansowania podpisał z Tauronem Bank Gospodarstwa Krajowego.
- Mandatem EBOiR-u jest promowanie gospodarki rynkowej, a - naszym zdaniem - to nie jest instrument, który można z sukcesem wprowadzić do obrotu na rynku wtórnym - powiedział Grzegorz Zieliński.
Celem EBOiR jest wsparcie rozwoju rynku kapitałowego. Bank chce m.in. brać udział w doradztwie przy tworzeniu nowych rozwiązań.
- Oceniamy, że rynek kapitałowy w Polsce zrobił krok wstecz. Percepcja atrakcyjności i wagi polskiej giełdy w regionie kilka lat temu była zupełnie inna niż obecnie, była mowa o konsolidacji, umocnieniu dominującej roli w regionie, a dziś nie ma już tego tematu. Ten rok jest i tak o wiele lepszy niż rok ubiegły: pojawiło się kilka dużych IPO, ale jednocześnie sporo spółek zostało zdjętych z parkietu. Wśród inwestorów jest dużo niepewności - powiedział Zieliński.
- Dlatego ważna dla nas będzie strategia dla rynków kapitałowych. Powtarzamy, że struktura i funkcjonowanie systemu emerytalnego mają wpływ na akumulację kapitału i budowę lokalnej bazy inwestorskiej, a bez tego nie ma zdrowego rynku kapitałowego - dodał.
Poinformował, że bank pracuje z Ministerstwem Finansów nad legislacją dotyczącą REIT-ów (ang. Real Estate Investment Trust), czyli typu funduszu inwestycyjnego, który osiąga dochody głównie z wynajmu nieruchomości, a wypracowywane zyski wypłaca regularnie udziałowcom w formie dywidendy.
- Zaangażowaliśmy się w ofertę publiczną spółki Griffin Real Estate, która działa pod prawem holenderskim. Chcielibyśmy, by w Polsce też powstało prawo dotyczące REIT-ów. Moglibyśmy zainwestować w tego typu projekty - powiedział dyrektor.
- Niestety ostatnie zapowiedzi mówiące o wyłączeniu nieruchomości komercyjnych z zakresu nowych uregulowań REIT, nie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku - dodał.
Anna Pełka