Edukacja z wojskiem. Żołnierze Wojska Polskiego szkolą uczniów

Program "Edukacja z wojskiem" będzie kontynuowany. Resorty obrony i edukacji zawarły porozumienie dot. szkoleń prowadzonych przez żołnierzy w szkołach. Tysiące polskich uczniów będą doskonalić nawyki i umiejętności z zakresu zachowania w kryzysowych sytuacjach i szerzej - w zakresie obronności. Podpisy pod listem intencyjnym złożyli wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i minister edukacji Barbara Nowacka. Uroczystość odbyła się w podwarszawskich Markach.

Trzecia edycja programu staje się faktem, a w maju i w czerwcu młodzież spotka w szkołach żołnierzy.

Barbara Nowacka zwróciła uwagę, że autorytet polskiej armii pozwala budować odporność wśród polskiej młodzieży. Planujemy kolejnych 3,5 tys. młodych osób objąć programem. - Program jest dostosowany do wieku młodych osób - zapewniła minister Nowacka.

Szefowa resortu edukacji zwróciła uwagę, że program pokazuje młodym ludziom sposoby reagowania na próby dezinformacji.

Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że młodzież jest narażona na wiele zagrożeń (nie tylko związanych z wojną, ale także np. z powodzią). - Mamy spotkanie żołnierza w mundurze i to dla młodzieży jest dużym przeżyciem - mówił szef MON

Reklama

- Myślę, że po dwóch edycjach mamy wiele osób już przeszkolonych - wyliczał Kosiniak-Kamysz.

- My dbamy o to by zachowany był pokój, ale zachowamy pokój tylko wtedy, gdy będziemy silni i przygotowani - przekonywał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dodajmy, że do programu zostali zaproszeni również weterani z Iraku i Afganistanu.

Kolejna edycja programu "Edukacja z wojskiem"

"Edukacja z wojskiem" to program realizowany przez dwa resorty - obrony narodowej i edukacji (program skierowany jest do najmłodszych obywateli).

Zajęcia prowadzą żołnierze Wojska Polskiego. Celem zajęć jest - jak informują MON i MEN - podniesienie "świadomości w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony oraz ochrony ludności, a także zachowania w sytuacjach kryzysowych". 

Żołnierze prowadzą zajęcia w szkołach - w salach lekcyjnych, na boiskach i skwerach szkolnych. Wiedzę i umiejętności przekazują w sposób dostosowany do wieku uczniów.

W pilotażu programu w zajęciach udział już wzięło 90 tys. dzieci i młodzieży z 3 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zaś w drugiej edycji 40 tys. dzieci z ponad 1350 szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Program "Edukacja z wojskiem" będzie kontynuowany. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i minister edukacji Barbara Nowacka podpisali w tej sprawie list intencyjny w szkole w podwarszawskich Markach. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wydatki na obronność | MON | edukacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »