Elektrownia jądrowa w Polsce. ZE PAK i PGE zawnioskowały do UOKiK o zgodę na utworzenie spółki celowej

ZE PAK i PGE w środę złożyły do UOKiK-u wniosek o zgodę na utworzenie spółki celowej, która ma zająć się budową elektrowni jądrowej. W środę zawarto porozumienie w tej sprawie.

ZE PAK i PGE złożyły 8 marca do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o zgodę na koncentrację w formie utworzenie spółki celowej. Nowy podmiot ma zająć się budową elektrowni jądrowej opartej na technologii stworzonej przez południowokoreański koncern Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

- To kolejny krok do formalnego utworzenia spółki PGE i ZE PAK, która będzie reprezentować polską stronę we wszystkich etapach projektu budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Reklama

Dzień wcześniej, 7 marca 2023 roku, prezes ZE PAK Piotr Woźny i prezes PGE Wojciech Dąbrowski podpisali porozumienie dotyczące powołania nowej spółki. 

- Cieszę się i gratuluję zarządom PGE i ZE PAK, że tak szybko i tak zgodnie udało się poprowadzić te rozmowy, negocjacje, które zawsze są trudne i wymagają wielu kompromisów i szczegółowych uzgodnień. Udało się szybko to uzgodnić, efekt jest. Chcemy żeby ta elektrownia jak najszybciej powstała. 2035 r. - może się okaże że szybciej - ale to jest bezpieczna data, że ta inwestycja stanie się faktem. Życzę sobie, by wszystkie etapy przebiegały tak szybko jak ten początkowy - powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Budowa elektrowni jądrowej. Porozumienie PGE i ZE PAK

ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w oparciu o koreańską technologię jesienią 2022 roku. Jednocześnie porozumienie ws. współpracy i poparcia dla tego projektu zawarły polskie Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej. Ma być to druga elektrownia jądrowa, która powstanie w Polsce.

Projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce został zaproponowany przez Zygmunta Solorza - założyciela i właściciela Grupy Polsat Plus.

Nowa spółka celowa ma przeprowadzić studium wykonalności, badania terenu oraz oceny oddziaływania na środowisko. Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że perspektywiczne jest posadowienie co najmniej 2 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW.

PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 proc. akcji w nowopowstającej spółce. Firmy mają podejmować decyzje na zasadzie konsensusu. Porozumienie zakłada także, że PGE wskaże prezesa zarządu nowej spółki, a ZE PAK przewodniczącego rady nadzorczej. 

Oprac. Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »