Elektrownia w Ostrołęce droższa niż zakładano. Wzrost o setki milionów złotych

Szacunkowe wynagrodzenie generalnego wykonawcy z tytułu realizacji projektu budowy elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce wzrośnie z ok. 2,5 mld zł netto do ok. 2,85 mld zł netto - poinformowała Energa we wtorkowym komunikacie. Termin oddania inwestycji planowany jest na koniec 2025 roku.

Jak wskazano w raporcie, zawarcie aneksu wynika z "konieczności dostosowania umowy z generalnym wykonawcą do uwarunkowań, które zaistniały od momentu zawarcia tej umowy, w tym w szczególności do wybuchu wojny w Ukrainie i jej wpływu na rynek surowców, energii i budowlany"

Aneks podpisany został pomiędzy spółką CCGT Ostrołęka Sp. z o.o. a GE Power Sp. z o.o. z siedzibą Warszawie i General Electric Global Services GmbH, z siedzibą w Baden, Szwajcarii. Dodano, że termin podpisania świadectwa obioru warunkowego elektrowni CCGT w Ostrołęce został ustalony na 31 grudnia 2025 roku. 

Reklama

Problematyczna sytuacja Elektrowni w Ostrołęce. Już wcześniej pochłonęła sporą sumę

Pierwsze kroki związane z inwestycją Elektrowni w Ostrołęce podjęto pod koniec 2018 roku. W pierwszy fazach projektu zakładano, że zostanie wybudowany blok na węgiel kamienny, jednak wiosną 2020 roku prace zostały zawieszone. Po roku zmieniono koncepcję i zdecydowano się na porzucenie węgla na rzecz gazu ziemnego.

W styczniu 2021 r. powołano nową spółkę celową - CCGT Ostrołęka, w której 51-proc. udział ma Energa oraz Orlen, a pozostałe 49 proc. PGNiG. Po zaakceptowaniu takiego ruchu przez UOKiK, w marcu rozpoczęto rozbiórkę wybudowanych wcześniej elementów bloku węglowego, na budowę którego zdążona wydać ponad miliard złotych.

Zarówno politycy PiS, jak i zaangażowana w budowę "bloku C" spółka Energa konieczność jego rozbiórki tłumaczyli koniecznością dostosowania się do "zmieniającej się polityki klimatycznej UE".

Elektrownia w Ostrołęce wybudowana jest już w połowie

Energa informowała pod koniec września, że zaawansowanie wszystkich prac przy budowie elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce wyniosło na koniec sierpnia 48 proc.

Blok energetyczny w Ostrołęce to zdaniem Orlenu jedno z kluczowych przedsięwzięć Grupy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących Krajowy System Energetyczny. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski. 

Energa informowała wcześniej, że turbina gazowa, która zainstalowana zostanie w bloku CCGT Ostrołęka, będzie mogła przejść od stanu wygaszenia do pełnej wydajności w czasie krótszym niż pół godziny. Z kolei już w trakcie pracy obciążenie turbiny może być zmniejszane bądź zwiększane w tempie 88 MW na minutę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Energa | grupa orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »