Elektryczna autostrada startuje w Niemczech

W Hesji otwarto pierwszy testowy odcinek autostrady dla ciężarówek napędzanych prądem z biegnących górą przewodów. Jeśli test przebiegnie pozytywnie, nastąpi elektryfikacja kolejnych autostrad.

Na niemieckich autostradach przybywa ciężarówek, a ich silniki wydalają szkodliwy dwutlenek węgla. Jednocześnie rząd Niemiec ma w swoich planach klimatycznych doprowadzenie do 2050 roku do bezemisyjnego transportu towarowego. Jeden ze sposobów jest właśnie testowany w Hesji. W ramach projektu ELISA na pięciokilometrowym odcinku autostrady zainstalowano pięć przewodów nad prawym pasem w obu kierunkach.

W najbliższych latach na tej "e-Highway" będą kilka razy dziennie jeździć ciężarówki napędzane prądem doprowadzanym z przewodów elektrycznych nad autostradą. Energia będzie doprowadzana z odnawialnych źródeł.

Reklama

Silniki diesla nadal na drogach

Test ma pokazać, w jaki sposób elektryczne ciężarówki będą funkcjonować w ruchu drogowym. Na przykład podczas manewru wyprzedzania będą one musiały opuścić prawy pas, a wówczas napęd przejmie bateria, która w czasie pozostałej jazdy jest ładowana z górnych przewodów. Trafia do niej także energia uwalniana podczas hamowania. Na wypadek, gdyby bateria się rozładowała, autobusy zostały wyposażone dodatkowo w silniki diesla.

Projekt dotowany jest przez niemiecki rząd kwotą 15 milionów euro. Wkrótce podobne projekty wystartują w Badenii - Wirtembergii i Szlezwiku - Holsztynie. Testy pozwolą na zgromadzenie danych, które określą opłacalność rozbudowy tej technologii na kolejnych autostradach.

Ambitny cel klimatyczny

W Niemczech każdego roku przewozi się drogami towary o łącznej wadze 4,5 miliarda ton. Ponad 70 procent przewożone jest samochodami z silnikami spalinowymi. Pociągi towarowe jako opcja przyjazna środowisku, przewożą zaledwie 20 procent towarów. Dyskutowane przeniesienie znacznej części transportu na tory wydaje się mało realne. Osiągnięcie ambitnego celu, jakim jest bezemisyjny transport towarów w roku 2050, zależy więc od szukania nowych rozwiązań.

(afp,dpa/sier), Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: autostrada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »