Elewarr rozpoczyna eksport pszenicy do Wybrzeża Kości Słoniowej

Spółka Elewarr rozpoczyna eksport pszenicy drogą morską z Gdyni do Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest to jeden z większych sukcesów, jakie osiągnęliśmy w ostatnich latach - podkreślił prezes zarządu spółki Elewarr Hubert Grzegorczyk. Polaka musi wyeksportować od 5 do 9 mln ton by to zboże się nie zmarnowało.

W październiku Elewarr podpisał umowę o współpracy w zakresie eksportu polskich zbóż ze spółką Mondry - dzierżawcą dawnego Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni.

Prezes zarządu spółki Elewarr Hubert Grzegorczyk podkreślił, że pszenica została zakupiona bezpośrednio od polskich rolników, przechowana w magazynach Elewarru, a następnie zostanie wyeksportowana do Wybrzeża Kości Słoniowej.

- Jest to pierwszy w historii Elewarru eksport drogą morską i jeden z większych sukcesów, które Elewarr osiągnął w ostatnich latach. Nigdy do tej pory spółka nie prowadziła eksportu drogą morską, zawsze ten towar był sprzedawany na lokalnym rynku, ale w związku z obecną sytuacją, która panuje na świecie, zdecydowaliśmy się wykonać ten eksport, żeby polskie zboże trafiało w zakątki świata, które go potrzebują - mówił.

Reklama

Grzegorczyk podkreślił, że spółka nie skupuje, nie przechowuje i nie handluje zbożem z Ukrainy. - Naszą misją jest współpraca tylko z polskimi rolnikami. Dlatego chcemy być spółką, która będzie eksportowała tylko polskie produkty - wskazał.

Wyjaśnił, że statek, który wypłynął w tym tygodniu z Gdyni do Wybrzeża Kości Słoniowej ma pojemność 33 tys. ton. "My posiadamy jakąś część tego wolumenu. Nie mogę zdradzić jej wielkości ze względu na podpisane umowy o charakterze międzynarodowym, ale jest to pokaźna liczba, która z pewnością przyczyni się do tego, że część mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej będzie mogła liczyć na to, że to polskie zboże ich wykarmi" - zaznaczył.

Dodał, że Polska produkuje więcej zboża, niż jest w stanie skonsumować. - Eksport w Polsce co roku stanowi od 5 do 9 mln ton i takie wolumeny Polska musi eksportować, aby to zboże się nie zmarnowało - powiedział.

Prezes zarządu Krajowej Grupy Spożywczej Jan Wernicki stwierdził, że jest to bardzo ważny moment dla całej Krajowej Grupy Spożywczej. - Ten transport otwiera nam pewną nową historię, którą będziemy tworzyć. Jesteśmy Krajową Grupą Spożywczą, która wkracza w nowy obszar działalności, jakim jest sektor zbożowo-młynarski z dużym rozmachem i dzisiaj wkraczamy na rynki światowe, rynki handlu zbożem - mówił.

Elewarr planuje wysłanie kolejnych transportów pszenicy oraz innych produktów skupowanych przez spółkę od polskich rolników.

Spółka Elewarr jest częścią Krajowej Grupy Spożywczej S.A. - największego państwowego producenta żywności w Polsce zatrudniającego blisko 5 tys. pracowników oraz posiadającego kilkadziesiąt zakładów produkcyjnych, z łącznym przychodem ponad 3,5 mld zł. Celem powstania podmiotu jest "dywersyfikacja działalności, budowanie silnego holdingu spożywczego oraz wzmocnienie pozycji polskiego rolnictwa".

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »