Emerytura bez lat pracy. Świadczenie przysługuje tylko w specjalnym przypadku

Czy otrzymywanie emerytury bez lat pracy jest w Polsce możliwe? Okazuje się, że świadczenie przysługuje w takich specjalnych okolicznościach, jednak trzeba spełnić konkretne wymagania. Niektórym w takich sytuacjach przysługują również inne świadczenia. Jak dostać emeryturę bez lat pracy? Wyjaśniamy.

Czy można dostać emeryturę bez lat pracy?

Teoretycznie, aby przysługiwała emerytura, należy przepracować określoną ilość czasu, co będzie skutkowało odprowadzaniem składek. Co w przypadku, gdy senior nie przepracuje nawet jednego dnia? Otrzymywanie emerytury bez lat pracy jest jak najbardziej możliwe. Natomiast przyznawanie jej dzieje się w drodze wyjątku.

Emeryturę bez lat pracy mogą dostać ci, którzy ze względu na szczególne okoliczności nie spełniają standardów i warunków wymaganych do uzyskania prawa do świadczenia. Tak się dzieje w przypadku, gdy senior nie mógł podjąć zatrudnienia z powodu całkowitej niezdolności do pracy.

Reklama

Aby zakwalifikować się do otrzymywania emerytury bez lat pracy, konieczne jest zdobycie odmownej decyzji ZUS w sprawie przyznawania prawa do emerytury. Po tym należy złożyć wniosek do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie w drodze wyjątku zostaje przyznane dopiero po wydaniu pozytywnej opinii.

Istnieje również drugi wyjątek, w jakim można otrzymać emeryturę bez lat pracy. W tym przypadku świadczenie przyznawane jest na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów. Taka emerytura ma być przyznawana w uznaniu za zasługi np. na rzecz życia społecznego, kulturalnego, obronności kraju czy umacniania niepodległego bytu państwa.

Jaka jest wysokość emerytury bez lat pracy?

Emerytura bez lat pracy wypłacana jest w wysokości obowiązującej minimalnej emerytury. Od marca 2024 roku więc wynosi ona 1780,96 zł brutto. Kwota podlega corocznej waloryzacji, przez co stale rośnie.

Jeśli natomiast chodzi o emeryturę bez lat pracy, która została przyznana na skutek wydania decyzji przez Prezesa Rady Ministrów, jej wysokość jest indywidualnie ustalana przez premiera.

Z jakich świadczeń skorzystają osoby bez prawa do emerytury?

Część osób, którym nie przysługuje emerytura, może skorzystać ze świadczenia uzupełniającego "MAMA 4+". Nazwa może być dosyć myląca, bo ze wsparcia finansowego mogą otrzymać również wybrani ojcowie.

Świadczenie "MAMA 4+" może zostać przyznane rodzicowi, który porzucił zatrudnienie lub wcale go nie podjął na rzecz wychowywania dzieci. Z tego powodu takie osoby mogą nie zebrać wystarczających lat pracy do otrzymania emerytury, przez co nie mają dochodu zapewniającego im niezbędne środki do życia

Warunków przyznania "MAMA 4+" jest kilka. Pierwszym z nich jest wychowanie co najmniej 4 dzieci. Mogą być to zarówno dzieci własne, jak i dzieci współmałżonka, przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. Dodatkowo trzeba osiągnąć odpowiedni wiek, który wynosi:

  • w przypadku kobiet 60 r.ż.
  • w przypadku mężczyzn 65 r.ż.

Ojciec może zdobyć prawa do comiesięcznego pobierania "MAMA 4+" tylko, gdy wychowywał dzieci ze względu na śmierć ich matki, porzucenie przez matkę lub długi czas rezygnacji z wychowywania ich.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »