Emilewicz: Amerykańskie cła na samochody mogłyby mieć poważne znaczenie dla polskiej gospodarki

Zapowiadane przez Stany Zjednoczone wprowadzenie ceł na części samochodowe i samochody może mieć poważne znaczenie dla polskiej gospodarki - powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Szefowa MPiT była pytana przez dziennikarzy w kuluarach forum gospodarczego Wizja Rozwoju w Gdyni o zapowiedzi wprowadzenia przez USA nowych ceł.

- To przed czym przestrzegaliśmy, to aby tej wojny celnej nie rozpętywać, bo bardzo często po kroku A pojawia się krok B, ochota na ciąg dalszy - powiedziała Emilewicz. Np. Komisja Europejska, dodała minister, w ramach odpowiedzi na cła amerykańskie, musiała podnieść cła na produkty szczególnie wrażliwe dla gospodarki USA.

Emilewicz zaznaczyła, że wcześniej wprowadzone przez USA cła na aluminium i stal "nie są szczególnie bolesne dla polskiego rynku".

Reklama

- Słyszymy jednak teraz o kolejnym kroku, planowanym ze strony Stanów Zjednoczonych, części samochodowe i samochody - ten krok może mieć dla nas poważne znaczenie - oceniła.

- Polska jest dzisiaj hubem motoryzacyjnym Europy, produkujemy bardzo dużo części samochodowych, w ubiegłym roku to ponad 19 mld dolarów, eksport części samochodowych to ponad 8 procent naszego eksportu - dodała Emilewicz.

W piątek zaczęły obowiązywać odwetowe cła UE na dobra z USA. Tego dnia prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że jeśli taryfy celne nie zostaną szybko usunięte, to nałoży 20-procentowe cło na wszystkie samochody montowane w Unii Europejskiej.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jadwiga Emilewicz | amerykańskie cła | Cło | handel zagraniczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »