Energetyka: Białoruś wkracza na rynek energii

Białoruski operator sieci elektroenergetycznych Biełenergo poinformował litewskiego operatora Litgrid, że elektrownia jądrowa w Ostrowcu ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej w dniach 1-10 listopada. Litwa wystosowała notę protestacyjną do MSZ Białorusi ws. rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej w Ostrowcu na początku listopada. Strona litewska podkreśla się, że elektrownia zagraża bezpieczeństwu obywateli Litwy, Białorusi i Unii Europejskiej.

Litewskie MSZ poinformowało w komunikacie, że Litwa "zdecydowanie potępia decyzję białoruskich władz o uruchomieniu reakcji jądrowych w niebezpiecznej elektrowni i produkcji energii elektrycznej, ignorując wymogi bezpieczeństwa Litwy i Unii Europejskiej".

W nocie podkreślono, że "bezpieczeństwo i ochrona obiektów jądrowych ma ogromne znaczenie w stosunkach Unii Europejskiej z Białorusią".

W komunikacie litewskiego MSZ wskazuje się, że Litwa "nadal będzie zabiegała na szczeblu międzynarodowym o rozstrzygnięcie kwestii niebezpiecznej elektrowni w Ostrowcu, poszukując rozwiązań ograniczających zagrożenia".

Reklama

Białoruski operator sieci elektroenergetycznych Biełenergo poinformował litewskiego operatora Litgrid, że elektrownia jądrowa w Ostrowcu ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej w dniach 1-10 listopada.

Rozpoczęcie produkcji prądu w ostrowieckiej elektrowni atomowej była ostatnio tematem rozmowy telefonicznej prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem.

Rząd zapowiedział, że rozpatrzy pakiet poprawek legislacyjnych w związku z przygotowaniami do uruchomienia białoruskiej elektrowni.

Litgrid poinformował, że wraz z uruchomieniem produkcji energii elektrycznej w Ostrowcu, zgodnie z przyjętą przez Litwę ustawą zakazującą handlu prądem z niebezpiecznych elektrowni krajów trzecich, "zostanie wyznaczona zerowa moc dla handlu energią elektryczną z Białorusi". Litgrid powiadomił o tym uczestników rynku za pośrednictwem giełdy Nord Pool.

Zgodnie z ustawą od chwili uruchomienia siłowni w Ostrowcu Litwa nie będzie również dostarczać Białorusi rezerw energii elektrycznej.

Białoruska elektrownia jądrowa o mocy 2400 MW w Ostrowcu znajduje się około 50 km od Wilna, stolicy Litwy. Litwa twierdzi, że ta elektrownia jądrowa jest niebezpieczna i przyjęła przepisy zakazujące zakupu wytwarzanej przez nią energii elektrycznej.

Konkurencja dla TGE

Giełda Nord Pool jest międzynarodową giełdą energii elektrycznej. Została założona w 1993 roku. Jej właścicielami są norweska Statnett SF oraz szwedzka Kraftnat. Uczestniczą w niej kraje skandynawskie. Zdaniem ekspertów to najbardziej otwarty rynek energii elektrycznej o dużej płynności. Giełda jest kontrpartnerem każdej transakcji i pełni funkcję rozliczeniową. Posiada serwis informacyjny, rozprowadzający oficjalne dane.

Na tym rynku spotyka się około 180 uczestników, wśród nich są wytwórcy energii, dystrybutorzy, przedsiębiorstwa przemysłowe, więksi odbiorcy, brokerzy i traderzy. Uczestnicy mają zapewnioną anonimowość, rozliczenie finansowe, zapewnienie dostawy mocy, poufność dostarczanych przez uczestników informacji i dostęp do oficjalnych informacji o rynku. prowadzone są transakcje na parkiecie natychmiastowym i terminowym. Handluje się kontraktami na energię/moc dla 24 godzin następnej doby, kontraktami futures i opcjami.

Na Nord Pool można handlować energią elektryczną na rynku dnia bieżącego w Polsce i w 15 innych krajach, wykorzystując do tego jedną prostą i niezawodną platformę. Mając dostęp do płynności rynku nordyckiego, krajów bałtyckich, austriackiego, belgijskiego, francuskiego, niemieckiego, luksemburskiego, holenderskiego i polskiego. Jak podała giełda NP, pierwszym tygodniu działalności tej platformy wolumen obrotu wyniósł niemal 6 GWh, co odpowiada ok, 10 procent ilości energii elektrycznej sprzedanej na giełdowym rynku dnia bieżącego w Polsce.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »