Reklama

Energetykę czeka trudny rok

Przyszły rok będzie dużym wyzwaniem dla energetyki konwencjonalnej i ciepłownictwa ze względu na wzrost cen praw do emisji CO2 - oceniają przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej. Spółka podejmuje działania transformacyjne zarówno w obszarze energetyki jak i ciepłownictwa. Zamierza przyspieszyć z inwestycjami w OZE. Wydzielenie aktywów węglowych do NABE zwiększy potencjał inwestycyjny grupy w kolejnych latach.

- Rok 2022 będzie wymagający. Nie tragiczny, ale wymagający, choćby ze względu na cenę praw do emisji CO2 czy kursy walutowe - powiedział wiceprezes PGE ds. finansowych Lechosław Rojewski. Grupa zakłada, że średnioroczna cena hurtowa energii wyniesie w 2022 roku około 400 zł za MWh, a średnioroczny koszt CO2 265-275 zł za tonę.

Trudna będzie też sytuacja w ciepłownictwie ze względu na dwukrotny wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2 i średnią cenę kontraktowanego gazu ziemnego ok. 50 proc. Tymczasem wzrost taryf ciepłowniczych nie pokrywa wzrostu cen CO2 i kosztów paliw. Dobre perspektywy są natomiast przed energetyką odnawialną. Spółka spodziewa się wyższych cen energii elektrycznej na rynku spot i zakłada oddanie do użytku nowych mocy fotowoltaicznych.

Reklama

PGE złożyła wniosek taryfowy do URE na taryfę G, dla gospodarstw domowych. - Czekamy na decyzję prezesa URE - powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Dodał, że wskazane we wniosku koszty spółki wynikają głównie ze wzrostu cen uprawnień do emisji CO2. Zapewnił jednocześnie, że spółka jest zwolennikiem wsparcia odbiorców najbardziej wrażliwych. Prezes poinformował, że cena energii rośnie nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach. - Tam te wzrosty są jeszcze wyższe - powiedział prezes. 

Inwestycje wzrosną

W przyszłym roku grupa planuje ponieść wyższe nakłady inwestycyjne. Wyniosą one ok. 7 mld zł, tymczasem plan na ten rok to 5-5,5 mld zł. - Będziemy dynamizować wydatki na inwestycje, odchodząc jednocześnie od energetyki konwencjonalnej, która zostanie przeniesiona do NABE. Spodziewamy się wzrostu mocy w źródłach niskoemisyjnych. Będziemy budować dwa bloki gazowo-parowe w Dolnej Odrze, elektrociepłownię gazowo-parową Czechnica, planujemy rozwój mocy fotowoltaicznych - powiedział wiceprezes spółki. Dodał, że prowadzone będą też akwizycje projektów OZE, w tym lądowych farm wiatrowych.

Do tego dojdą inwestycje w dystrybucję na poziomie ok. 1,5 mld zł, związane głównie z montażem inteligentnych liczników i kablowanie linii średnich napięć.

Spółka zapewnia, że ma środki na realizację bieżących inwestycji i nie są one uzależnione od pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.  KPO nie został jeszcze zatwierdzony przez KE, w tle jest spór o praworządność między Polska a Unią Europejską. Pieniądze czekają na "odwieszenie".

- To budzi niepokój, ale jesteśmy przekonani, że urzędnicy Komisji podejmą decyzję i przekażą środki, byśmy mogli realizować inwestycje. Mamy zapewnione finansowanie obecnie prowadzonych projektów. Zgłosiliśmy w oparciu o pieniądze z KPO duże inwestycje na przyszłość. Nie uzależniamy obecnego planu od środków w KPO - zastrzegł prezes.

Wydzielenie aktywów węglowych w 2022

Potencjał inwestycyjny grupy uwolni się po przekazaniu do NABE aktywów węglowych, które ograniczają obecnie rozwój grupy. Instytucje finansowe nie chcą bowiem już więcej finansować brudnej energii. - Zbliżamy do ważnych rozstrzygnięć, kontynuujemy prace nad porządkowaniem struktur, by przygotować nasze aktywa do wydzielenia do NABE. Będziemy mogli głębiej się zadłużyć, nie posiadając aktywów węglowych - podkreślał Dąbrowski.

Przekazanie aktywów ma nastąpić w 2022 r. Doradcą w procesie wydzielenia ma być KPMG Advisory, firma ma za zadanie doradzać w obszarze strategii i modelu finansowego NABE, modelu operacyjnego, a także prowadzić doradztwo koncentracyjne i notyfikacyjne.

- Nie widzimy zagrożeń jeśli chodzi o harmonogram. Prowadzimy intensywny dialog ze stroną społeczną, potrzebujemy jej zgody. Rozmowy trwają. Jest zrozumienie, choć są i obawy. To jest naturalne. W rozmowach uczestniczy też strona rządowa. Wszyscy są przekonani, że wydzielenie aktywów do NABE jest niezbędne. Organizacyjnie szybko jesteśmy w stanie ten proces przeprowadzić - powiedział prezes.

Duże zmiany w ciepłownictwie

PGE rozpoczęło działania w kierunku transformacji ciepłownictwa. - W latach 2023-24 w większości lokalizacji zostaną oddane do eksploatacji instalacje, które spowodują całkowite lub znaczące odejście od paliwa węglowego - powiedział prezes.

Poza wspomnianą już budową Elektrociepłowni Nowa Czechnica w podwrocławskich Siechnicach zaplanowana jest budowa nowych mocy szczytowych w Elektrociepłowni w Gdańsku. W grudniu oddane zostaną do użytku pierwsze w Polsce nowe zeroemisyjne kotły elektrodowe. Trwają też przygotowania do realizacji gazowej kotłowni rezerwowo-szczytowej o mocy 62 MWt w Elektrociepłowni w Gorzowie, która ma być oddana do użytku w 2023 r.

Prezes podkreślał, że dużym wyzwaniem dla krajowego ciepłownictwa jest unijny pakiet "Fit for 55". Polska ma najbardziej rozwinięte ciepłownictwo sieciowe w Europie, obecnie jest ono oparte na węglu. - Komisja Europejska nie wykazuje się zrozumieniem specyfiki państw członkowskich. Aktywnie uczestniczymy w rozmowach na ten temat, liczymy na uwzględnienie tutejszych warunków. Założenie, że w kilka lat przejdziemy w ciepłownictwie na OZE jest nierealne. Zakładam, że nastąpi tu otrzeźwienie, proponujemy pewne rozwiązania - mówił.

Dobre wyniki za trzeci kwartał

PGE opublikowała właśnie wyniki za trzeci kwartał. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku powtarzalny wynik EBITDA był wyższy o 23 proc. i wyniósł 1,9 mld zł. Zysk netto w wzrósł do 545 mln zł z 260 mln zł przed rokiem.

PGE

- - - akt.: 02.12.2022, 05:01
  • Otwarcie -
  • Max -
  • Min -
  • Kurs odniesienia 6,7600
  • Suma wolumenu -
  • Suma obrotów -
  • Widełki dolne 6,0840
  • Widełki górne 7,4360
Zobacz również: BOGDANKA CEZ ENEA

Na poprawę wyników wpływ miała sytuacja rynkowa - wzrost krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, co było efektem wzrostu gospodarczego i zwiększenie eksportu energii elektrycznej. W związku z tym grupa zanotowała wzrost produkcji energii elektrycznej o 23 proc., do 17,6 TWh.

W trzecim kwartale wyraźnie zwiększyła się produkcja energii z węgla kamiennego. Wzrosła ona o 38 proc., do 6,6 TWh. Generacja z węgla brunatnego wzrosła o 26 proc., do 9,7 TWh. Odnawialne źródła energii wyprodukowały łącznie 0,5 TWh, co oznacza wzrost rok do roku o 22 proc. Znacząco niższa (o 49 proc.) była natomiast produkcja energii elektrycznej w elektrociepłowniach gazowych, wyniosła 0,63 TWh.

Monika Borkowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »