Europa blokuje niezaszczepionych. Coraz więcej państw wprowadza restrykcje koronawirusowe, również w handlu
Koronawirus rozprzestrzenia się znów po Europie. W związku ze zwiększoną liczbą zakażeń władze niektórych państw zdecydowały się na wprowadzenie obostrzeń. Wstęp do niektórych miejsc jest możliwy po okazaniu zaświadczenia o zaszczepieniu lub przechorowaniu SARS-CoV-2. W pierwszej kolejności restrykcje dotyczą zwykle ograniczeń w działaniu lokali gastronomicznych - napisały wiadomoscihandlowe.pl.
Od 15 do 24 listopada 2021 roku w Austrii wprowadzone nowe obostrzenia szczególnie dla tych, którzy nie są w pełni zaszczepieni. W sklepach, lokalach gastronomicznych, obiektach noclegowych, zakładach usługowych jest obowiązek noszenia masek FFP2.
Wszystkie niezaszczepione osoby powyżej 12. roku życia mogą wychodzić z domu wyłącznie z ważnych powodów. Wśród wyjątków wymieniono m.in. wyjście do lekarza, skorzystania z ośrodków zdrowia lub punktów szczepień. Przepisy dopuszczają również opuszczenie mieszkania w wyjątkowych sytuacjach, w celu zaspokojenie niezbędnych podstawowych potrzeb. Obejmuje to wejście do apteki, sklepu spożywczego, drogerii, sklepu zoologicznego czy zapłaty za paliwo na stacji benzynowej.
Na targowiskach i jarmarkach adwentowych odwiedzający muszą mieć zaświadczenie o zaszczepieniu lub przebyciu COVID-19 i nosić maski FFP2. Obowiązuje całkowity zakaz konsumpcji alkoholu na jarmarkach, a spożywanie potraw i konsumpcja napojów bezalkoholowych jest dozwolona, jednak nie bezpośrednio w miejscu sprzedaży.
W Niemczech dopiero planowane są bardziej rygorystyczne obostrzenia w związku z pandemią COVID-19. Możliwe, że zostanie wprowadzona tzw. zasada 3G dla transportu publicznego lokalnego i dalekobieżnego polegająca na tym, że tylko osoby zaszczepione lub te które mają zaświadczenia o przebytym zakażeniu COVID-19 będą mogły podróżować.
Bawaria już zdecydowała się na wprowadzenie zaostrzonych środków ostrożności. Od 16 listopada 2021 roku wprowadzono na razie zasadę 2G. Oznacza to, że wstęp do wielu miejsc mają wyłącznie osoby zaszczepione lub te, które chorowały na koronawirusa. Podobne zasady mają obowiązywać od 26 listopada w Saksonii, gdzie odnotowywana jest obecnie największą zachorowalność za naszą zachodnią granicą.
Holenderski rząd uzasadnia, że koronawirus przenoszony jest poprzez kontakty międzyludzkie, więc aby zatrzymać falę zakażeń wprowadzono obostrzenia obowiązujące od 13 listopada do 4 grudnia 2021 roku.
Ograniczono godziny otwarcia niektórych sklepów i punktów usługowych. Lokale nie oferujące niezbędnych produktów i usług, takie jak sklepy odzieżowe, salony fryzjerskie czy kasyna są otwarte do godziny 18:00. Punkty gastronomiczne i sklepy sprzedające podstawowe towary, takie jak supermarkety, sklepy zoologiczne i apteki, są zamykane o godzinie 20:00.
Obowiązuje zasada dystansu społecznego, należy zachować odległość 1,5 m od innych osób. Obowiązkowe jest noszenie masek, a w lokalach gastronomicznych konieczne jest okazanie tzw. paszportu covidowego.
Widzowie nie mają wstępu na profesjonalne lub amatorskie imprezy sportowe.
Zalecana jest praca zdalna, ograniczone zostały również odwiedziny do maksymalnie 4 gości dziennie.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu obostrzeń na Wyspach Brytyjskich. Szkocja rozważa, czy nie umożliwić wstępu do pubów, kin, teatrów i hoteli tylko osobom zaszczepionym lub posiadającym negatywny wynik testu na koronawirusa. Zmiany mogą zacząć obowiązywać od 6 grudnia, aby dać przedsiębiorcom czas na przygotowanie.
Słowacja wprowadza dodatkowe obostrzenia od 22 listopada br. Kraj podzielono na strefy uwzględniające poziom zagrożenia zakażeniem oznaczone kolorami. Prawie w całym kraju już niedługo będzie obowiązywał III stopień zagrożenia oznaczony kolorem czarnym, a nieliczne strefy objęte będą II stopniem zagrożenia.
Na Słowacji obowiązkowe są maseczki w pomieszczeniach i na zewnątrz, jeśli nie możliwe jest zachowanie odległości 2 metrów od innych osób. W strefach objętych III stopniem zagrożenia w sklepach może przebywać 1 klient na 15 mkw. powierzchni handlowej, ale ograniczenia te nie dotyczą ozdrowieńców i osób zaszczepionych. Restauracje mogą oferować swoje produkty tylko na wynos lub z dostawą do domu.
W związku z rosnącą falą zachorowań na Słowacji do centrów handlowych oraz sklepów nieprowadzących sprzedaży niezbędnych produktów będą wpuszczane tylko osoby zaszczepione lub te, które chorowały na koronawirusa. Ta sama zasada ma dotyczyć imprez masowych czy aquaparków.