Europejska zaraza atakuje euroland
Hiszpania i Grecja w centrum zainteresowania strefy euro. Kondycji tych dwóch krajów poświęcone jest spotkanie ministrów finansów 17 krajów eurolandu w Luksemburgu. Rozmowy dotyczą warunków przyznania finansowego wsparcia hiszpańskim bankom i ewentualnego złagodzenia programu oszczędnościowego dla Grecji.
Jeśli chodzi o Hiszpanię, to z raportu niezależnych audytorów wynika, że nawet 62 miliardy euro wynoszą potrzeby kapitałowe tamtejszych banków. To otwiera drogę władzom w Madrycie do złożenia oficjalnego wniosku o finansową pomoc. Hiszpański minister finansów Luis de Guindos powiedział w Luksemburgu, że to kwestia kilku dni. "Ale data nie jest ważna, ważne jest dokładne oszacowanie potrzeb sektora finansowego" - dodał minister. Euroland zadeklarował niedawno wsparcie do 100 miliardów euro.
Pomoc może też przyjść ze strony Europejskiego Banku Centralnego. EBC może złagodzić wymagania dotyczące zabezpieczeń pożyczek udzielanych bankom komercyjnych. Co do Grecji, to rozmowy skupiają się już tylko na tym, czy możliwa jest zmiana rygorystycznego planu oszczędnościowego, by reformy nie były tak bolesne dla społeczeństwa. Naciskają na to partie, które zgodziły się utworzyć nowy rząd w Atenach, ale od razu zaprotestowały Finalandia, Holandia i Niemcy.
Europejski Bank Centralny złagodzi wymagania dotyczące zabezpieczeń pożyczek udzielanych bankom komercyjnym. AFP, które podało informację, powołując się na źródło w EBC, pisze, że decyzja ma zostać ogłoszona w piątek. Ma pomóc przede wszystkim hiszpańskim bankom, które mają coraz większe kłopoty z finansowaniem swojej działalności. Ich bilanse obciążone są miliardami euro kredytów hipotecznych, których zabezpieczeniem są tracące na wartości mieszkania. Dodatkowo coraz więcej Hiszpanów, w sytuacji wysokiego bezrobocia, ma kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań.
_ _ _ _
Nawet 62 miliardy euro wynoszą potrzeby kapitałowe hiszpańskich banków. Według raportu przygotowanego dla banku centralnego Hiszpanii, wstępne szacunki potrzeb kapitałowych tamtejszych instytucji finansowych wynoszą od 16 do 25 miliardów euro w scenariuszu podstawowym i między 51 a 62 miliardy euro w scenariuszu negatywnym.
Raport duetu firm konsultingowych Oliver Wyman i Roland Berger jest pierwszym z dwóch, jakie mają pokazać stan finansów i potrzeby hiszpańskich banków.
Dzisiejszy raport otwiera hiszpańskiemu rządowi drogę do postawienia formalnego wniosku o pomoc finansową dla banków. Kraje eurostrefy uzgodniły 9 czerwca pożyczkę w wysokości do 100 miliardów euro na wzmocnienie kapitałów hiszpańskich instytucji finansowych. Kolejna pomoc dla nich może przyjść ze strony Europejskiego Banku Centralnego. EBC złagodzi wymagania dotyczące zabezpieczeń pożyczek udzielanych bankom komercyjnym. Decyzja ma zostać ogłoszona jutro.
Ma pomóc przede wszystkim hiszpańskim bankom, które mają coraz większe kłopoty z finansowaniem swojej działalności. Ich bilanse obciążone są miliardami euro kredytów hipotecznych, których zabezpieczeniem są tracące na wartości mieszkania. Dodatkowo coraz więcej Hiszpanów, w sytuacji wysokiego bezrobocia, ma kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań.
_ _ _ _ _
Nowy rząd Grecji premiera Antonisa Samarasa został wieczorem zaprzysiężony i przystąpił do pracy. Skład gabinetu jest zdominowany przez polityków zwycięskiej, konserwatywnej Nowej Demokracji. Gabinet liczy 18 ministrów, jest zatem mniejszy niż większość poprzednich rządów. Kluczową pozycję w rządzie Samarasa zajmuje Wasilis Rapanos, dotychczasowy szef banku narodowego, któremu powierzono tekę ministra finansów. Greckie media łączą Rapanosa z lewicowym PASOK-iem.
Dla tego polityka jest to powrót na stanowisko, gdyż był już ministrem finansów, gdy Grecja wstępowała do strefy euro w 2001 roku. Nowa grecka koalicja ma w parlamencie 29 mandatów przewagi. Eksperci mówią, że najważniejszym zadaniem nowego rządu jest przywrócenie w Grecji spokoju społecznego. Nowy premier dostał już zaproszenie do Berlina. Wiadomo, że nowy grecki rząd będzie chciał złagodzenia reżimu finansowego narzuconego Atenom przez Europę.