Fakro ograniczy produkcję okien. Firma dotknięta przez spadek inwestycji budowlanych
W związku ze spadającą liczbą inwestycji budowlanych firma Fakro planuje ograniczyć produkcję okien. Nie wyklucza także wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Przedsiębiorstwo dostosowuje również strukturę zatrudnienia do sytuacji rynkowej, ale nie planuje zwolnień grupowych.
- Niestety od czerwca 2022 roku drastycznie spada ilość budowanych w Polsce domów i mieszkań, co skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem na nasze produkty. W trosce o pracowników czynimy wszelkie starania, aby przetrwać obecny kryzys - stwierdził członek zarządu ds. marketingu Fakro Janusz Komurkiewicz w odpowiedzi na pytania PAP.
- Obecnie dostosowujemy strukturę zatrudnienia do sytuacji rynkowej. Nie planujemy zwolnień grupowych. Ograniczamy produkcję. Okresowo wprowadziliśmy także krótszy czterodniowy tydzień pracy - dodał.
Firma nie ujawnia, ilu pracowników zwolniła w ostatnich miesiącach. Czterodniowy tydzień pracy obowiązywał czasowo w 2022 roku, jednak ze względu na niepewną sytuację na rynku przedsiębiorstwo nie wyklucza powrotu do tego rozwiązania.
Jak podkreślił członek zarządu, Fakro liczy, że warunki gospodarcze i sytuacja w branży zmienią się i kryzys gospodarczy będzie mijał. "Jest to ważne nie tylko dla nas, ale dla całego kraju. Polska jest liderem europejskiego eksportu w stolarce otworowej. Mamy nadzieję, że pomimo trudnego okresu nasz kraj zdoła tę przewagę utrzymać" - zaznaczył Janusz Komurkiewicz i dodał, że przedsiębiorstwo, mając na uwadze wymagające czasy, podejmuje z dużą rozwagą decyzje o wydatkach.
Grupa Fakro została założona w 1991 r. w Nowym Sączu. W ciągu 30 lat z rodzinnego zakładu rozwinęła się w międzynarodową korporację. Zatrudnia ok. 4 tys. pracowników. To jeden z największych pracodawców w regionie. Należy do światowych liderów w produkcji okien dachowych. Jest też wytwórcą m.in. schodów strychowych, drzwi i bram garażowych.