FAO: Czerwcowy spadek cen żywności

Indeks cen żywności FAO obniżył się w czerwcu do 173,0 pkt. wobec 173,5 pkt. w maju (-0,3% m/m). Na nieznaczny spadek indeksu złożyły się niższe ceny produktów mlecznych (-11,9% m/m) i oleju roślinnego (-1,6% m/m) oraz wyższe ceny zbóż (+6,7% m/m), cukru (+4,2% m/m) i mięsa (+1,5% m/m). Analitycy Credit Agricole ostrzegają ze to przejsciowy spadek.

W ujęciu rocznym ceny zwiększyły się o 0,2%, co jest ich pierwszym wzrostem od maja 2018 r.

W strukturze danych na uwagę zasługuje silny wzrost cen zbóż wynikający w znacznym stopniu z istotnego pogorszenia perspektyw produkcji kukurydzy w USA ze względu na jej mniejsze zasiewy, które utrudniła niesprzyjająca pogoda.

W danych warto odnotować także kontynuację wzrostu cen mięsa. Jest on w głównej mierze efektem pogłębiającego się deficytu mięsa w Azji Południowo-Wschodniej ze względu na rozprzestrzeniający się tam ASF (por. AGROmapa z 19.06.2019).

Z kolei odnotowany w czerwcu znaczący spadek cen produktów mlecznych stanowi korektę po silnych wzrostach cen obserwowanych w poprzednich miesiącach, związanych z pogorszeniem perspektyw produkcji mleka w Nowej Zelandii.

Reklama

Uważamy, że czerwcowy spadek cen żywności miał przejściowy charakter. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach światowe ceny żywności będą utrzymywać się w łagodnym trendzie wzrostowym wspierane przez rosnące ceny mięsa, zbóż oraz cukru. Przeciwny efekt będą miały naszym zdaniem niższe ceny produktów mlecznych oraz oleju roślinnego.

Jakub Olipra

Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

ASF w Chinach zdestabilizował światowy rynek wieprzowiny

Zrealizował się, choć wcześniej od naszych oczekiwań, przedstawiony w ostatniej AGROmapie scenariusz zakładający wystąpienie znaczących strat produkcyjnych w chińskim sektorze wieprzowiny ze względu na rozprzestrzeniający się w tym kraju ASF.

Straty są szacowane obecnie na ponad 20% całkowitego pogłowia świń w Chinach. Ze względu na znaczenie Chin w światowym rynku wieprzowiny (największy konsument, producent i importer) w ostatnich miesiącach obserwujemy gwałtowny wzrost chińskiego importu wieprzowiny, co przy sztywnej w krótkim okresie podaży tego gatunku mięsa doprowadziło do bardzo silnego wzrostu jej cen.

Uwzględniając dynamikę pojawiania się nowych ognisk ASF w Chinach można oczekiwać, że straty w pogłowiu będą ostatecznie większe niż wskazują bieżące szacunki. ASF rozprzestrzenia się również na kraje ościenne (Mongolia, Wietnam, Kambodża, Korea Północna), co sugeruje, że w kolejnych miesiącach możemy mieć do czynienia ze zwiększonym importem wieprzowiny także z innych krajów Azji Południowo-Wschodniej.

W okresie I-II 2019 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 2,3% r/r wobec wzrostu o 3,6% w analogicznym okresie 2018 r., na co złożyły się wyższy wolumen sprzedaży oraz spadek cen (dane nie obejmują jeszcze silnego ożywienia chińskiego importu).

Cena skupu żywca wyniosła w kwietniu 5,72 zł/kg (+28,8% r/r). Cena pasz dla świń wyniosła w kwietniu 1,49 zł/kg (-3,5% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 3,84 wobec 2,92 przed rokiem, wskazując na silną poprawę opłacalności produkcji. Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2019 r. wyniesie ok. 5,60 zł/kg oraz 5,90 zł/kg na koniec 2020 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy są skala spadku produkcji w Chinach związana z ASF oraz ewentualne dalsze rozprzestrzenianie się ASF na kolejne kraje.

Po okresie podwyższonej zmienności związanej z kryzysem wizerunkowym (por. AGROmapa z 15.03.2019), ceny wołowiny ustabilizowały się i kształtują się na poziomach z końca 2018 r. Cena skupu żywca wołowego wyniosła w kwietniu 6,49 zł/kg (-2,1% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla bydła wyniosła 1,54 zł/kg (-1,9% r/r).

W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w kwietniu na poziomie 4,21 wobec 4,19 przed rokiem, sygnalizując nieznaczną poprawę opłacalności w ujęciu rocznym. W okresie I-II 2019 r. wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zmniejszyła się o 7,1% r/r wobec wzrostu o 14,9% w analogicznym okresie 2018 r., co w naszym zdaniem jest efektem kryzysu wizerunkowego.

Uważamy, że efekt ten był przejściowy i dane za kolejne miesiące wskażą na ożywienie polskiego eksportu wołowiny. Po uwzględnieniu sytuacji na światowym i krajowym rynku wołowiny, a także wzorca sezonowości prognozujemy, że cena skupu żywca wołowego w Polsce na koniec 2019 r. wyniesie ok. 6,60 zł/kg oraz 6,55 zł/kg na koniec 2020 r.

Credit Agricole

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mięso | inflacja | ceny żywności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »