Fatalne nastroje rolników. Jest najgorzej od 1999 roku

Pogłębia się pesymizm polskich rolników. Poziom nastrojów jest najniższy od IV kwartału 1999 roku.

Niemal 90 proc. gospodarstw rolnych ocenia negatywnie swoje perspektywy ekonomiczne - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W II kw. 2022 r. wartość wskaźnika koniunktury IRGAR spadła o 0,5 pkt do -23,7 pkt. i jest najniższa od 13 lat.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

90 proc. rolników ocenia negatywnie perspektywy ekonomiczne

"Spadek wartości wskaźnika jest rezultatem pogłębiania się pesymizmu rolników. Wartość wskaźnika zaufania, jednej z dwóch składowych ogólnego wskaźnika koniunktury, jest niższa niż w I kwartale o 4,7 pkt, a od wartości sprzed roku aż o 34,2 pkt. Poziom nastrojów w rolnictwie jest najniższy od IV kwartału 1999 r. Niemal 90 proc. gospodarstw rolnych ocenia swoje perspektywy ekonomiczne negatywnie" - napisano w komentarzu do badania.

Reklama

"Na nastroje wpływa przede wszystkim wzrost kosztów produkcji rolnej, utrzymania gospodarstwa i trudności ze zbytem niektórych produktów rolnych po zadowalającej cenie. Oceny bieżącej sytuacji finansowej, formułowane przez uczestników badania, są najgorsze od lat 90." - dodano.

Jak wskazują autorzy raportu, obecna wartość wskaźnika, -23,7 pkt, jest najniższa od I kwartału 2009 r., niższa niż rok temu o 17,8 pkt, niższa od wieloletniej średniej o 13,9 pkt i niższa od przeciętnej w drugim kwartale o 23,3 pkt.

Kryzys w polskim rolnictwie

"Ponownie zmalały wydatki na zakup obrotowych środków produkcji: pasz, nawozów i środków ochrony roślin oraz nakłady na inwestycje w rozbudowę majątku produkcyjnego, osiągając najniższe lub bliskie najniższym poziomy w historii badania koniunktury rolnej przez IRG SGH. Głównie, na skutek wzrostu stóp procentowych, rekordowo niska jest również skłonność do zaciągania kredytów na finansowanie produkcji" - napisano.

"Obecne wartości wszystkich podstawowych wskaźników jakościowych wskazują, że mamy do czynienia z kryzysem w polskim rolnictwie o skali zbliżonej do kryzysu z lat 2008/2009. Choć rolnicy spodziewają się wzrostu dochodów w kolejnym kwartale, ich oceny rozwoju sytuacji w najbliższej przyszłości są ponure" - dodano. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: rolnicy | gospodarstwa rolne | rolnictwo | nastroje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »