Ferie zimowe 2022. Te regiony są najczęściej wybierane
Hotele mają coraz mniej wolnych miejsc na pobyty w Boże Narodzenie i na Sylwestra. Goście oprócz najbliższych świąt myślą również o rezerwacji pobytów na ferie zimowe. Obecnie hotele z pasm górskich, szczególnie Podhala, cieszą się największym powodzeniem. Jednak kierunki nadmorskie również przekonują do siebie klientów - wynika z danych Profitroom, dostawcy technologii rezerwacyjnych dla większości hoteli w Polsce.
W Blue Mountain Resort, w hotelu w Szklarskiej Porębie, którego najczęstszymi klientami są rodziny z dziećmi, trwają przygotowania do Świąt.
- Zainteresowanie rezerwacjami, jeżeli chodzi o Boże Narodzenie i Sylwestra, jest duże. Nie możemy narzekać na obłożenie - zapewnia Interię Daniel Łyjak, specjalista do spraw sprzedaży w Blue Mountain Resort.
Jeśli chodzi o ferie, które oficjalnie rozpoczynają się 17 stycznia, ale wyjeżdżać można już 14, to rodziny wciąż zwlekają. - Mamy trochę rezerwacji ale klienci czekają. Nie wiedzą, na co się szykować. Wyczuwamy zastanowienie - wyjaśnia Łyjak. I dodaje, że dla przyjeżdżających w ferie hotel przygotował specjalne pakiety pobytowe. Na miejscu - w zależności od pogody - można też wypożyczyć narty albo rower.
Odkąd zaczęła się pandemia wielu klientów hoteli zmieniło swoje przyzwyczajenia. - Często decyzje o przyjeździe podejmowane są z dnia na dzień, bo rodziny czekają, czy nie będzie nowych obostrzeń. Nie chcą ryzykować. Dlatego o szkolnych feriach zimowych większość osób na razie nie myśli. Wciąż też nikt nie wie, czy nauka będzie prowadzona w trybie hybrydowym, zdalnym czy stacjonarnym - argumentuje w rozmowie z Interią Arkadiusz Lipin, referent działu promocji Szklarskiej Poręby. Wskazuje też, że na decyzje o rezerwacjach wpływa sytuacja w sąsiedzkich krajach. - Szklarska Poręba leży na granicy z Czechami. Wielu ludzi planując zimowy przyjazd chciałoby korzystać również ze stacji narciarskich po czeskiej stronie Tatr. Jeżeli granica jest zamknięta, to dla nich jest to duży minus - argumentuje Lipin.
Hotelarze liczą, że mimo zamkniętych granic gości przyciągnie leżący już śnieg. W Szklarskiej Porębie ruszyły narciarskie trasy biegowe a na najbliższy weekend zaplanowano otwarcie miejskich stoków narciarskich.
- W tym roku zima przyszła wcześniej i jest na tyle dużo śniegu, że lada dzień na mniejszych stokach będzie można już jeździć - informuje Interię Lipin. Jego zdaniem, sytuacja niewiele różni się od tej w ubiegłym sezonie. Wiele rodzin szuka i rezerwuje pobyty świąteczne. - Najczęściej planują przyjazd drugiego dnia Świąt, zostają na Sylwestra i Nowy Rok włącznie. Niektórzy postanowili odpocząć do 6 stycznia - wyjaśnia.
Jak wynika z obserwacji ekspertów Profitroom - dostawcy technologii rezerwacyjnych dla większości hoteli w Polsce - nie słabnie zainteresowanie na rezerwacje pobytów w hotelach. Coraz więcej osób myśli nie tylko o wyjazdach świąteczno-noworocznych, ale też o wyjeździe na ferie.
- Średnia długość rezerwacji feryjnych wynosi obecnie 5 dni. Największą liczbą dokonanych rezerwacji w paśmie górskim mogą pochwalić się hotelarze z Podhala. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe regiony w kraju, największym zainteresowaniem cieszą się rezerwacje na Pomorzu Zachodnim - informuje Interię Arkadiusz Czerwiński, rzecznik Profitroom.
- Podejmując decyzję o wyjeździe wciąż można na stronach internetowych hoteli znaleźć atrakcyjne oferty i wolne pokoje. Pozytywnym dla branży sygnałem jest to, że pomimo obostrzeń pandemicznych nie słabnie zainteresowanie wyjazdami nawet na bardziej odległe terminy - wskazywał Czerwiński.
Rzecznik Profitroom uspokaja też wszystkich, którzy obawiają się zarezerwować, żeby nie stracić pieniędzy, jeśli zostaną wprowadzone nowe obostrzenia. - Pieniądze są bezpieczne, w hotelach obowiązują elastyczne warunki anulacji - wyjaśnia. I zapewnia, że nie trzeba się przejmować, że przepadną pieniądze wpłacone na zadatek. - W sytuacji zmiany planów istnieją różne opcje oferowane przez hotelarzy takiej jak zwrot środków czy zmiana terminu przyjazdu - wyjaśnia Czerwiński.
Ministerstwo Edukacji już na początku roku szkolnego ustaliło terminy ferii zimowych 2022. Plan przewiduje podział na regiony, ale to może się zmienić i będzie zależało od sytuacji pandemicznej.
- Od 17 do 30 stycznia 2022 roku. Ferie zimowe w województwach: lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim;
- Od 24 stycznia do 6 lutego 2022 roku. Ferie zimowe w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim;
- Od 31 stycznia do 13 lutego 2022 roku. Ferie zimowe w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim;
- Od 14 lutego do 27 lutego 2022 roku. Ferie zimowe w województwach: śląskim, lubelskim, łódzkim, podkarpackim i pomorskim.
Ewa Wysocka