Firmy z USA zainwestowały w Polsce 26 mld dol. Ta kwota jeszcze wzrośnie
Firmy amerykańskie zainwestowały już w Polsce 26 mld dol. - wskazała główna ekonomistka Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham) w Polsce Eliza Przeździecka. Napływowi kapitału amerykańskiego do naszego kraju sprzyjać będzie potrzeba transformacji energetycznej - dodała.
Jak przekazała PAP główna ekonomistka AmCham dr hab. Eliza Przeździecka, wartość inwestycji przedsiębiorstw amerykańskich w Polsce wynosi już 26 mld dolarów i stanowi 12 proc. wszystkich zagranicznych inwestycji w naszym kraju. "Firmy amerykańskie to druga, po przedsiębiorstwach niemieckich, najważniejsza grupa inwestorów zagranicznych" - zaznaczyła.
Ekonomistka zwróciła uwagę, że w ostatnich latach obecność amerykańskiego biznesu na naszym rynku stale wzrasta - pojawiają się nowe firmy w energetyce, logistyce oraz IT. "Wiele przedsięwzięć finansowanych jest z wypracowanych zysków - dzięki reinwestycjom rozwijają się m.in. centra usług wspólnych, np. 3M, Citi, McKinsey, Gates i wiele innych" - wskazała Przeździecka.
Blisko połowa amerykańskiego kapitału w Polsce ulokowana jest, jak wskazała ekonomistka, w sektorze przemysłu. Najbardziej rozwinięte pod względem aktywów są zakłady produkujące części i akcesoria na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego oraz lotniczego - dodała.
Z kolei najliczniej reprezentowana na polskim rynku jest branża związana z oprogramowaniem, w której działa 137 amerykańskich przedsiębiorstw. Według Przeździeckiej świadczy to o dużym potencjale naszego rynku pracy, który zachęca "coraz to nowe przedsiębiorstwa do zainteresowania się Polską".
W opinii ekspertki napływowi kapitału amerykańskiego do naszego kraju sprzyjać będzie "potrzeba transformacji energetycznej, a firmy związane z rozwojem technologii alternatywnych źródeł (wodór, atom) i magazynowania energii będą w najbliższym czasie najmocniej obecne wśród inwestorów".
Według niej utrzymywać się też będzie napływ inwestycji w branży IT oraz usług biznesowych. "Utrzymujemy bowiem swoje przewagi, jeśli chodzi o rynek pracy, choć coraz częściej inwestorzy biorą pod uwagę dostępność i kwalifikacje pracowników, a rzadziej koszty" - stwierdziła.
Według AmCham w gronie 10 największych inwestorów amerykańskich w Polsce znalazły się:
- Giorgi Global Holding;
- Warner Bros. Discovery Inc;
- Mondelez International Inc;
- Raytheon Technologies Corporation;
- Amazon. Com Inc;
- Procter & Gamble Co;
- Liberty Global;
- 3M Company;
- Commercial Metals Co; Pepsico Inc.
Część z tych firm znalazła się także na liście największych amerykańskich pracodawców w Polsce. W pierwszej dziesiątce znaleźli się bowiem: Amazon; Citi Handlowy; Lear Corporation Poland; IBM Polska; Citi Solution Center; State Street; Accenture Services; Kyndryl Global Services Delivery Centre Polska; Whirlpool czy McDonald's.