Forum dla Wolności i Rozwoju

Michał Rybicki - szef projektu i współzałożyciel Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth, prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek - sekretarz generalna Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth, wykładowca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Michał Rybicki - szef projektu i współzałożyciel Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth, prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek - sekretarz generalna Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth, wykładowca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Czym właściwie jest Forum dla Wolności i Rozwoju, jaki cel mu przyświeca?

Prof. Barbara Piontek: Forum to oddolna, obywatelska inicjatywa przedstawicieli świata biznesu, prawa, ekonomii, polityki i organizacji pozarządowych. Chodzi o to by przyjrzeć się przepisom obowiązującym w krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej i wyłonić te praktyki legislacyjne, które tworzą pozytywny klimat do rozwoju rodzimego biznesu i najlepiej sprawdziły się w państwach regionu. Punktem kulminacyjnym Forum będzie Kongres zorganizowany w dniach 28-30 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W trakcie wydarzenia odbędzie się około 20 warsztatów eksperckich, podczas których będziemy pracować nad szkicami ustaw w takich obszarach jak prawo podatkowe, prawo autorskie, prawo energetyczne, czy efektywność publiczna. Już dziś postulujemy głęboko idące zmiany w zakresie jakości stanowienia legislacji, wypracowaliśmy założenia ustawy o bezpieczeństwie strategicznym, które odnosimy do bezpieczeństwa gospodarczego, żywnościowego, wodnego, czy zdrowotnego. Ustawa taka miałaby moc specustawy. Wypracowujemy także zmiany w obszarze zamówień publicznych. To wszystko buduje nową jakość dla Polski i dla przedsiębiorcy, i dla każdego z nas. W efekcie powstanie - przygotowywany pod moim kierunkiem - Kodeks (tzw. Biała Księga), który w imieniu organizatorów Forum zostanie przedłożony Prezydentowi RP w drugim dniu Kongresu. To pierwsza inicjatywa w tej części Europy, w którym celem nie jest rozmowa o bolączkach biznesu tylko wspólne działanie, by sytuację zmienić i pomóc politykom wdrażać konkretne, korzystne i potrzebne dla gospodarki przepisy. Prawo, które pozwoli zbudować gospodarkę na solidnych fundamentach.

Reklama

Czym Forum różni się od innych tego rodzaju inicjatyw? Dlaczego odbywa się właśnie teraz?

Michał Rybicki: Forum wyróżnia przede wszystkim praktyczność. To wydarzenie, które w sposób kompleksowy patrzy na problemy gospodarki i od razu proponuje gotowe rozwiązania. Co więcej będą to propozycje przedyskutowane w szerokim gronie ekspertów, wśród których znajdą się przedsiębiorcy, politycy różnych partii, samorządowcy, specjaliści dziedzinowi, ekonomiści, prawnicy i media. Zadbaliśmy też, by propozycje zmian legislacji trafiły w odpowiednie miejsce - do osoby, która ma inicjatywę ustawodawczą. Do udziału w Forum zaprosiliśmy Prezydenta RP, który zapowiedział swój aktywny udział we wspólnych pracach na Kongresie, a także objął honorowy patronat nad całą inicjatywą.

Prof. Barbara Piontek: Dlaczego teraz? Dziś wszyscy mówią co należy zrobić. My idziemy dalej. Odpowiadamy jak. Chwiejność polskiego prawa przybiera na sile. Przedsiębiorcy nie nadążają za zmianami ustawowymi, które jeszcze nigdy nie następowały tak często. Ponadto działamy wciąż według krótkotrwałych scenariuszy a horyzont długotrwałych korzyści zupełnie nam znika. Nie realizujemy wieloletnich strategii, co sprawi, że za jakiś czas zamiast Zielonej Wyspy możemy mieć w Polsce wyjałowioną intelektualnie pustynię. Potrzebujemy mądrych decyzji i wspólnego działania - nie według klucza partyjnego, ale z myślą perspektywiczną o Polsce za 20, 50 czy 100 lat.

- Kongres w ramach Forum przypadkowo zbiegł się z wyborami, ale widzimy w tym dużą wartość. W gorącym okresie przedwyborczym wiodące partie zapowiadają daleko idące zmiany w ordynacji podatkowej i prezentują propozycje, które bezpośrednio dotkną przedsiębiorców. To bardzo ważne, by - niezależnie od wyników październikowej elekcji - politycy i decydenci różnych szczebli mieli okazję wsłuchać się w głos biznesu, który oczekuje od nich poprawy sytuacji i przejrzystych reguł. Głos, który nie jest podporządkowany politycznym kalkulacjom, ale prawdzie i budowaniu dobra wspólnego.

Istotą naszej Inicjatywy jest odmienność od formuły klasycznych kongresów ekonomicznych, gdyż sprowadzają się one do celebryckich spotkań. Wydaje się, ze ta formuła po prostu już się wypaliła. Nam przyświeca inicjatywa dobra wspólnego. To stawia przed nami wyzwanie, aby to Forum było najlepszą i najbardziej prestiżową inicjatywą w Polsce, odporną na polityczne i biznesowe wpływy.

Dlaczego zmiany są potrzebne?

Michał Rybicki: Coraz częściej słyszymy głosy przedsiębiorców, sygnalizujących potrzebę gruntowej zmiany w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Wielu z nich podkreśla konieczność modyfikacji przepisów i uproszczenia wielu procedur. Głosy nawołujące do reform stają się coraz bardziej jaskrawe w nawiązaniu do imponującego tempa rozwoju państw, w których dokonuje się systematycznych zmian korzystnych dla przedsiębiorców. Dysproporcje są widoczne m.in. w międzynarodowych rankingach gospodarczych. Coraz mocniej dostrzegają je również polskie firmy doświadczające licznych sukcesów na globalnych rynkach zbytu, a borykające się z licznymi trudnościami na rynku lokalnym.

Prof. Barbara Piontek: Mimo że polska gospodarka wciąż pozostaje jedną z najbardziej konkurencyjnych wśród krajów postkomunistycznych, to w wielu aspektach wciąż wyprzedzają nas inne kraje z regionu, takie jak Estonia, Czechy i Litwa. Według najnowszego rankingu konkurencyjności Światowego Forum Gospodarczego, Polska zajmuje 41 miejsce, podczas gdy np. Estonia plasuje się dziesięć miejsc wyżej. W Polsce wiele barier, z którymi borykają się zarówno małe, jak i duże firmy wynika ze szkodliwości przepisów prawnych i braku ich usystematyzowania i przejrzystości. Potrzebne jest wprowadzenie ładu do najbardziej newralgicznych obszarów takich jak na przykład prawo podatkowe.

Jaki jest najbardziej istotny obszar, o którym mówią przedsiębiorcy w kontekście potrzebnych zmian?

Michał Rybicki: Ważnym obszarem, który pokazuje ułomność polskiego prawa jest np. niesymetryczność w podejściu aparatu państwa do firm krajowych i zagranicznych. Często większe wsparcie otrzymują obce i niejednokrotnie bogatsze przedsiębiorstwa. Wyrównywanie szans, preferencje dla rodzimych firm czy zlecenia rządowe pozwoliłyby na wzrost konkurencyjności polskich marek. Zamiast nakładać kolejne restrykcje, fiskalne czy formalne, administracja powinna stwarzać przedsiębiorcom warunki do dynamicznego rozwoju. Mimo talentu polskich przedsiębiorców i pracowitości Polaków, bez kluczowych zmian legislacyjnych, które spowodują przeniesienie środka ciężkości, a tym samym zmianę jakościową w relacji państwo-przedsiębiorca, nie będziemy w stanie dogonić bogatych państw Zachodu.

Prof. Barbara Piontek: Niestety dziś ideologiczny mainstream sprawia, że o pewnych sprawach mówić nie wypada i jest to w złym tonie. Hasła wolny rynek i wolna konkurencja tak bardzo przeniknęły naszą rzeczywistość, że zapominamy, że wielkie koncerny, z którymi polskie przedsiębiorstwa muszą dziś konkurować, zbudowały swoją markę, kapitał i potęgę na pomocy państwa, na zamówieniach publicznych, a dziś bardzo często wykorzystują prawo w zakresie zamówień publicznych do przechwycenia popytu. My nie boimy się mówić, że pieniądz wypracowany przez polskiego przedsiębiorcę, który trafia do publicznej kasy musi być wydatkowany w interesie polskim, a nie zagranicznych podmiotów. To jedyna droga do budowy gospodarki innowacyjnej, do odbudowy przemysłu, do tworzenia miejsc pracy, do pobudzania przedsiębiorczości, a wreszcie do budowania bezpieczeństwa ekonomicznego ludzi. Zapotrzebowanie innowacyjne państwa w postaci zamówień publicznych jest kluczem budowania innowacyjnej gospodarki opartej na procesach wzrostu i rozwoju. Dziś istnieje taka możliwość prawna. My wskazujemy jak to osiągnąć.

Jak będzie wyglądał wspomniany wcześniej Kodeks-Biała Księga? Czemu będzie on służył?

Prof. Barbara Piontek: Opracowanie Białej Księgi odbywa się według schematu: presja - stan - reakcja - korzyść. Wyznaczamy kluczowe obszary, które wymagają najpilniejszych zmian dla naprawy efektywności i sprawności Państwa. Następnie formułujemy postulaty oraz wskazujemy na rodzaj ingerencji prawnej. Badamy ich zgodność legislacyjną oraz identyfikujemy obszary korzyści ekonomicznych. Efektem prac warsztatowych będą konkretne propozycje zmian legislacyjnych zapisane językiem prawa, a to oznacza, że będą właściwie gotowe do wykorzystania. Białą Księgę przekażemy Prezydentowi RP.

Kto może wziąć udział w Forum, do kogo jest skierowane?

Michał Rybicki: Forum skierowane jest do przedsiębiorców, prawników, przedstawicieli samorządów, instytucji publicznych, NGO i mediów oraz wszystkich, którzy chcą mieć realny wpływ na zmianę prawa w obszarze gospodarczym. Warto być tam, gdzie takie propozycje będą formułowane. Ponadto konferencja skupi szereg firm, kancelarii i polityków, co będzie miało z pewnością walor networkingowy.

Jak przedsiębiorcy mogą wziąć udział w Forum?

Michał Rybicki: Można zgłaszać swoją chęć udziału poprzez stronę internetową www.Law4Growth.com. Wszystkich, którzy nie dadzą rady wziąć udziału w wydarzeniu zachęcamy do zgłaszania swoich propozycji zmian przepisów w najbardziej istotnych dla ich działalności obszarach. Można to zrobić np. poprzez adres e-mail: zmiana@law4growth.com.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »