Francja nie zarobi na igrzyskach? "Zamiast nocować w stolicy, wrócę nocnym autobusem"

Jak każde inne miasto-gospodarz igrzysk olimpijskich, także Paryż liczył na tłumy turystów i pobudzenie gospodarki, której ciężko wyjść z kryzysu. Tymczasem na blisko trzy tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk widać duże zniechęcenie do przyjazdu do Francji.

Coraz wyższe koszty życia, zmiany polityczne i obawy o bezpieczeństwo - to główne problemy, z którymi obecnie mierzy się obecnie Francja. Turyści wyraźnie to zauważają. Jak podała agencja turystyczna Global Travel Moments, wielu nawet najbardziej oddanych kibiców zrezygnowało z udziału w największej imprezie sportowej globu właśnie z tych powodów. 

Słaby wzrost rezerwacji biletów lotniczych

Firma zajmująca się zbieraniem i analizą danych dotyczących biletów lotniczych ForwardKeys poinformowała, że rezerwacje lotów do Paryża wzrosną zaledwie o 10 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Francja wypada pod tym względem wyjątkowo blado na tle danych z igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku. Osiem lat temu w Brazylii odnotowano wzrost o 115 proc. rok do roku.

Reklama

Wynik francuskiej stolicy jest gorszy nawet od uzyskanego trzy lata temu przez Tokio podczas pandemii COVID-19. Mimo ówczesnych rygorystycznych obostrzeń w podróżowaniu w Japonii odnotowano wzrost o 20 proc.

Rezerwacji hotelowych także jest mniej

Paryska firma konsultingowa MKG podała natomiast, że liczba rezerwacji hotelowych w tygodniach poprzedzających igrzyska jest znacznie niższa w porównaniu do zeszłego roku. Przychody branży hotelowej spadły w czerwcu o 25 proc., gdyż są kibice, którzy przyjeżdżają na zawody, jednak rezygnują z noclegu i od razu wracają do domu.

Na taki ruch zdecydowała się 29-letnia Emma Mathieson, która ma bilety na mecz o brązowy medal piłki nożnej kobiet w Lyonie i liczy na to, że uda jej się zdobyć wejściówki na finał zaplanowany na następny dzień w Paryżu. Zamiast nocować w stolicy po tym spotkaniu, planuje wrócić nocnym autobusem do Londynu. Zakwaterowanie za ponad 300 euro (ok. 1284 zł) za noc przekraczało jej budżet.

- Chciałabym zobaczyć więcej meczów kobiet lub faz grupowych w innych sportach, gdyby było to bardziej przystępne cenowo — powiedziała Mathieson agencji Reutera.

Jak podała jednak strona oferująca wynajem domów i mieszkań Airbnb, odnotowała ona rekordową liczbę rezerwacji w Paryżu. W marcu liczba noclegów zarezerwowanych w regionie stolicy na czas igrzysk była o 400 proc. wyższa niż w tym samym okresie rok temu. Niektóre agencje turystyczne mają natomiast nadzieję, że w ostatnich tygodniach przed rozpoczęciem imprezy nastąpi szał zakupowy na bilety i zakwaterowanie, bowiem kibice będą liczyć na potencjalne zniżki w ostatniej chwili.

Ceny rezerwacji muszą spaść

Według paryskiego biura turystycznego średnie ceny za dobę w hotelu między 26 lipca a 11 sierpnia wzrosły o 70 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i wynosiły ok. 342 euro (ok. 1464 zł), co odstraszyło wielu kibiców.

- W tej chwili to najniższy poziom rezerwacji, jaki widzieliśmy od 25 lat przy okazji prawie każdego wydarzenia sportowego — powiedział Reutersowi agent podróży sportowych ze Stanów Zjednoczonych Alan Bachand.

Obecna sytuacja to także dowód na to, że wysoki popyt na podróże, który miał miejsce po pandemii COVID-19, słabnie wraz z rosnącymi kosztami. Igrzyska w Paryżu rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Igrzyska Olimpijskie | IO Paryż 2024 | turystyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »