Francja: Rząd przedstawił projekt podwyżki wieku emerytalnego

Francuski rząd poinformował, że do 2030 roku planuje stopniowo podnosić wiek emerytalny z obecnych 62 do 64 lat. To realizacja jednego z głównych postulatów wyborczych prezydenta Emmanuela Macrona. Projekt zmian nie spotkał się z pozytywnym odbiorem we francuskim społeczeństwie. Związki zawodowe już zapowiedziały strajki przeciwko reformie.

Rząd będzie stopniowo podnosił wiek emerytalny począwszy od 1 września 2023 roku - poinformowano we wtorkowym oświadczeniu. Francuska premier Elisabeth Borne powiedziała na konferencji prasowej, że dzięki tej zmianie w 2030 roku system emerytalny nie będzie miał już deficytu. Projekt ustawy ma trafić do parlamentu w ciągu miesiąca. 

- Zdaję sobie dobrze sprawę z tego, że zmiana naszego systemu emerytalnego rodzi obawy i pytania u Francuzów - powiedziała premier i zaznaczyła, że "zadaniem rządu będzie pozyskanie publicznej aprobaty dla reformy".

- Przedstawiamy projekt, który zrównoważy nasz system emerytalny, projekt, który jest sprawiedliwy. (...) Musimy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam zachować nasz model socjalny - dodała Borne. 

Reklama

Szefowa rządu zapowiedziała też, że skłonna jest zaakceptować pewne modyfikacje rządowego projektu podczas debaty parlamentarnej. - Chcemy dialogu, a zatem ta prezentacja nie jest ostateczna - podkreśliła.

Związki zawodowe: Będziemy strajkować

Związki zawodowe już w trakcie prac nad zmianami zapowiedziały, że w przypadku podwyższenia wieku emerytalnego wyjdą na ulice. Przywódcy wszystkich głównych organizacji pracowniczych spotkali się we wtorek wieczorem, aby negocjować działania, które zamierzają wspólnie podjąć. Ogólnokrajowy strajk przeciwko reformie ma rozpocząć się 19 stycznia. 

W październiku 2022 r. prezydent Macron mówiłł, że "od lata 2023 roku będziemy musieli przesuwać ustawowy wiek o cztery miesiące rocznie". Zdaniem rządu, proponowane zmiany są kluczowe dla zwiększenia stosunkowo niskich wskaźników zatrudnienia wśród seniorów i uniknięcia trwałych deficytów w systemie emerytalnym finansowanym ze składek pracowników.

Brak poparcia dla zmian

Jak donosi Bloomberg, reforma pierwotnie miała zostać ogłoszona w grudniu, jednak prezydent zasugerował zmianę terminu, aby uniknąć strajków związków zawodowych w okresie bożonarodzeniowym i dać ministrom więcej czasu na dialog z organizacjami pracowniczymi. 

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym 4 stycznia na grupie 1005 mieszkańców Francji przez francuską sondażownię Elabe, 47 proc. pytanych chce, aby minimalny wiek emerytury nie został zmieniony, a 25 proc. uważa, że powinien być nawet obniżony.

Kolejne rządy we Francji bezskutecznie próbują wprowadzić w życie reformę emerytalną, której sprzeciwiają się związki zawodowe. Każda próba przeforsowania zmian wywołuje gwałtowne manifestacje uliczne na terenie całego kraju.

Francuzi przechodzą na emeryturę najwcześniej w UE

Francja wydaje na emerytury 14,8 proc. PKB, więcej niż znaczna większość sąsiadów, a wiek emerytalny należy do najniższych w Unii Europejskiej. Francuzi kończą aktywność zawodową średnio w wieku 62,3 lat.

W Niemczech, Włoszech, Danii, a wkrótce też w Hiszpanii wiek emerytalny to 67 lat, a w Wielkiej Brytanii - 66 lat.

Najwcześniej pracę zawodową kończą obywatele Luksemburga - średnio w wieku 60,2 lat, a najpóźniej Włosi - 65,5 lat, Niemcy - 64,6 lat, Portugalczycy - 64,3 lat. Średnio mieszkańcy UE przechodzą na emeryturę w wieku 63,8 lat. Średnio emerytura Francuzów to 54,4 proc. ich ostatniej pensji, podczas gdy średnia dla wszystkich krajów unijnych to 46,2 proc. ostatnich poborów. Jednak w Hiszpanii jest to 77 proc. ostatniej wypłaty, w Portugalii - 74 proc., a we Włoszech - 66,9 proc.

W UE tylko Grecja i Włochy wydają więcej na emerytury niż Francja, odpowiednio 15,7 proc. i 15,4 proc. PKB. Wydatki poniżej średniej unijnej, wynoszącej 11,6 proc. PKB, ponoszą Polska - 10,6 proc., Niemcy - 10,3 proc. i Rumunia - 8,1 proc., a najmniej wydaje Irlandia - 4,6 proc. PKB.

Zobacz także:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Francja | wiek emerytalny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »