Francuzi wierzą w Petrolinvest!
Petrolinvest porozumiał się z koncernem naftowym Total w sprawie współpracy - dowiedział się "Parkiet". Francuzi zainwestują nawet kilkadziesiąt milionów dolarów w jedną z należących do polskiej firmy koncesji poszukiwawczych ropy i gazu w Kazachstanie.
Total, jeden z największych koncernów naftowych na świecie, będzie drugim - obok Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - strategicznym partnerem Petrolinvestu. Francuzi, którzy do tej pory zainwestowali już 3 mld dolarów w poszukiwania ropy naftowej w Kazachstanie, w ostatnich miesiącach prowadzili szczegółowe badania terenów objętych koncesjami polskiej firmy.
Według "Parkietu", Total zainteresowany jest przede wszystkim polską koncesją OilTechnoGroup, obejmującą ponad 9,5 tys. km. kw. powierzchni Kazachstanu. Dzięki pieniądzom od nowego partnera jeszcze w tym roku będą się tam mogły rozpocząć kolejne polskie wiercenia.
Petrolinvest, wraz ze swoją spółką zależną OTG, zawarły z firmą z grupy Total umowę dotyczącą określenia zasad wspólnej kontynuacji prac na terenie koncesji OTG. W umowie Total zobowiązał się do sfinansowania prac na terenie koncesji w kwocie 70 mln USD, w zamian za co OTG zobowiązało się do przeniesienia na rzecz Total 50 proc. udziału w koncesji - poinformował Petrolinvest w komunikacie.
Petrolinvest poinformował w komunikacie, że w dniu 16 marca 2010 roku TOO OilTechnoGroup (OTG), spółka prawa kazachskiego kontrolowana przez Petrolinvest, zawarły z firmą Total E&P Koblandy, spółką prawa francuskiego należącą do Grupy Total umowę farm-out, dotyczącą określenia zasad wspólnej kontynuacji prac na terenie koncesji OTG.
"Na podstawie Umowy Total zobowiązał się do sfinansowania prac na terenie Koncesji OTG w kwocie 70 milionów USD, które obejmują między innymi wiercenie odwiertu Koblandy-4 na strukturze Koblandy, w zamian za co OTG zobowiązało się do przeniesienia na rzecz Total 50 proc. udziału w Koncesji OTG" - napisano w komunikacie.
Dodatkowo, spółki ustaliły, iż po rozpoczęciu komercyjnego wydobycia węglowodorów OTG zwróci Total 50 proc. poniesionych kosztów, powiększonych o odsetki w wysokości LIBOR plus 5 proc. rocznie, z udziału OTG w produkcji lub ze środków pochodzących ze sprzedaży tej produkcji.
Po oficjalnym potwierdzeniu odkrycia ropy naftowej w ramach odwiertu Koblandy-4, wykonane zostaną dwa kolejne odwierty, które będą finansowane w proporcji do posiadanych przez Total i OTG udziałów w Koncesji OTG.
"W takim przypadku, OTG będzie przysługiwała opcja sfinansowania przypadającej OTG części kosztów tych odwiertów ze środków pochodzących od Total; w przypadku skorzystania z takiej opcji przez OTG, Total uzyska dodatkowy 30 proc. udział w Koncesji OTG, z zastrzeżeniem uzyskania zgody Ministerstwa Energetyki i Zasobów Mineralnych" - napisano w komunikacie.
Ponadto, zgodnie z umową, Petrolinvest i OTG będą kontynuować prace na strukturze Shyrak, znajdującej się na terenie Koncesji OTG, jako operacje własne, zaś Total zachowa prawo przyłączenia się do tych prac na warunkach określonych w umowie.
Umowa została zawarta pod kilkoma warunkami zawieszającymi. Jednym z nich jest uzyskanie zgody kazachskiego Ministerstwa Energetyki i Zasobów Mineralnych na realizację umowy oraz zgody tego ministerstwa na przedłużenie okresu poszukiwawczego Koncesji OTG o minimum 3 lata.
"Zarząd Spółki podkreśla, że strategiczne partnerstwo z Grupą Total, jednym z największych na świecie koncernów naftowych, jest sukcesem strategii przyjętej przez Zarząd i akcjonariuszy Spółki dla Koncesji OTG. Partnerstwo z Grupą Total zapewni pełną realizację potencjału geologicznego i ekonomicznego Koncesji OTG w najkrótszym możliwym czasie" - napisano w komunikacie Petrolinvestu.
"Zaangażowanie Grupy Total poprzedzone zostało głęboką analizą wszystkich dostępnych materiałów geologicznych, zgromadzonych w ciągu ponad 3 lat zaangażowania Spółki w prace na Koncesji OTG, a w szczególności - wyników odwiertu K-3, który potwierdził występowanie węglowodorów w największej na terenie Koncesji OTG strukturze Koblandy" - dodano.
"Inwestycje i wsparcie operacyjne jednego z największych na świecie koncernów naftowych, posiadającego doświadczenie, know-how, zaplecze organizacyjne i finansowe, a także - obecnego w przemyśle wydobywczym w Kazachstanie (złoże Kashagan), znacznie przyspieszy zagospodarowanie złoża, ograniczy ryzyka operacyjne i finansowe co w efekcie przyczyni się do szybkiego wzrostu wartości Koncesji OTG i uruchomienia produkcji na skalę przemysłową" - napisano.
Wobec podpisanej umowy z grupą Total, Petrolinvest i PGNiG zdecydowały o ograniczeniu współpracy strategicznej do koncesji EmbaYugNeft oraz do realizacji przyszłych projektów poszukiwawczo-wydobywczych w Kazachstanie. Spółki porozumiały się, co do przystąpienia do negocjacji nowych warunków współpracy.