Franklin Templeton: Uwaga na rynki wschodzące
Rynki wschodzące znajdują się na rozdrożu. Połączenie skutków skrajnie poluzowanej po globalnym kryzysie finansowym polityki pieniężnej, niskiego światowego wzrostu będącego wynikiem słabej koniunktury w produkcji i przemyśle, konsekwentnego wzrostu konsumpcji oraz przełomowych zmian i możliwości w nowych warunkach gospodarczych stanowi wybuchową mieszankę uważają analitycy Franklin Templeton.
Wprawdzie obawy związane ze słabnącym wzrostem odbiły się na nastrojach rynkowych w 2019 r., wzrost gospodarczy na rynkach wschodzących ma, według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przyspieszyć w 2020 r. i wciąż ponad dwukrotnie przewyższać tempo wzrostu rynków rozwiniętych. Poprawa polityki budżetowej, gospodarczej i pieniężnej oraz ponowna koncentracja na reformach strukturalnych w wielu krajach zaliczanych do rynków wschodzących wyraźnie się umacnia.
Dzięki sprzyjającej polityce pieniężnej w gospodarkach rozwiniętych oraz łagodniejszej presji inflacyjnej, banki centralne na rynkach wschodzących generalnie skłaniały się w 2019 r. ku bardziej "gołębiej" polityce. Trend ten powinien, według nas, utrzymać się także w 2020 r., ponieważ twórcy polityki pieniężnej mają większą elastyczność pozwalającą stymulować dynamikę gospodarczą. Wprawdzie napięcia w stosunkach handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami tymczasowo nieco osłabły pod wpływem rosnących oczekiwań co do częściowego porozumienia i planów zmniejszenia ceł przez obydwa kraje, przewidujemy, że szerszy konflikt gospodarczy utrzyma się jeszcze przez pewien czas. Konflikt handlowy ma wpływ nie tylko na Chiny.
Podczas, gdy amerykański import z Chin spadł w ubiegłym roku o 35 mld USD do 497 mld USD, chiński import ze Stanów Zjednoczonych zanotował większy spadek - o 40 mld USD do 125 mld USD.1 W związku z tym uważamy, że kompleksowe porozumienie leży w najlepszym interesie obydwu stron, o czym administracja Trumpa boleśnie się przekona u progu roku wyborczego.
Chińskie inicjatywy na rzecz umacniania i dywersyfikowania krajowej gospodarki były w dużej mierze w cieniu strachu przed eskalacją konfliktów handlowych i spadkiem dynamiki wzrostu. Koncentracja rządu na restrukturyzacji gospodarki i długofalowym zrównoważonym wzroście przełożyła się na przyspieszenie realizacji reform strukturalnych i zakrojonej na szeroką skalę konsolidacji branż, jak również na rozwój lokalnych łańcuchów dostaw w sektorze technologii, w ramach zastępowania podmiotów ze Stanów Zjednoczonych. Chiny będą pionierem na polu technologii 5G; w 2025 r. w tym kraju ma być ok. 600 mln abonentów usług 5G, co będzie stanowiło ok. 40% prognozowanych 1,6 mld abonentów na całym świecie.2
W połączeniu ze sztuczną inteligencją i robotyką, ten trend będzie napędzał wzrost nowej gospodarki Chin, dążącej do coraz mniejszej zależności od Stanów Zjednoczonych. Sądzimy, że Chiny wyjdą z obecnego kryzysu silniejsze, bardziej niezależne i oparte na licznych filarach gospodarczych. Tajwan odczuwa pewne korzystne efekty wojny handlowej, a tajwańskie spółki zaczynają przenosić część zagranicznych segmentów działalności z powrotem do kraju.
Rządowe działania mające zachęcać do sprowadzania działalności z powrotem do Tajwanu pozwalają liczyć na szersze pozytywne konsekwencje dla gospodarki krajowej. Jako jeden z największych i najszybciej rosnących rynków dla użytkowników urządzeń i usług elektronicznych, Indie to rynek, na którym przełomowe technologie stymulują produktywność i deflację bardziej niż powszechnie oczekiwano, z korzyścią dla użytkowników końcowych.
Najważniejsze reformy, takie jak niedawne zmniejszenie stawek opodatkowania zysków spółek, działania na rzecz poprawy warunków regulacyjnych czy luzowanie polityki pieniężnej, prawdopodobnie ustabilizują gospodarkę. W Brazylii, optymizm wokół rządowych planów gospodarczych przekłada się na korzystniejszy klimat dla inwestorów. Choć ożywienie gospodarcze w tym kraju przebiega wolniej niż oczekiwano, sądzimy, że działania rządu i banku centralnego mogą zwiększyć długofalowy potencjał wzrostu gospodarczego.
Inflacja jest wciąż pod kontrolą, co pozwoliło bankowi centralnemu obniżyć stopy procentowe do rekordowo niskich poziomów w celu stymulowania gospodarki. Zatwierdzenie reformy systemu emerytalnego ma kluczowe znaczenie dla stymulacji inwestycji i akcji kredytowej, która z kolei powinna ożywić dynamikę gospodarki oraz przyczynić się do znaczącego zmniejszenia brazylijskiego deficytu budżetowego. Ogłoszono plany zakrojonej na szeroką skalę prywatyzacji i spodziewamy się dalszych zmian systemu podatkowego i innych reform zwiększających swobodę działalności gospodarczej.
Krajobraz rynków wschodzących stale się zmienia, wraz z coraz większą koncentracją władz na umacnianiu gospodarek w czasach nasilonych napięć. Gospodarki wschodzące są dziś bardziej zdywersyfikowane (konsumpcja krajowa i technologie oferują nowe motory wzrostu) i coraz mniej zależne od taniej produkcji i surowców. Od początku stulecia jesteśmy świadkami znaczącego wzrostu wartości obrotu zaawansowanymi technicznie towarami eksportowanymi przez kraje zaliczane do rynków wschodzących.
Ponadto spółki wykorzystują innowacje i rozwiązania technologiczne, by burzyć dotychczasową równowagę opartą na tradycyjnych modelach biznesowych. Takie obszary, jak handel w sieci, bankowość elektroniczna i technologie mobilne będą fundamentalnymi motorami wzrostu rynków wschodzących w najbliższych latach. Jednocześnie takie obszary, jak sztuczna inteligencja, samochody autonomiczne, robotyka czy "Internet rzeczy" niezmiennie przyciągają inwestycje, co sygnalizuje solidne perspektywy długoterminowe.
Rok 2019 zdominowany był przez medialny hałas i sprzeczne sygnały, które skłoniły wielu inwestorów do ograniczenia apetytów na ryzyko i zaniżenia wartości długofalowych motorów wzrostu na rynkach wschodzących. Wiele spośród tych powodów do niepewności może utrzymać się w krótkiej perspektywie, jednak sądzimy, że najważniejsze jest utrzymanie obranego kursu.
Rynki dopiero zaczynają zdawać sobie sprawę z możliwości wynikających z przełomowych zmian, jakie niosą za sobą technologie oraz odchodzenie spółek od tradycyjnych modeli biznesowych. Uważamy, że spektrum inwestycyjne rynków wschodzących jest szerokie i obiecujące dla inwestorów, którzy potrafią wybiegać myślami poza tymczasową zmienność i przyjąć długi horyzont inwestycyjny.
Manraj S. Sekhon, CFA CIO Franklin Templeton Emerging Markets Equity
1. Źródło: Generalny Urząd Celny Chińskiej Republiki Ludowej, agencja rządowa US Census Bureau, Bloomberg (dane o średniorocznym wzroście na sierpień 2019 r.).
2. Źródło: GSMA Intelligence. Dane na październik 2019 r. Realizacja jakichkolwiek prognoz lub szacunków nie jest w żaden sposób gwarantowana.