Fundusz Trójmorza ruszył na zakupy. Pokazał pierwszą inwestycję
Fundusz Trójmorza kupił firmę Cargounit, specjalizującą się w wynajmie lokomotyw m.in. dla branży petrochemicznej, metalurgicznej i podmiotów odpowiedzialnych za transport intermodalny. To pierwsza inwestycja funduszu.
Fundusz Trójmorza rośnie. Podczas ostatniego szczytu Inicjatywy Trójmorza, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka zapowiedziała, że zaangażowanie polskiego banku rozwoju w Funduszu Trójmorza zwiększy się o 250 mln euro (do 750 mln euro). - To dużo pieniędzy, ale silnie wierzymy w ten fundusz - mówiła. Kolejne państwa, w tym m.in. Czechy, Słowacja i Chorwacja, zapowiedziały chęć dołączenia do inicjatywy. W trakcie procedury przystępowania są natomiast Węgry, Bułgaria i Litwa.
Do końca roku kapitał inwestycyjny funduszu powinien zbliżyć się do 1 mld euro. Docelowo powinien natomiast wynosić od 3 do 5 mld euro.
Fundusz, który w lutym 2020 r. rozpoczął pełną działalność operacyjną, pokazał pierwszą inwestycję: kupił 100 proc. udziałów w spółce Industrial Division, działającą pod nazwą "Cargounit".
Cargounit przez ostatnie 4,5 roku rozwijał się pod skrzydłami Abris Capital Partners, niezależnej firmy zarządzającej funduszami private equity inwestującymi w Europie Środkowej. - W ramach umowy podpisanej we wtorek 20 października 2020 roku nowym właścicielem Cargounit zostanie Fundusz Inwestycyjny - Three Seas Initiative Investment Fund, wspierany przez doradców Amber Infrastructure Group - podał Abris Capital Partners w komunikacie.
Cargounit jest największą prywatną spółką zajmującą się leasingiem lokomotyw w Polsce i szóstą co do wielkości spółką z branży taboru kolejowego w Europie. Jest liderem na rynku w Europie Środkowej. Z taboru Cargounit korzystają głównie przewoźnicy z branży petrochemicznej, chemicznej, metalurgicznej, podmioty odpowiedzialne za transport intermodalny oraz przewóz kruszyw. Spółka ma flotę 175 lokomotyw, w tym 96 elektrycznych. Działa od 17 lat.
Wzrost skali działania spółki Cargounit, możliwy dzięki środkom Funduszu Trójmorza wpłynie korzystnie na rozwój połączeń towarowych w regionie Trójmorza i usprawni wymianę handlową w naszej części Europy. Plany ekspansji spółki na sąsiednie kraje doprowadzą do wzmocnienia współpracy w osi północ-południe pomiędzy państwami Inicjatywy Trójmorza.
"Z radością ogłaszamy podpisanie umowy z Cargounit. Baza aktywów i relacje z klientami tej firmy są solidną podstawą do ekspansji zarówno w Polsce, jak i w krajach sąsiednich. Zwiększenie połączeń wewnątrz krajów Trójmorza, zmniejszenie kosztów transportu i poprawa infrastruktury transportowej to główne cele Funduszu" - powiedział Joe Philipsz, starszy dyrektor inwestycyjny w Amber Infrastructure, cytowany w komunikacie.
Fundusz Trójmorza jest gospodarczym wymiarem Inicjatywy Trójmorza i podmiotem inwestycyjnym do finansowania kluczowych projektów infrastrukturalnych w regionie Trójmorza. Jego inicjatorem, współzałożycielem i głównym inwestorem jest polski bank rozwoju — Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz Trójmorza inwestuje na zasadach komercyjnych w projekty transportowe, energetyczne i cyfrowe w krajach Trójmorza
Szczegóły transakcji są poufne.
bed